Wzgórza Strzegomskie i Kaczawskie

W dziale tym znajdują się opisy, zdjęcia oraz reportaże z wypraw i wycieczek
Posty: 2305
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Wzgórza Strzegomskie i Kaczawskie

Postautor: buba » środa 26 lut 2020, 17:32

Po okolicach Strzegomia mieliśmy okazję się już szwendać kilkakrotnie. I zawsze brakowało nam mapy tych terenów, bo dysponowaliśmy jedynie kartką wyrwaną z atlasu samochodowego. Gdzie ja już nie szukałam mapy, która by obejmowała te tereny... Była jakiś czas temu jedna taka, ponoć całkiem niezła, ale "nakład się wyczerpał". Więc ucieszyłam się bardzo, gdy na allegro udało się upolować mapę o wdzięcznej nazwie "Wzgórza Strzegomskie". Ma ona tylko jedna małą, malutką wadę - jest z 1988 roku, więc są na niej pewne, drobne nieaktualności np. w rozmieszczeniu kamieniołomów ;) A strzegomskie kamieniołomy na naszych oczach i uszach zjadają okoliczne wzgórza, więc można snuć przypuszczenia, że przez ponad 30 lat zjadły juz całkiem sporo ;)

Obrazek

Obrazek

No więc ruszamy! Wycieczkę rozpoczynamy od pagórka Damianek, które spośród innych mu podobnych wyróżnia się znaczkiem ruiny na szczycie. Jak złapać bubę w pułapkę? Ano podrzucić jej mapę z naniesioną w odpowiednim miejscu ruiną. Polezie na bank - nawet dodatkowej przynęty nie trzeba wykładać ;)

W innych miejscach owe wzgórze, o imponującej wysokości 285m npm, nazywają też Kościelisko. Wieża niegdyś pełniła funkcje widokowe, więc musiały być jakieś schody. Niestety widać one się obwaliły jako pierwsze, więc obecnie na górę wlezą jedynie jakieś ścianołazy, mające więcej wspólnego z muchą niż z człowiekiem (do których ja niestety nie należę :( )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zboczach Damianka znajdujemy potencjalne miejsce biwakowe - szopopaśnik! Drabinkę wprawdzie ktoś zajumał, ale wnętrza rokują.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Styczniowy las jest całkiem kolorowy!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wskaż element niepasujący do pozostałych ;)

Obrazek

Pamiętam pewną rozmowę w jednym z dolnośląskich schronisk. To było z 10 lat temu. Koleś bardzo się pasjonował zwiedzaniem poradzieckich baz (jeszcze bardziej niż ja ;) ) wczytywał się w archiwa, chodził po terenach baz z wykrywaczem metali. I lubił legendy i opowieści niesamowite. Snuł ich setki, miło się tego słuchało, acz w większości zdawały się one mało prawdopodobne, co wielu słuchaczy zrzucało również na karb zbyt dużej ilości spożytego alkoholu przez gawędziarza. Jedną z opowieści było “Ruscy, jak wyjeżdżali, to zakopywali odpady radioaktywne. Można poznać takie miejsca, bo drzewa tam robią się całe zielone."
I zupełnie nie wiem dlaczego ta opowieść mi się dzisiaj przypomniała ;)

Obrazek

Do Konarów jedziemy bardzo malownicza drogą. Po pierwsze nie ma niej asfaltu, co w przypadku polskich dróg jest już dużym wskaźnikiem malowniczości. Wiedzie ona w pobliżu dwóch przysiółków - Pieszczanka i Dębki (a przynajmniej tak się one nazywały i były zlokalizowane 30 lat temu ;) ) Droga mija również dwa wzgórza Jagodną i Widnogóre.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wioska Dębki. Z tabliczką chyba wykonaną własnoręcznie przez samych mieszkańców :) Czy się nada do mojego zbioru “białych tablic”?

Obrazek

Obrazek

Zamglone nieco widoki na okolicę.

Obrazek

Kolejny plan zakłada odnalezienie kamieniołomu Zimnik. Wiem, że posiadał on atuty kąpielowe, więc liczymy, że będzie opuszczony. Jednak jak byśmy nie szli - to pakujemy się w tereny czynnego zakładu wydobywczego. W powietrzu czuć pył i zapach mielonego kamienia. Nawet w zębach odrobinę chrzęści - trochę inaczej niż zwykły piasek, taki z pylistej drogi. Tak jakby bardziej skrzypi ;)

Dwie próby ujęcia naturalnego krajobrazu wzgórz i lasów wokół ;)

Obrazek

Obrazek

Bo tak naprawdę to cała okolica wygląda dużo bardziej industrialnie! Kamieniołom koło Rogoźnicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Specyficzny strach na wróble strzeże tu sadu.. A może to nie na ptaki - ale na złodziei? Którzy nocą, po kilku głębszych, lubią tu pobuszować? Ja bym się chyba przestraszyła! ;)

Obrazek

A wspominałam może, że chyba widzę pierwsze oznaki wiosny? Na naszym busiu zaczyna kiełkować świeża trawka! Porostów i mchów nie liczę, bo to przecież samochodowa normalka - na skodusi też jest “chrobotek” ;) No ale trawa zrobiła nawet na mnie wrażenie!

Obrazek

Obrazek

Wieczorem zajeżdżamy do Raczyc - jednej z moich ulubionych kaczawskich chatek. "Chatka pod Lipą". Drewniana, bez prądu, bieżącej wody, z kominkiem i wychodkiem na dworze. Ale za to z legalnym dojazdem droga gruntową. Do wynajęcia na wyłączność. Świetne miejsce na imprezy. Coby nikt (jak to bywa w schroniskach) nie łaził i nie smęcił, że "cisza nocna", "że alkohol zabroniony", "że buty zmienne", "że śpiewane piosenki kogoś obrażają", itp.

Obrazek

Widoki sprzed chatki.

Obrazek

Sypialne poddasze :)

Obrazek

Już po raz któryś spotykamy się tu cała ekipą. Poniższe zdjęcia z chatki robione są przez Tomka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klimaty przyogniskowe i długa, styczniowa noc, wśród sympatycznych gęb i ciekawych opowieści....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A na koniec kilka migawek z Jawora.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pamiętnik Włóczykija”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

 

 

cron