Kamienie graniczne dawnych pól górniczych

Moderator: Velder

Re: Kamienie graniczne dawnych pól górniczych

Postautor: Jarek » poniedziałek 01 sty 2018, 13:49

Następne kamienie z Bocheńszczyzny, tym razem kompletnie niezrozumiała dla mnie lokalizacja i przeznaczenie . Na południowym skłonie G. Rogożowej (Rajbrot pow. bocheński) na skraju lasu znajdują się takie oto kamienie. Nic o nich nie wiem. Może jakieś odwierty w poszukiwaniu nafty? Do rafinerii nafty w Limanowej, nie było stąd daleko. Co oznacza ten skrót?

WP_20180101_13_30_59_Pro.jpg
WP_20180101_13_30_59_Pro.jpg (138.88 KiB) Przejrzano 653 razy
WP_20170226_13_36_34_Pro.jpg
WP_20170226_13_36_34_Pro.jpg (125.13 KiB) Przejrzano 653 razy
WP_20170226_13_36_48_Pro.jpg
WP_20170226_13_36_48_Pro.jpg (146.44 KiB) Przejrzano 653 razy

Postautor: Silesiae » wtorek 20 mar 2018, 19:18

Karolina Kot pisze:Witamy serdecznie!

Jak najbardziej bylibyśmy zainteresowani i chętni do tego typu współpracy, oczywiście w miarę możliwości czasowych i organizacyjnych.
Swego czasu odwiedziliśmy nawet siedzibę katowickiego Nadleśnictwa i prowadziliśmy wstępnie rozmowę na ten temat. Bardzo zależy nam na ocaleniu tego typu obiektów i wielu, wielu podobnych pamiątek przeszłości, temu właśnie służyć ma idea naszego Forum.

Witam i z góry przepraszam za tak późną odpowiedź - nie wyświetliła mi się na mailu informacja (nie uruchomiłam przez nieuwagę opcji powiadamiania), więc podjęłam działania na własna rękę. Niestety kamienie, które zgłosiłam do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - pomimo otrzymania od niego pisma w tej sprawie, nie przyniosły dotychczas rezultatu w postaci jakichkolwiek działań. Nie mniej we współpracy z naszą grupą udało nam się przekonać do tego pomysłu Urząd Miejski w Orzeszu. Zostały im przekazane wszelkie dane lokalizacyjne - a Urząd wystąpił z pismem do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i do Nadleśnictw . Docelowo kamienie zostaną zgromadzone, wyeksponowane i opisane w jednym miejscu - po to aby je uchronić.
Myślę, że jest to właściwa droga, którą już dawno trzeba było podjąć (zgodnie zresztą z opinią WKZ) i to na drodze legalnej przez miasta czy gminy, na których terenie się te pamiątkowe kamienie znajdują (i powinny zostać tam skąd pochodzą docelowo - bo nie ma zupełnie sensu aby kamień np.z Dąbrowy Górniczej był przewożony do Katowic i odwrotnie - musi być zachowany kontekst).
Z terenu Załęskiej Hałdy kilka lat temu zabytkowy kamień niestety wykradziono mam go jedynie na otrzymanym zdjęciu. Niestety po kontaktach z leśniczymi wiem, że nie każdy jest przychylny przenoszeniu tych kamieni - zresztą również odmienne zdanie miała Konserwator Zabytków z Siemianowic Śląskich (mam jej odpowiedź dotyczącą tamtego rejonu). Ogólnie rzecz biorąc najlepiej pisać do muzeów czy władz miasta, gminy, powiatu -to one powinny się tym zająć. Ja po wskazaniu przez innych eksploratorów miejsca istnienia takiego kamienia jechałam w teren i notowałam współrzędne, robiłam zdjęcia (inwentaryzacja). Udało mi się nawiązać kontakt z Orzeską grupą historyczną, która wskazała dalszą drogę postępowania- teraz czekamy na informacje zwrotne jak to przebiega.
Pozdrawiam
Katarzyna /Katowice /

Postautor: Karolina Kot » wtorek 20 mar 2018, 19:58

Witam!
Doskonale rozumiem pomysł przenoszenia kamieni i tworzenia z nich swoistego lapidarium, ale ja osobiście uważam, że obiekty tego typu - oczywiście, o ile to możliwe - powinny pozostać na swoim pierwotnym miejscu, bo cały przebieg linii granicznej traci sens i kontekst.
Widziałabym to tak:
- kamienie zagrożone uszkodzeniem/zniknięciem/leżące luzem przenosić w bezpieczne miejsce i zabezpieczać
- zachowane ciągi kamieni np. w tym przypadku: kamienie górnicze z Sosnowca raczej pozostawić na miejscu
- w sytuacjach wątpliwych kamień oryginalny zabrać z miejsca do lapidarium, ale zastąpić go betonową kopią.

To ostatnie rozwiązanie wydaje się być najbardziej optymalne, ale generuje koszty. Jednym słowem - jak to w życiu bywa - idealnego rozwiązania nie ma. Najważniejsze jest jednak, że wszyscy chcemy dla tych kamieni dobrze to i pewnie do porozumienia dojdziemy. ;)
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Postautor: Silesiae » środa 21 mar 2018, 23:13

Karolina Kot pisze:Witam!
Doskonale rozumiem pomysł przenoszenia kamieni i tworzenia z nich swoistego lapidarium, ale ja osobiście uważam, że obiekty tego typu - oczywiście, o ile to możliwe - powinny pozostać na swoim pierwotnym miejscu, bo cały przebieg linii granicznej traci sens i kontekst.
Widziałabym to tak:
- kamienie zagrożone uszkodzeniem/zniknięciem/leżące luzem przenosić w bezpieczne miejsce i zabezpieczać
- zachowane ciągi kamieni np. w tym przypadku: kamienie górnicze z Sosnowca raczej pozostawić na miejscu
- w sytuacjach wątpliwych kamień oryginalny zabrać z miejsca do lapidarium, ale zastąpić go betonową kopią.

To ostatnie rozwiązanie wydaje się być najbardziej optymalne, ale generuje koszty. Jednym słowem - jak to w życiu bywa - idealnego rozwiązania nie ma. Najważniejsze jest jednak, że wszyscy chcemy dla tych kamieni dobrze to i pewnie do porozumienia dojdziemy. ;)

Witam
Pomysł z zaznaczaniem słupkami (bo też przyszedł mi do głowy) został w przez WKZ uznany jako niekonieczny.
Myślałam, że współrzędne geograficzne może powinny być np. zapisane przy takich kamieniach już wyeksponowanych, ale GPS w tych samych miejscach, tylko w różnym odstępie czasu wskazuje różniące się od siebie pozycje.
Uważam, że powinna istnieć współpraca pomiędzy Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków,Gminami i Nadleśnictwami jak też i z takimi grupami eksploracyjnymi - tylko taka współpraca może prowadzić do rzetelnej inwentaryzacji i ochrony ( podczas prac leśnych prowadzonych przez leśników - kamienie łatwo mogą ulec uszkodzeniu). Poza tymi, które są w tym samym miejscu od początku swojego istnienia, Urzędowi Miejskiemu w Orzeszu zwracałam szczególną uwagę na te wykopane i przeniesione - one po pierwsze nic już nie pokazują - bo nie są w tym miejscu, w którym powinny być no i są łatwym łupem aby stać się takim ogrodowym krasnalem (i to niestety się czasem zdarza). Dlatego naciskajcie WKZ a i zainteresujcie gminy i miasta aby wypracowały jakiś sensowny model współpracy w tym temacie.
Poniżej linki do udzielonych odpowiedzi
https://zapodaj.net/f423fac14d0d7.jpg.html
https://zapodaj.net/b6b338fde8088.jpg.html

Pozdrawiam
Dla wyjaśnienia - te działania są efektem współpracy naszej grupy - ktoś znajduje, ktoś zapisuje i zgłasza, ktoś pilnuje tego tematu w Urzędzie - współpraca w tym temacie jest bardzo pożądana.

Postautor: Silesiae » czwartek 22 mar 2018, 15:44

Proszę o pilny kontakt przedstawiciela strony Strażnicy Czasu m.in w temacie eksploracji, pasji i dokumentowania tego - pod kątem reportażu telewizyjnego - znajomy dziennikarz dzwonił dzisiaj w tej sprawie.
pozdrawiam
Kontakt telefoniczny - będzie szybszy :-)

Postautor: Karolina Kot » czwartek 22 mar 2018, 20:33

Wysłałam mój numer telefonu w formie wiadomości prywatnej.
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Postautor: JoteS » sobota 12 maja 2018, 14:46

...kilkadziesiąt lat przechodziłem i nie zauważyłem "kamienia obszaru górniczego"
rozwiązana sznurówka u buta,skłoniła wzrok niżej ziemi(a nie tylko głowę w
chmury)---ów kamień znajduje się w Sosnowcu-Milowice na rogu ulic Złota 1(Urząd
Pocztowy),a ulica Studzienna(kamień jest pod "nabazgranym" napisem 1906 ZSH)
Załączniki
dom poczta Milowice --na www.jpg
dom poczta Milowice --na www.jpg (219.55 KiB) Przejrzano 212 razy
kamien na www Milowice.JPG
kamien na www Milowice.JPG (217.29 KiB) Przejrzano 212 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kamienie graniczne i zabytkowe głazy pamiątkowe”