Kronika zamordowanego świata

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 16083
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Kronika zamordowanego świata

Postautor: Karolina Kot » sobota 17 lut 2018, 08:19

Katarzyna Zimmerer, "Kronika zamordowanego świata"

"Fotografię wykorzystaną na okładce książki zrobił kpt. Otto Kluge z 986 Batalionu Transportowo-Konwojowego, który stacjonował w Krakowie od czerwca do września 1942. Dziewczynka w jasnej sukience w kwiatki, uczesana w warkoczyki idzie w kierunku młodszej koleżanki. Przy pompie siedzi chłopiec w białej koszuli i spodniach na szelkach. Nad pompą nieczytelna tablica. Obok tablicy furmanka wyładowana pakunkami. W tle okazała brama z napisem literami hebrajskimi i Gwiazdą Dawida. Za bramą słup ogłoszeniowy, drzewa i prawie pusta ulica. Cisza i spokój.
A przecież w dniach od 1 do 8 czerwca 1942 z „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej” w Krakowie deportowano około 5000 Żydów do komór gazowych obozu zagłady w Bełżcu. Czy niemiecki kapitan, fotografując dzieci, wiedział o tym? Czy bawiące się na Rynku Podgórskim dzieci zdawały sobie sprawę z tego, co działo się za bramą getta? Nie wiem."

Katarzyna Zimmerer

"Jak można przekazać grozę wydarzeń z tamtych lat dzisiejszemu czytelnikowi? Otóż poprzez informacje w rodzaju tej: „1 maja [1940] zabroniono Żydom przebywania na Rynku i chodzenia po Plantach z wyjątkiem odcinka pomiędzy hotelem Royal przy ul. św. Gertrudy a gmachem Poczty Głównej przy ul. Starowiślnej”.
Kronika zamordowanego świata sporządzona przez Katarzynę Zimmerer nie tylko dokumentuje zbrodnię, ale i sprawia, że widzimy ją w nowym świetle, dzień po dniu, w nieubłaganej codzienności okupacji. I nikt nie będzie mógł powiedzieć „dość już było o Zagładzie” – w tej książce szczegół, konkret przemawiają z ogromną siłą i znowu ogarnia nas przerażenie (przerażenie, które się nie przedawnia) – że to było możliwe, tutaj, na ulicach i w parkach, które tak dobrze znamy."

Adam Zagajewski

Książkę kupiłam w grudniu 2017 roku w dawnej synagodze Poppera, będącej obecnie księgarnią.
Kronika zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Jest to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdej osoby, zainteresowanej wojennymi dziejami krakowskich Żydów.
Podziwiam ogrom pracy autorki, która z benedyktyńską starannością starała się odtworzyć ówczesne realia codziennego życia.
Załączniki
Kronika Zamordowanego Świata (1).JPG
Kronika Zamordowanego Świata (1).JPG (41.1 KiB) Przejrzano 1360 razy
Kronika Zamordowanego Świata (4).JPG
Kronika Zamordowanego Świata (4).JPG (49.64 KiB) Przejrzano 1360 razy
Kronika Zamordowanego Świata (3).JPG
Kronika Zamordowanego Świata (3).JPG (52.52 KiB) Przejrzano 1360 razy
Kronika Zamordowanego Świata (2).JPG
Kronika Zamordowanego Świata (2).JPG (47.54 KiB) Przejrzano 1360 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość