Sosnowiec - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów

Moderator: Velder

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Zagłębie Dąbrowskie - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów

Postautor: Karolina Kot » środa 22 kwie 2015, 22:49

To coś znajduje się na pewnym paskudnie zapuszczonym podwórku, zakamuflowanym przy ulicy Modrzejowskiej w Sosnowcu.
Nie jest toto najpewniej bardzo stare, ale za to wygląd tego obiektu przejmuje do szpiku kości swą wyrafinowaną prowizorką.
Załączniki
Właz.jpg
Właz.jpg (99.33 KiB) Przejrzano 12978 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów i podobnych ustrojstw

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 12 paź 2015, 21:07

Sosnowiec, ulica Jana Dekerta 14, w podwórzu. Pokrywa jest stara, choć pozbawiona sygnatury producenta. W sąsiedztwie zachowało się jeszcze kilka podobnych reliktów.
Załączniki
Sosnowiec, ulica Jana Dekerta 14 (1).JPG
Sosnowiec, ulica Jana Dekerta 14 (1).JPG (74.75 KiB) Przejrzano 12534 razy
Sosnowiec, ulica Jana Dekerta 14 (2).JPG
Sosnowiec, ulica Jana Dekerta 14 (2).JPG (71.03 KiB) Przejrzano 12534 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów i podobnych ustrojstw

Postautor: Karolina Kot » piątek 17 cze 2016, 22:02

Żeliwne kratki z sygnaturą "Metalurgia Kraków" są dość powszechnym znaleziskiem w Krakowie.
Pewnie nie zamieściłabym ich zdjęć, gdyby nie fakt, iż trafiłam dziś na takie piękne coś w Sosnowcu, a konkretnie - w Ostrowach Górniczych.

Udało mi się odszukać jedynie dwa relikty tego typu - pierwszy obfotografowałam dokładniej, napis na nim zatarł się z upływem czasu, ale ja po prostu wiem, że to "Metalurgia".
Drugą kratkę wypatrzyłam pod zaparkowanym samochodem.
Stan pozostałych obrazują dwa ostatnie zdjęcia.
Załączniki
Metalurgia Kraków (2).JPG
Metalurgia Kraków (2).JPG (96.08 KiB) Przejrzano 12265 razy
Metalurgia Kraków (1).JPG
Metalurgia Kraków (1).JPG (101.95 KiB) Przejrzano 12265 razy
Metalurgia Kraków (4).JPG
Metalurgia Kraków (4).JPG (101.85 KiB) Przejrzano 12265 razy
Metalurgia Kraków (3).JPG
Metalurgia Kraków (3).JPG (79.9 KiB) Przejrzano 12265 razy
Metalurgia pod zaparkowanym samochodem.JPG
Metalurgia pod zaparkowanym samochodem.JPG (80.57 KiB) Przejrzano 12265 razy
Kratki zniknęły.. (2).JPG
Kratki zniknęły.. (2).JPG (92.16 KiB) Przejrzano 12265 razy
Kratki zniknęły.. (1).JPG
Kratki zniknęły.. (1).JPG (108.75 KiB) Przejrzano 12265 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zagłębie Dąbrowskie - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 01 sie 2016, 20:15

A tu taki interesujący właz sosnowiecki. Piękny to on może nie jest, ale uchował się w dzielnicy, w której każdy najmniejszy element metalowy dematerializuje się w dziwnych okolicznościach przyrody, więc należy się mu podziw i szacunek.
Sosnowiec, ulica Staszica, w bramie kamienicy. Zdjęcie pochodzi sprzed kilku lat i tak naprawdę nie wiem, czy ta klapka nadal się na swoim miejscu znajduje.
Załączniki
Właz z Baraków.JPG
Właz z Baraków.JPG (67.94 KiB) Przejrzano 12012 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sosnowiec - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów

Postautor: Karolina Kot » czwartek 21 gru 2017, 07:25

Czas na prawdziwą perełkę.
W Sosnowcu, w podwórku jednej z kamienic przy ulicy Modrzejowskiej natrafiłam na świetnie zachowaną, przedwojenną klapę kanalizacyjną.
Ten wyjątkowy zabytek powstał w Częstochowie, jego wykonawcą była Fabryka Maszyn, Odlewnia Żelaza i Metali Bracia Kanczewscy SA.

Zdjęcia wykonałam w grudniu 2017 roku.
Załączniki
Ulica Modrzejowska 39 (1).JPG
Ulica Modrzejowska 39 (1).JPG (79.29 KiB) Przejrzano 11319 razy
Ulica Modrzejowska 39 (2).JPG
Ulica Modrzejowska 39 (2).JPG (79.5 KiB) Przejrzano 11319 razy
Ulica Modrzejowska 39 (3).JPG
Ulica Modrzejowska 39 (3).JPG (79.34 KiB) Przejrzano 11319 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zagłębie Dąbrowskie - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów

Postautor: Karolina Kot » piątek 16 lis 2018, 12:46

Aż sobie pozwolę zacytować Bubę:
buba pisze:Jest klimacik!!! :mrgreen:
Ciekawe o ilu miejscach jeszcze nie wiem, a przechodzę kolo nich codziennie tkwiąc w błogiej nieświadomości... ;)


Jesteśmy w śródmieściu Sosnowca, w miejscu, w którym znajdował się niegdyś młyn zbożowy. Przechodziłam tamtędy setki razy i niczego nie zauważyłam.
Piękną, przedwojenną klapę odkrył kolega z forum eksploratorzy.com.pl, a ja - oczywiście - popędziłam ją fotografować "natentychmiast".
Jest to unikat, który moim zdaniem powinien zostać zabezpieczony, by nie padł łupem złomiarzy. To część historii naszego miasta.
Swoją drogą w Sosnowcu już się taka sztuka raz udała. Piękny, przedwojenny hydrant, znajdujący się u zbiegu ulicy Wojska Polskiego i Andrzeja Frycza - Modrzewskiego, o ten:

Sosnowiec - przedwojenny hydrant.JPG
Sosnowiec - przedwojenny hydrant.JPG (110.2 KiB) Przejrzano 10304 razy


dzięki naszym informacjom został uratowany, odrestaurowany i trafił do Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy.

Oczywiście wolałabym, żeby tego typu obiekty pozostawały w mieście, a najlepiej na swoim miejscu, jednak nie zawsze jest to możliwe, a opisywana tu klapka jest mocno zagrożona uszkodzeniem i "tajemniczym zniknięciem".
Oto główny bohater tego wpisu - pokrywa pochodząca z Sosnowieckiej Fabryki Armatur Stanisława Kraupe, mieszczącej się przy dzisiejszej Alei Józefa Mireckiego 7. Budynek zakładu istnieje do dziś.
Załączniki
Sosnowiec - klapa z zakładów Kraupe (2).JPG
Sosnowiec - klapa z zakładów Kraupe (2).JPG (107.63 KiB) Przejrzano 10304 razy
Sosnowiec - klapa z zakładów Kraupe (1).JPG
Sosnowiec - klapa z zakładów Kraupe (1).JPG (116.47 KiB) Przejrzano 10304 razy
Sosnowiec - klapa z zakładów Kraupe (3).JPG
Sosnowiec - klapa z zakładów Kraupe (3).JPG (109.72 KiB) Przejrzano 10304 razy
Sosnowiec - klapa z zakładów Kraupe (4).JPG
Sosnowiec - klapa z zakładów Kraupe (4).JPG (109.11 KiB) Przejrzano 10304 razy
Reklama.jpg
Źródło: http://asteama.ru/site/115
Reklama.jpg (36.13 KiB) Przejrzano 10304 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zagłębie Dąbrowskie - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów

Postautor: Karolina Kot » piątek 05 kwie 2019, 20:36

A tu mamy piękny grobowiec pana Stanisława Kraupe i jego rodziny. Znajduje się on na cmentarzu przy ulicy Józefa Mireckiego w Sosnowcu.

Kraupe (1).jpg
Kraupe (1).jpg (100.08 KiB) Przejrzano 9648 razy
Kraupe (3).jpg
Kraupe (3).jpg (97.47 KiB) Przejrzano 9648 razy
Kraupe (2).jpg
Kraupe (2).jpg (46.3 KiB) Przejrzano 9648 razy


Udało mi się także zlokalizować drugą tego typu klapę hydrantu.
Natrafiłam na nią w Częstochowie.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zagłębie Dąbrowskie - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów

Postautor: Karolina Kot » piątek 07 cze 2019, 23:06

Ulica Lipowa:
Załączniki
Ulica Lipowa.jpg
Ulica Lipowa.jpg (80.64 KiB) Przejrzano 9397 razy
Ulica Lipowa..jpg
Ulica Lipowa..jpg (79.61 KiB) Przejrzano 9397 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sosnowiec - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 08 sie 2022, 22:18

Takie tam, znalezione w sieci, ale dosyć życiowe.
Pokrywy kanalizacyjne z różnych miast:
Załączniki
Pokrywy kanalizacyjne z różnych miast.jpg
Pokrywy kanalizacyjne z różnych miast.jpg (65.33 KiB) Przejrzano 2743 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sosnowiec - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów

Postautor: Karolina Kot » piątek 02 wrz 2022, 12:25

Człowiek tyle razy przechodził tym chodnikiem, przez trzy lata nawet mieszkał na "Barakach" i niczego nie zauważył.

Ulica Stanisława Staszica, przedwojenna pokrywa z sygnaturą "M m S", co zapewne oznacza "Magistrat miasta Sosnowca".
Pochodzi najpewniej z okresu międzywojennego.
Piękna sprawa.

Do porównania klapa "Wodociągi Będzin".
Załączniki
Sosnowiec.jpg
Sosnowiec.jpg (109.49 KiB) Przejrzano 2570 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości