Kolor i blask, Bożena Kostuch

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 20572
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Kolor i blask, Bożena Kostuch

Postautor: Karolina Kot » wtorek 04 wrz 2018, 07:46

Chciałabym zaprezentować niezwykły album autorstwa pani Bożeny Kostuch, noszący tytuł "Kolor i blask : ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku".
Książka opisuje mozaiki i ceramiczne okładziny z województwa małopolskiego i rzut okiem wystarczy, by zrozumieć, jaki ogromny kawał naprawdę dobrej roboty wykonała autorka.
Ta pozycja to jednocześnie dokument, jak i inspiracja do dalszych poszukiwań.

Połączenie pracy naukowej z książką, która zaciekawi także "zwykłego" czytelnika – opowieść o zapomnianych (i zasłanianych) dekoracjach, niekiedy wybitnych, niekiedy tylko ciekawych, które możemy spotkać nawet w miejscach, gdzie się ich zupełnie nie spodziewamy.

Coraz uważniej rozglądamy się wokół. Jeszcze 10 lat temu mało mówiło się o architekturze – wydawało się, że otacza nas świat szarych, monotonnych brył, któremu nie warto poświęcać uwagi. Kilka nowych, ciekawych realizacji w krótkim czasie zmieniło tę sytuację – nie tylko pobudziło zainteresowanie nową architekturą, ale pozwoliło też dostrzec walory tych obiektów, które już istnieją. Odkryliśmy na nowo przedwojenny modernizm, dyskutujemy o architekturze okresu PRL-u, staramy się zrozumieć postmodernizm. Ale przecież architektura to nie tylko ściany, stropy i posadzki. To także mozaiki, sgraffita, freski, płaskorzeźby, ceramiczne dekoracje, bardzo często stanowiące integralną część budowli. Ta sfera architektonicznego dziedzictwa znika niestety najszybciej. Mozaiki i freski stają się ofiarami remontów, znikają pod styropianowym dociepleniem, są skuwane w chwili, gdy obiekt zmienia właściciela lub funkcję.

Bożena Kostuch, na co dzień kustoszka w krakowskim Muzeum Narodowym, specjalistka od ceramiki XIX i XX wieku opracowała właśnie dzieje mozaik i ceramiki architektonicznej powstałej po 1945 roku na terenie Krakowa i Małopolski. Monumentalna, bo licząca ponad pięćset stron monografia łączy w sobie cechy rzetelnego, historycznego opracowania z fascynującą opowieścią o "kolorze i blasku", wprowadzanym do architektury przez plastyków, ceramików, rzeźbiarzy.

"Celem monografii jest po pierwsze – zebranie dostępnych materiałów na temat obecności ceramiki w architekturze i budownictwie naszego regionu (…). Równie istotnym – a może nawet ważniejszym – celem opracowania jest zwrócenie uwagi na kompozycje zdobiące budynki w naszych miastach, miasteczkach i wsiach, ukazanie ich walorów dekoracyjnych i artystycznych, podkreślenie ich roli w kształtowaniu elewacji i wnętrz"– pisze o swojej pracy autorka.

I nie sposób odmówić jej racji – o wciąż niedostrzeganych detalach, współtworzących środowisko architektoniczne warto mówić, bo gdy znikną będzie za późno, by docenić ich rolę, znaczenie i wartość.

Źródło: culture.pl

Sami zobaczcie: Kolor i blask
Załączniki
Kolor i blask.jpg
Kolor i blask.jpg (67.65 KiB) Przejrzano 2663 razy
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.

Posty: 20572
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Kolor i blask

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 mar 2019, 21:37

Chciałabym się pochwalić, bo właśnie dostałam w prezencie od mojego Taty własny egzemplarz. :)
Książka jest niesamowita, a pasja Autorki sprawia, że czytelnik chyli czoła. Ogrom, ogrom pracy i cała masa inspiracji do kolejnych wypraw!
Dziękuję!
Załączniki
Kolor i blask.jpg
Kolor i blask.jpg (57.64 KiB) Przejrzano 2209 razy
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości