Grodziska z lotu ptaka

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 15:03

Grodziska z lotu ptaka

Postautor: cezar borgia » środa 25 lut 2015, 19:53

Wojciech Gorgolewski, Eugeniusz Tomczak - Grodziska Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z lotu ptaka


:arrow: http://www.scdk.pl/new/index.php?option ... &Itemid=26
Załączniki
nnnnnnnnnnnnnnnnn.jpg
nnnnnnnnnnnnnnnnn.jpg (4.25 KiB) Przejrzano 9283 razy
Każdy z nas ma swoje demony....

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Grodziska z lotu ptaka

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 02 mar 2015, 22:54

Pozycja wywala z butów, ale aktualnie nie jest już dostępna w sprzedaży. Ostatni egzemplarz dostałam w prezencie od samego Autora.

Ta książka miała ogromny wpływ na moje życie.
Kilkanaście lat temu zdjęcie grodu w Koziegłowach z lotu ptaka na okładce przykuło moją uwagę w jednej z sosnowieckich księgarni. Było tak piękne, że album szybciutko zakupiłam (ogromny wydatek dla studenta!), przez lata stał potem na półce w formie obrazka. Jego strony były zniszczone od wielokrotnego kartkowania, opisów nauczyłam się na pamięć. Marzyłam, by obejrzeć te miejsca z ptasiej perspektywy.

"Grodziska Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z lotu ptaka" zapoczątkowały z mojej strony gwałtownie rozwijającą się miłość do archeologii.
Potem poszło już szybko i trwa tak do dziś.
Załączniki
Zołza i książki.jpg
Zołza i książki.jpg (75.12 KiB) Przejrzano 9274 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Grodziska z lotu ptaka

Postautor: Karolina Kot » środa 12 kwie 2017, 22:00

Kiedy w roku 2000 po raz pierwszy wzięłam ten album do ręki, bardzo zapragnęłam zobaczyć na własne oczy to wszystko, co w nim ukazano. Marzyłam o tym. Sądziłam jednak wówczas, że nigdy nie będzie mi dane spróbować sił w archeologii lotniczej, że jest to dziedzina dla mnie niedostępna.
Pomyliłam się.
Dziś już wiem, że z pragnień nie wolno rezygnować, ale nie można ich realizować na skróty, bo to zła droga. Wszystko w swoim czasie, wszystko drobnymi krokami, nic za darmo.
Udało mi się dotrzeć do większości z przedstawionych w książce grodzisk, a kolejne czekają na wizytę. No i możemy się już pochwalić naszą forumową, ciągle rozrastającą się kolekcją zdjęć lotniczych.
Jeszcze nie takich, jak bym chciała, jeszcze nie samodzielnych, ale i tak dających ogromną satysfakcję.

Pozostaje podziękować panu archeologowi Eugeniuszowi Tomczakowi i pilotowi - fotografowi, Wojciechowi Gorgolewskiemu, za inspirację i za ten świetny album.
I wspomnieć o drugiej książce: "Mało znanych warowniach Górnego Śląska", która stanowi bardzo cenne uzupełnienie, czy raczej rozszerzenie "Grodzisk z lotu ptaka".
Poniżej fotografie wykonane przez nasze dwa drony, Huginna i Muninna:
Załączniki
Balcarzowice.jpg
Balcarzowice.jpg (95.59 KiB) Przejrzano 9021 razy
Kozłów.jpg
Kozłów.jpg (74.58 KiB) Przejrzano 9021 razy
Koziegłowy.jpg
Koziegłowy.jpg (74.2 KiB) Przejrzano 9021 razy
Kamieniec.jpg
Kamieniec.jpg (54.81 KiB) Przejrzano 9021 razy
Domecko.jpg
Domecko.jpg (90.63 KiB) Przejrzano 9021 razy
Sosnowiec.jpg
Sosnowiec.jpg (81.71 KiB) Przejrzano 9021 razy
Ruda Śląska.jpg
Ruda Śląska.jpg (46.22 KiB) Przejrzano 9021 razy
Obrowiec.jpg
Obrowiec.jpg (71 KiB) Przejrzano 9021 razy
Naczęsławice.jpg
Naczęsławice.jpg (57.16 KiB) Przejrzano 9021 razy
Lędziny.jpg
Lędziny.jpg (44.6 KiB) Przejrzano 9021 razy
Laskowice.jpg
Laskowice.jpg (94.64 KiB) Przejrzano 9021 razy
Woźniki.jpg
Woźniki.jpg (87.71 KiB) Przejrzano 9021 razy
Widów.jpg
Widów.jpg (71.12 KiB) Przejrzano 9021 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Grodziska z lotu ptaka

Postautor: Karolina Kot » sobota 13 sty 2018, 07:03

Kolekcja opisanych przez pana Eugeniusza Tomczaka grodzisk, do których i my dotarliśmy, fotografując je z góry, powoli się powiększa, ale do końca listy pozostało jeszcze kilka obiektów.
Nie wszystkie nasze zdjęcia są poza tym udane.

Za to mogę się już chyba za to pochwalić, iż ganiając w roku 2017 po Ziemi Opolskiej odkryliśmy zupełnie nieznany dotychczas zabytek archeologiczny, który stał się widoczny właśnie na zdjęciach lotniczych. Oczywiście został zgłoszony archeologom.
Załączniki
Biała.jpg
Biała.jpg (102.17 KiB) Przejrzano 8467 razy
Dzielawy.jpg
Dzielawy.jpg (66.7 KiB) Przejrzano 8467 razy
Komorno.jpg
Komorno.jpg (61.5 KiB) Przejrzano 8467 razy
Śmicz.jpg
Śmicz.jpg (60.33 KiB) Przejrzano 8467 razy
Żlinice.JPG
Żlinice.JPG (107.59 KiB) Przejrzano 8467 razy
Jędrychowice I.jpg
Jędrychowice I.jpg (59.13 KiB) Przejrzano 8467 razy
Jędrychowice II.jpg
Jędrychowice II.jpg (76.1 KiB) Przejrzano 8467 razy
Włodzienin.JPG
Włodzienin.JPG (103.07 KiB) Przejrzano 8467 razy
Nieznany dotychczas obiekt.JPG
Nieznany dotychczas obiekt.JPG (117.2 KiB) Przejrzano 8467 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Grodziska z lotu ptaka

Postautor: Karolina Kot » niedziela 14 sty 2018, 22:26

A tu mamy jeszcze jeden domniemany obiekt do kolekcji. Zdjęcia wykonaliśmy dzisiaj, a ja za chwilę zabieram się za wystosowanie wiadomości do Wydziału Zabytków Archeologicznych w Opolu, bo nie jestem pewna, czy miejsce to jest znane naukowcom.
Niestety, fotografia powstała w chwili, gdy słońce już chowało się za horyzont, więc nie jest specjalnie udana.
Załączniki
Obiekt do weryfikacji archeologicznej.JPG
Obiekt do weryfikacji archeologicznej.JPG (71.11 KiB) Przejrzano 8435 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości