Kościoły drewniane na Śląsku, Jacek Kubik

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kościoły drewniane na Śląsku, Jacek Kubik

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 17 wrz 2018, 23:24

Książkę zakupiłam nie byle gdzie, bo we wnętrzu zabytkowego kościoła w Gliwicach - Ostropie, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa 2018.
Jest po prostu rewelacyjna! Ta pozycja to ogromne, ciężkie tomisko, wypełnione całą masą interesujących informacji i ładnych zdjęć.
Autor, pan Jacek Kubik, ściśle związany z konserwacją zabytków, wykonał kawał niesamowicie dobrej roboty. Całość czyta się bardzo dobrze, w opisach wyraźnie można wyczuć osobiste zaangażowanie autora, który czasem nie szczędzi gorzkich słów i po prostu nie boi się pisać o trudniejszych i mniej wygodnych kwestiach.

Osobiście bardzo zmartwił mnie jednak fakt braku opisów witraży umieszczanych w omawianych świątyniach. Przyznam, że liczyłam na to. Uwielbiam witraże. Chciałam sobie tak trochę na gotowe wejść, pozwiedzać, sfotografować, wrzucić na nasze Forum posiłkując się opisem, ale wygląda na to, że będę się musiała przebijać przez labirynt niewiedzy nadal.
- Proszę księdza proboszcza, czy nie wie pan czasem, gdzie i kiedy wykonano te witraże w oknach?
- A nie wiem, jakoś tak dawno temu, jeszcze za Niemca.

Masakra. :) Rzemieślnicy, błagam, zostawiajcie po sobie sygnaturki dla przyszłych pokoleń!

Kościoły Drewniane na Śląsku.JPG
Kościoły Drewniane na Śląsku.JPG (98.01 KiB) Przejrzano 5171 razy


Publikacja "Kościoły drewniane na Śląsku" to pierwsza tak obszerna praca na temat śląskich kościołów drewnianych, próbująca systematyzować dotychczasową wiedzę na ich temat, poszerzając ją jednocześnie o wyniki badań z ostatnich lat, takich jak badania dendrochronologiczne (czyli w pełni wiarygodne datowanie kościołów) czy też rozwiązania konstrukcyjne więźb dachowych.

Spośród 74 opracowanych w książce świątyń 72 to kościoły katolickie, 1 protestancki i 1 duża kaplica, znajdująca się w dyspozycji Prezydenta Rzeczpospolitej, wielkością dorównująca wielu kościołom drewnianym. Najstarszym z nich, jak i w całej Polsce jest kościół w Sierotach, którego nawa pochodzi z 1457 roku, najmłodszy – w Istebnej –Stecówce, pochodzi z 2016 roku.

Publikacja podzielona jest na dwie części. Część pierwsza ma charakter opisowy i dotyczy takich zagadnień jak: datowanie, otoczenie, architektura, konstrukcja, wyposażenie wnętrz, zagrożenia oraz ochrona budowli sakralnych, wykonanych z drewna. Część druga to katalog kościołów drewnianych, zlokalizowanych na terenie dzisiejszego województwa śląskiego. Każda z kart tego katalogu zawiera krótki opis indywidualnych cech lub dziejów danego kościoła, tabelaryczny, ułatwiający korzystanie z niego, opis jego otoczenia, konstrukcji, wyposażenia wnętrza i jego historii, a ponadto rysunki jego rzutu i konstrukcji więźby dachowej. Część fotograficzna pokazuje elewacje kościoła, które były możliwe do sfotografowania, jego wnętrze oraz ciekawsze szczegóły z jego wyposażenia.

Końcowe tabele zawierają:
– zestawienie chronologiczne kościołów, od najstarszego (Sieroty z nawą z 1457 roku) do najmłodszego (Istebna – Stecówka z 2016 roku), – zestawienie ocalałej rzeźby i malarstwa średniowiecznego,
– bibliografię, liczącą 370 pozycji.

Źródło: Muzeum w Gliwicach

- Chcę ocalić pamięć o architekturze, która w chaosie i bałaganie, jaki nas otacza, jeszcze trwa jako świadectwo tego, że możliwe jest wznoszenie budowli, które są funkcjonalne, zharmonizowane z przyrodą i po prostu piękne - mówi Jacek Kubik, autor albumu "Kościoły drewniane na Śląsku".


Więcej: katowice.wyborcza.pl

Książka powinna znaleźć się obowiązkowo w biblioteczce "osób, którym nie jest obojętne, jak wygląda świat, który nas otacza". ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości