Rutka, Zbigniew Białas

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Rutka, Zbigniew Białas

Postautor: Karolina Kot » piątek 18 maja 2018, 12:26

W dniu jutrzejszym, czyli 19 maja 2018 roku, na Warszawskich Targach Książki, po raz pierwszy będzie można wziąć do ręki najnowszą książkę autorstwa pana profesora Zbigniewa Białasa, zatytułowaną "Rutka".

Książka jest zupełnie inna, niż początkowo planowałem. Chciałem napisać epicką powieść o Będzinie czasów II wojny światowej, ale okazało się, że temat jest tak rozległy, iż ginie mi w tym wszystkim główna bohaterka. Rutka to czternastoletnia żydowska dziewczynka z Będzina. Pisany i ukryty przez nią w 1943 roku dziennik ujawniła po 63 latach jej znajoma, pani Stanisława Sapińska. Rutka opisała w nim swoje przemyślenia, odczucia, relacje z rówieśnikami, pierwszą miłość. A wszystko tuż przed likwidacją będzińskiego getta, w którym mieszkała, i przed wywózką do Auschwitz, gdzie zginęła.

Dziennik Rutki, często mylnie nazywany pamiętnikiem, miał być punktem wyjścia dla większej historii, ale zapiski są tak skąpe, że ostatecznie zdecydowałem się napisać kameralną, zaledwie 130-stronicową powieść. Być może czytelnicy, których przyzwyczaiłem do dłuższych form, będą rozczarowani, ale nie chciałem wymyślać wydarzeń z życia Rutki. Starałem trzymać się tego, co o niej wiemy z dziennika i na podstawie źródeł historycznych, dotyczących losów żydowskiej ludności Zagłębia. Trzymałem się faktów, na tyle, na ile mogłem, a luki wypełniałem psychologią. Przyznam, że nie było mi łatwo wczuć się w sytuację czternastoletniej żydowskiej dziewczynki żyjącej w czasach wojny. Jednak Rutka wyłaniająca się z kart dziennika wydawała mi się, pomimo dramatycznej sytuacji, w jakiej się znalazła, bardzo podobna do współczesnych nastolatek.

Zbigniew Białas
Źródło: sosnowiec.wyborcza.pl
Załączniki
Rutka.jpg
Rutka.jpg (61.94 KiB) Przejrzano 5927 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 07:48

Re: Rutka, Zbigniew Białas

Postautor: necavi » sobota 26 maja 2018, 21:41

Polecam podcast z autorem Link

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Rutka, Zbigniew Białas

Postautor: Karolina Kot » wtorek 03 lip 2018, 07:57

Mój własny egzemplarz "Rutki" dostałam w prezencie od Taty. Warto zaopatrzyć się w niego w sosnowieckim Centrum Informacji Miejskiej, bo można dodatkowo otrzymać ciekawą książeczkę - przewodnik "Śladami prozy Zbigniewa Białasa". Znajdziecie tam między innymi opisane przez nas swego czasu płytki z napisem "A. Korzeniec". :)

P.S. Kot ma lęki separacyjne połączone z silnym parciem na szkło, więc ciężko go wygonić z kadru.
Załączniki
Rutka.JPG
Rutka.JPG (66.03 KiB) Przejrzano 5441 razy
Śladami prozy zbigniewa Białasa (1).JPG
Śladami prozy zbigniewa Białasa (1).JPG (90.93 KiB) Przejrzano 5441 razy
Śladami prozy zbigniewa Białasa (2).JPG
Śladami prozy zbigniewa Białasa (2).JPG (74.1 KiB) Przejrzano 5441 razy
Śladami prozy zbigniewa Białasa (3).JPG
Śladami prozy zbigniewa Białasa (3).JPG (74.72 KiB) Przejrzano 5441 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości