Radzionków - zagadkowy kamień w lesie

Moderator: Velder

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Radzionków - zagadkowy kamień w lesie

Postautor: Karolina Kot » sobota 13 maja 2017, 00:34

Dawno, dawno temu Eworu podesłał mi taki oto filmik, według którego w lesie pod Radzionkowem miała znajdować się mogiła żydowskiego lekarza, który wiedząc, że zaraził się śmiertelną chorobą, popełnił w tym miejscu samobójstwo, skracając swoje męki.
Oczywiście początkowo uznałam, ze cała ta historia jest wyssaną z palca bzdurą, a sfotografowany przez jej autorów kamień to najzwyklejszy w świecie kamień graniczny pola górniczego.
Na miejscu okazało się, że nie miałam jednak racji. Kopalniane kamienie graniczne w tym rejonie nie zachowały się do dziś, niestety.
Długo błądziłam po lesie, powoli tracąc pomysły i nadzieję na odnalezienie tajemniczego nagrobka, na szczęście moje wysiłki zwieńczone zostały sukcesem.

I teraz trochę w kropce jestem. Tajemniczy głaz, który raczej nie jest żydowską macewą, mocno intryguje. Jego datowanie i lokalizacja rzeczywiście pasuje do pochówków epidemicznych.
Kamienia nie zaznaczono jednak na żadnej ze znanych mi map i na razie nie trafiłam w posiadanej literaturze na jakąkolwiek wzmiankę o takim grobie lub cmentarzyku.
Gdyby ktoś z czytających posiadał informacje o tym tajemniczym miejscu, uprzejmie proszę o kontakt!
Załączniki
Tajemniczy kamień (1).JPG
Tajemniczy kamień (1).JPG (111.33 KiB) Przejrzano 4439 razy
Tajemniczy kamień (6).JPG
Tajemniczy kamień (6).JPG (89.93 KiB) Przejrzano 4439 razy
Tajemniczy kamień (5).JPG
Tajemniczy kamień (5).JPG (105.69 KiB) Przejrzano 4439 razy
Tajemniczy kamień (4).JPG
Tajemniczy kamień (4).JPG (119.14 KiB) Przejrzano 4439 razy
Tajemniczy kamień (3).JPG
Tajemniczy kamień (3).JPG (88.58 KiB) Przejrzano 4439 razy
Tajemniczy kamień (2).JPG
Tajemniczy kamień (2).JPG (72.86 KiB) Przejrzano 4439 razy
Tajemniczy kamień (7).JPG
Tajemniczy kamień (7).JPG (89.21 KiB) Przejrzano 4439 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kamienie graniczne pól górniczych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości