Gliwice - studnia na rynku

Moderator: Velder

Posty: 16090
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Gliwice - studnia na rynku

Postautor: Karolina Kot » wtorek 10 sty 2017, 20:20

Na gliwickim rynku, w sąsiedztwie fontanny z Neptunem znajduje się zabytkowa studnia miejska z XVIII, odkryta podczas prac modernizacyjnych placu w roku 2010.
Została wykonana z ułożonych bez zaprawy bloków z piaskowca, tworzących komin o średnicy 2 metrów.
Obiekt ten funkcjonował najprawdopodobniej do początków XX wieku (prawdopodobnie posiadał wówczas zamontowaną pompę), po czym został zasypany. Odsłonięte podczas wykopalisk relikty ujęto we współczesną, kamienną cembrowinę, a wnętrze zabezpieczono przezroczystą płytą z obawy przed zaśmiecaniem obiektu.

Artykuł z września 2010 roku:
Archeolodzy odkryli na Rynku studnię z XVIII wieku

Podczas prac wykopaliskowych towarzyszących modernizacji gliwickiego Rynku archeolodzy nieoczekiwanie odkryli XVIII-wieczną studnię.
To na razie jedno z wartościowszych znalezisk. O obecności studni w tym miejscu nie wspominały żadne dokumenty. Jedynie na pocztówkach można było dopatrzyć się żeliwnej pompy.
Historycy wiedzieli do tej pory o studni znajdującej się w miejscu postawionej w 1794 roku fontanny z Neptunem autorstwa Johanessa Nietsche. Odkryta właśnie studnia o średnicy ponad 2 metrów znajduje się tuż obok. Prawdopodobnie została zasypana na początku XX wieku.

- W dawnych czasach bywało, że na głównych płytach miast znajdowało się nawet i po kilka studni. Ta jest wykonana z ułożonych bez zaprawy bloków z piaskowca. Nie odkryliśmy natomiast obok żadnych drewnianych elementów. Tymczasem to właśnie badania drewna precyzyjniej pozwoliłyby określić datę powstania studni. Kopiemy teraz w głąb. Jeśli studnia nie była czyszczona systematycznie, jest szansa na znalezienie ciekawych eksponatów - mówi Monika Michnik, kierownik działu archeologicznego Muzeum w Gliwicach.

Prace archeologiczne na gliwickim Rynku są prowadzone razem ze specjalistami z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wśród znalezionych eksponatów jest m.in. kamienny cokół - prawdopodobnie miejska waga, jak też fragmenty dawnej przybudówki ratusza. Na datowanym na XIII wiek gliwickim Rynku, jednym z piękniejszych na Śląsku, wcześniej nie prowadzono kompleksowych prac badawczych. Jego modernizacja kosztuje ok. 10 mln złotych. Ma się zakończyć jesienią tego roku. Niewykluczone, że odnaleziona niespodziewanie studnia zostanie wkomponowana w nową nawierzchnię.

Dziennik Zachodni
Zdjęcia wykonałam w styczniu 2017 roku:
Załączniki
Gliwice - studnia na rynku zimą (1).JPG
Gliwice - studnia na rynku zimą (1).JPG (95.32 KiB) Przejrzano 1264 razy
Gliwice - studnia na rynku zimą (2).JPG
Gliwice - studnia na rynku zimą (2).JPG (95.73 KiB) Przejrzano 1264 razy
Gliwice - studnia na rynku zimą (3).JPG
Gliwice - studnia na rynku zimą (3).JPG (50.85 KiB) Przejrzano 1264 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość