Wampiry w średniowiecznej Polsce

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Wampiry w średniowiecznej Polsce

Postautor: Karolina Kot » czwartek 05 sty 2017, 17:57

"Wampiry w średniowiecznej Polsce" to wydana w 2016 roku książka autorstwa pana Łukasza Maurycego Stanaszka, archeologa i antropologa.
Pozycja, napisana przystępnym językiem, stanowi swoistą próbę zebrania informacji na temat wierzeń ludowych związanych z wampiryzmem oraz syntezę wiedzy o tzw. pochówkach wampirycznych, odnotowywanych podczas badań archeologicznych.

"Jak wytłumaczyć znaczenie grobów, w których zmarłych pochowano twarzą do ziemi bądź przygnieciono ciężkimi kamieniami? Co oznacza akt odcięcia głowy i złożenia jej pomiędzy nogami? Czy są to pochówki osób, których pośmiertnej aktywności szczególnie się obawiano? Czy tak nietypowa i niejednokrotnie drastyczna (z naszego punktu widzenia)forma potraktowania zwłok miała zapewnić bezpieczeństwo lokalnej społeczności i uchronić ją od niepożądanego wpływu umarłych? A może podobne przypadki sygnalizują całkowicie inne treści?"

" (...) Prace Łukasza Maurycego Stanaszka, należące dziś niewątpliwie do kanonu opracowań pochówków atypowych z ziem polskich, wpisują się na trwałe w znacznie szersze tradycje studiów nad zjawiskiem wampiryzmu. Treści w nich przedstawione z całą pewnością służyć będą dobrze kolejnym pokoleniom badaczy tych fascynujących zagadnień. Czytając tę książkę, warto pamiętać, że omawiane w niej wierzenia jeszcze do niedawna pozostawały żywe w różnych zakątkach Europy i niejednemu człowiekowi spędzały z powiek sen lub prowadziły do szaleństwa. Nam jednak chyba to już nie grozi."

Z posłowia autorstwa dr. Leszka Gardeły
(Instytut Archeologii, Uniwersytet Rzeszowski)
Źródło: http://www.nck.pl/ksiazki

Książkę przeczytałam "od dechy do dechy" jednym tchem i z całą odpowiedzialnością mogę polecić jej lekturę.
Mój egzemplarz jest przy tym dość wyjątkowy: otrzymałam go bowiem jako prezent gwiazdkowy od Narodowego Centrum Kultury, za co w tym miejscu serdecznie dziękuję!
Załączniki
Wampiry w średniowiecznej Polsce (1).JPG
Wampiry w średniowiecznej Polsce (1).JPG (51.57 KiB) Przejrzano 3867 razy
Wampiry w średniowiecznej Polsce (2).JPG
Wampiry w średniowiecznej Polsce (2).JPG (59.47 KiB) Przejrzano 3867 razy
Wampiry w średniowiecznej Polsce (3).JPG
Wampiry w średniowiecznej Polsce (3).JPG (74.75 KiB) Przejrzano 3867 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości