Sosnowiec - wystawa „Edward Gierek. Między Wschodem a Zachodem”

Nasze fotograficzne reportaże z ciekawych wydarzeń kulturalnych, a także ważnych pod względem historycznym
Posty: 15867
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wystawa „Edward Gierek. Między Wschodem a Zachodem”

Postautor: Karolina Kot » czwartek 14 cze 2018, 19:34

Czy wystawa o Edwardzie Gierku w Sosnowcu propaguje komunizm? Prezydent Chęciński: wystawą interesuje się policja i prokuratura

Czy wystawa o Edwardzie Gierku w sosnowieckim Pałacu Schoena propaguje komunizm? Sugestię, że policja interesuje się wystawą pod tym kątem wyraził podczas dzisiejszej konferencji prasowej Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Co na to policja i prokuratura?

Mówił o tym podczas dzisiejszej konferencji prasowej Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
- Doszły do nas takie słuchy, i jeśli to jest prawda, to znaczy że wolność słowa w naszym kraju może być zagrożona, że policja interesuje się naszą wystawą poświęconą Edwardowi Gierkowi, pod kątem tego czy taka wystawa nie propaguje komunizmu - mówił Arkadiusz Chęciński.
- Jeśli nawet w muzeum nie można pokazywać historii, to chyba nie jest dobrze - mówił prezydent.
Prezydent podkreślał, że wystawa to materiał historyczny dotyczący zarówno dobrych jak i złych stron Edwarda Gierka. Jest prezentowana w muzeum.

Policja się odcina, ale potem prostuje

Zapytaliśmy sosnowiecką policję, czy funkcjonariusze prowadzą jakieś postępowanie w tej sprawie. Początkowo policjanci kategorycznie zaprzeczali.
- Absolutnie nie potwierdzam tych informacji. Nie prowadzimy żadnych czynności związanych z rzekomym szerzeniem komunizmu poprzez wystawę o Edwardzie Gierku - powiedział nam podisnsp. Mariusz Łabędzki, oficer prasowy sosnowieckiej Komendy Miejskiej Policji.
- Nie prowadzimy żadnego postępowania, nawet sprawdzającego. Jesteśmy formacją apolityczną. Działamy na podstawie prawa i ramach przepisów, jakie nam pozwalają na działanie. W tej sprawie nie podejmowaliśmy żadnych czynności - dodaje Mariusz Łabędzki.
Jednak po kilku godzinach i dokładnym sprawdzeniu, okazało się, że policja owszem prowadzi czynności w tej sprawie... - Po dokładnym sprawdzeniu, potwierdzam, że realizujemy czynności nieprocesowe na zlecenie prokuratury Katowice Północ - powiedział nam podisnp. Łabędzki.

Prokuratury zadziałały

Jako pierwsza działania w tej sprawie podjęła sosnowiecka Prokuratura Rejonowa Sosnowiec Północ.
- Było zawiadomienie mieszkańca Sosnowca odnośnie propagowania komunizmu przez tę wystawę - powiedział nam Zbigniew Pawlik, prokurator rejonowy PR Sosnowiec Północ. - Przesłuchaliśmy osobę zgłaszającą, podjęliśmy działania sprawdzające i przekazaliśmy tę sprawę do Prokuratury Katowice Północ, która zajmuje się takimi sprawami.
Sprawa została zakwalifikowana z artykułu, który mówi o karaniu za publiczne propagowanie faszyzmu lub innego totalitarnego systemu lub propagowaniu mowy nienawiści. - Musieliśmy wszcząć postępowanie. Niezależnie od tego, jaki będzie jego finał, bo wiadomo, że nie wszystkie postępowania kończą się postawieniem zarzutów czy aktem oskarżenia. Każde zawiadomienie musimy przyjąć i nadać mu bieg - dodaje prokurator Pawlik.
Sosnowiecka prokuratura przekazała postępowanie Prokuraturze Rejonowej Katowice Północ miesiąc temu. Ta z kolei zleciła "czynności sprawdzające" sosnowieckiej policji.
- Są to czynności nieprocesowe. Naszym celem jest ustalenie, czy doszło tam do popełnienia przestępstwa. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że nie zaistniały przesłanki popełnienia przestępstwa - przekazał nam podinsp. Zbigniew Łabędzki z sosnowieckiej policji.

Przypomnijmy. Wystawę o Edwardzie Gierku "Między Wschodem a Zachodem" otwarto 8 maja tego roku.
Wystawa opowiada o życiu i działalności politycznej jednego z przywódców Polski Ludowej. Pokazuje dzieciństwo E. Gierka na tle ówczesnego Sosnowca, wspomina o latach spędzonych na emigracji we Francji i Belgii, następnie powrót do ojczyzny i błyskotliwą karierę, najpierw w Komitecie Wojewódzkim w Katowicach, następnie Komitecie Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Przedstawia skok gospodarczy i społeczny jaki dokonał się w naszym regionie i całej Polsce: m. in. wielkie budowy (Huta Katowice), trasy szybkiego ruchu, budownictwo mieszkaniowe, nowoczesny przemysł, a także otwarcie na świat, spotkania z czołowymi politykami XX wieku: prezydentami USA (G. Fordem, J. Carterem), Olofem Palme, Indirą Ghandii etc. Dekadę lat 70. XX wieku kończy czas strajków w Stoczni Gdańskiej, odsunięcie od władzy oraz internowanie Edwarda Gierka w stanie wojennym.
Wystawa nie unika bolesnych tematów: wydarzeń marcowych w 1968 r, strajków w Radomiu 1976 r., zwalczanie działaczy opozycji i ruchów obywatelskich. Eksponaty i materiał ikonograficzny na wystawie pochodzą ze zbiorów: Adama Gierka (zbiory rodzinne), Macieja Gadaczka, Marka Janickiego, Dariusza Kindlera, Józefa Makala, Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum PRL-u. Fundacja Minionej Epoki w Rudzie Śląskiej, Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Instytutu Pamięci Narodowej.

Źródło: dziennikzachodni.pl
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Fotoreportaże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość