Łagisza wczoraj i dziś

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 753
Rejestracja: piątek 07 sie 2015, 00:38
Lokalizacja: Będzin

Łagisza wczoraj i dziś

Postautor: Dawid_FSO » sobota 22 paź 2016, 14:50

Tytuł: Łagisza wczoraj i dziś.
Wydawnictwo: Progress Sosnowiec
Rok: 1993
Autor: Bolesław Ciepiela, Irena Zygmunt

DSC02339.JPG
DSC02339.JPG (131.13 KiB) Przejrzano 11794 razy
Zakaz wykorzystywania zdjęć bez zgody autora
Moja strona na FB dotycząca Kolei Piaskowych: https://www.facebook.com/kolejpiaskowa

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Łagisza wczoraj i dziś

Postautor: Karolina Kot » sobota 22 paź 2016, 18:24

Posiadam tę książkę i kilka innych pozycji tego autora. Niestety, z przykrością muszę przyznać, że - z całym szacunkiem do dorobku pana Bolesława Ciepieli - należy do informacji zawartych w jego publikacjach podchodzić z pewną dozą ostrożności. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 753
Rejestracja: piątek 07 sie 2015, 00:38
Lokalizacja: Będzin

Re: Łagisza wczoraj i dziś

Postautor: Dawid_FSO » wtorek 25 paź 2016, 10:12

Coś wiem na ten temat ;)
Zakaz wykorzystywania zdjęć bez zgody autora
Moja strona na FB dotycząca Kolei Piaskowych: https://www.facebook.com/kolejpiaskowa

Posty: 2
Rejestracja: czwartek 01 gru 2016, 13:43

Re: Łagisza wczoraj i dziś

Postautor: pkepinski71 » czwartek 01 gru 2016, 14:31

Dzień dobry,

czy we wspomnianym przez Pana wydawnictwie jest jakaś wzmianka na temat etymologii nazwy Łagisza? Jeżeli nie, to czy dysponuje Pan jakimikolwiek materiałami źródłowymi na ten temat?

Niestety moje zapytanie wysłane do poradni językowej PWN pozostało w tej kwestii bez odpowiedzi, dlatego poszukuję tej informacji lokalnie.

Informacja ta jest dla mnie istotna ze względu na poszukiwanie wszelkich śladów dot. sprawy Zdzisława Marchwickiego.

Będę wdzięczny za pomoc, z góry dziękuję!

Pozdrawiam
Piotr Kępiński

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Łagisza wczoraj i dziś

Postautor: Karolina Kot » czwartek 01 gru 2016, 16:09

Leksykon Zagłębia Dąbrowskiego, opracowany przez nieżyjącego już Anatola Zielińskiego (to ten pan od czaszki Homo sapiens fossilis z Siemoni) podaje, iż nazwa ta istniała już w XII wieku jako "Łagiza", jej pochodzenie jest więc bardzo stare, sięgające średniowiecza. Mam spore obawy, czy uda się jednoznacznie ustalić etymologię tego słowa.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2
Rejestracja: czwartek 01 gru 2016, 13:43

Re: Łagisza wczoraj i dziś

Postautor: pkepinski71 » czwartek 01 gru 2016, 16:24

Dziękuję za szybką reakcję!

domyślam się, że nazwa Łagisza ma swoje korzenie w pra-słowiańszczyżnie, gdyby znalazł Pan bardziej szczegółowe informacje na ten temat, byłby bardzo wdzięczny. Z racji na to, że poszukuję tej informacji od paru miesięcy uzbrajam się w cierpliwość i czekam na ew. szczegóły.

Jeszcze raz dziękuję za podjęcie tematu!

Pozdrawiam
Piotr Kepiński

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Łagisza wczoraj i dziś

Postautor: Karolina Kot » niedziela 15 sty 2017, 20:18

Poprosiłam o pomoc zaprzyjaźnionego z naszym Forum historyka, pana Dariusza Majchrzaka, czyli forumowego cezara borgię. Wysunął on pewną ciekawą teorię, według której nazwa "Łagisza" mogłaby pochodzić od podmokłych lasów łęgowych, które jeszcze do XVIII wieku otaczały osadę.
Oczywiście jest to jedynie przypuszczenie, jednak nie wiadomo, jak przez lata mogła ewoluować forma zapisu miejscowości.
Na przykład z Łęgizy mogła się z czasem zrobić Łagiza i tak dalej.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości