Pamiętnik Rutki Laskier

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Pamiętnik Rutki Laskier

Postautor: Karolina Kot » niedziela 11 paź 2015, 23:19

Aktualnie to Biały Kruk.
Przejmujący dziennik 14-letniej Żydówki z Będzina o ostatnich miesiącach jej życia w getcie. Zanim zginęła z mamą i bratem w komorze gazowej KL Auschwitz-Birkenau, stworzyła opis okupacyjnej codzienności, strachu, nadziei i dziecięcej wiedzy o nadchodzącej zagładzie.
Na krótko przed wysiedleniem Rutka ukryła swój pamiętnik w domu, w którym wtedy mieszkała. Informację, gdzie go może ukryć, uzyskała od swej starszej polskiej znajomej Stanisławy Sapińskiej, poprzedniej mieszkanki domu. I to ona odnalazła później i przechowała to cenne świadectwo przez ponad 60 lat, aby dziś podzielić się nim ze światem.

Udało mi się dziś kupić egzemplarz tej niezwykłej książki. Polecam!
Załączniki
Pamiętnik Rutki Laskier (1).JPG
Pamiętnik Rutki Laskier (1).JPG (86.34 KiB) Przejrzano 6101 razy
Pamiętnik Rutki Laskier (2).JPG
Pamiętnik Rutki Laskier (2).JPG (52.72 KiB) Przejrzano 6101 razy
Pamiętnik Rutki Laskier (3).JPG
Pamiętnik Rutki Laskier (3).JPG (83.05 KiB) Przejrzano 6101 razy
Pamiętnik Rutki Laskier (5).JPG
Pamiętnik Rutki Laskier (5).JPG (73.3 KiB) Przejrzano 6101 razy
Pamiętnik Rutki Laskier (4).JPG
Pamiętnik Rutki Laskier (4).JPG (39.75 KiB) Przejrzano 6101 razy
Pamiętnik Rutki Laskier (6).JPG
Pamiętnik Rutki Laskier (6).JPG (52.98 KiB) Przejrzano 6101 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Pamiętnik Rutki Laskier

Postautor: Karolina Kot » wtorek 06 wrz 2016, 21:33

Ile jest wart pamiętnik z getta w Będzinie? Biegły nie był pewien, sąd uniewinnił

Nikt nie zostanie ukarany za wywiezienie pamiętnika Rutki Laskier z Polski do Izraela. Katowicki Sąd Okręgowy uniewinnił m.in. byłego urzędnika, a biegły miał kłopoty z oszacowaniem wartości rękopisu.

Pamiętnik Rutki Laskier z Będzina zaraz po odkryciu porównywano ze słynnym dziennikiem Anny Frank. Jego autorka padła ofiarą Holocaustu, tuż przed wywiezieniem z getta do obozu zagłady pamiętnik przekazała Stanisławie Sapińskiej, mieszkance Będzina, a ta wyjawiła wszystko dopiero dziesięć lat temu. O Będzinie za sprawą tego odkrycia zrobiło się głośno nie tylko w polskich mediach.

W 2007 r. Stanisława przekazała pamiętnik do Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Towarzyszył jej Adam Sz., jeden z ówczesnych będzińskich urzędników. O wspomnieniach Rutki znowu stało się głośno w mediach. Tym razem dlatego, że sprawą wywiezienia pamiętnika zajęli się śledczy. Okazało się, że doszło do tego bez wymaganych zezwoleń.

Sąd Rejonowy: winny, Sąd Okręgowy: niewinny

W 2015 r. będziński Sąd Rejonowy uznał Adama Sz. za winnego, ale ten się odwołał. Niedawno został przez katowicki Sąd Okręgowy uniewinniony.

W uzasadnieniu czytamy, że nie ustalono wartości pamiętnika. Z przepisów wynika, że uzyskanie zezwolenia na wywóz za granicę wymagają rękopisy, których wartość jest wyższa niż 4 tys. zł. W tym przypadku biegły najpierw nie potrafił oszacować wartości, a później stwierdził, że wynosi ona od 10 do 20 tys. zł.

Sąd nabrał też wątpliwości, jaki charakter prawny ma pamiętnik: czy jest to dokument, który można było zaliczyć do zasobów archiwalnych (jak w akcie oskarżenia), czy jest to zabytek (jak przyjął sąd rejonowy). Dodatkowo Sz. działał jako reprezentant władz Będzina i na wyjazd do Izraela dostał służbową delegację.

Sąd podnosił również, że sprawa była nagłośniona w mediach więc, "dziwnym i niezrozumiałym wydaje się, że takie instytucje jak Muzeum Zagłębia w Będzinie, Państwowe Muzeum w Oświęcimiu, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków nie podjęły kroków celem pozostawienia tego pamiętnika w Polsce" - czytamy.

Pamiętnik powinien zostać w Polsce

Z taką argumentacją nie zgadza się Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Pamiętnik Rutki Laskier powinien pozostać w Polsce, ale muzeum dowiedziało się o jego wywiezieniu już po zaistniałym zdarzeniu - uważa. Już po fakcie o wywiezieniu pamiętnika dowiedziały się również Muzeum Zagłębia i Archiwum Państwowe w Katowicach.

Anna Smogór była wtedy dyrektorką Muzeum Zagłębia. - Jesteśmy placówką, która podlega pod urząd miejski. O pamiętniku dowiedzieliśmy się, gdy było głośno w mediach. Nie widzieliśmy nawet oryginału. O wywiezieniu dowiedzieliśmy się już po fakcie - przypomina.

Mirosław Rymer, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków wyjaśnia, że pamiętnik nie jest zabytkiem ale materiałem archiwalnym. - Nie zajmowaliśmy się więc tą sprawą, bo nie leżała w naszych kompetencjach - zaznacza. Podobnie mówi Piotr Greiner, dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach. - Ten pamiętnik nie należy do zasobów państwowych. To pamiętnik osoby prywatnej, o udostępnienie którego możemy prosić lub też kupić. O tym, że pamiętnik Rutki Laskier został wywieziony dowiedzieliśmy się z mediów. Nie mieliśmy pojęcia, że tak się stanie - zaznacza Greiner.

Czy Adam Sz. nie żałuje dziś, że pamiętnik nie jest pokazywany w Będzinie? - W sprawie zapadł wyrok. Nie mam nic więcej do dodania - ucina.

Jak na stratę pamiątki patrzą obecni urzędnicy w Będzinie? "Na pewno jego odkrycie rozsławiło Będzin i przyczyniło się do wzrostu zainteresowania kulturą judaistyczną w naszym mieście. O tym, ile osób trafiło do Będzina, bądź mogło tu zawitać za sprawą pamiętnika trudno dziś spekulować" - odpisała nam Kinga Wesołowska, rzeczniczka będzińskiego magistratu.

Anna Malinowska 06.09.2016.
Źródło:sosnowiec.wyborcza.pl
Załączniki
Dziennik Rutki.JPG
Dziennik Rutki.JPG (41.45 KiB) Przejrzano 5512 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości