Sławków - stara studnia

Moderator: Velder

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sławków - stara studnia

Postautor: Karolina Kot » wtorek 31 maja 2016, 22:42

Na rynku w Sławkowie, w pobliżu zabytkowej karczmy, zwanej Austerią (którą Strażnicy Czasu dość często odwiedzają ze względu na serwowany w tym przybytku doskonały żurek), znajdziemy starą studnię miejską, ujętą w drewnianą obudowę.
Niestety, jest to rekonstrukcja - oryginalną cembrowinę i daszek zniszczyli Niemcy w czasie II Wojny Światowej.
Podobny los spotkał pobliską kapliczkę św. Krzysztofa.

Lokalizacja
Zdjęcia pochodzą z kwietnia 2016 roku.
Załączniki
Sławków.JPG
Sławków.JPG (44.16 KiB) Przejrzano 15274 razy
Sławków - zdjęcie archiwalne.jpg
Sławków - zdjęcie archiwalne.jpg (35.24 KiB) Przejrzano 15274 razy
Sławków - studnia (1).JPG
Sławków - studnia (1).JPG (63.98 KiB) Przejrzano 15274 razy
Sławków - studnia (4).JPG
Sławków - studnia (4).JPG (46.1 KiB) Przejrzano 15274 razy
Sławków - studnia (5).JPG
Sławków - studnia (5).JPG (66.12 KiB) Przejrzano 15274 razy
Sławków - studnia (3).JPG
Sławków - studnia (3).JPG (40.13 KiB) Przejrzano 15274 razy
Sławków - studnia (2).JPG
Sławków - studnia (2).JPG (44.73 KiB) Przejrzano 15274 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 98
Rejestracja: wtorek 26 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Kraków

Re: Sławków - stara studnia

Postautor: ChickenInvaders » poniedziałek 13 cze 2016, 01:34

Z jednej strony dobrze że takie studnie są zabezpieczane drewnianym nakryciem przed zasypaniem śmieciami i zniszczeniem, z drugiej strony jednak korci ażeby zajrzeć i zobaczyć na jakiej głębokości znajduje się lustro wody. Myślę, że osłona z przezroczystego pleksi byłaby w takich przypadkach wystarczajaca :)
Nihil sub sole novum, quod valde dolendum monumenta reprobi estis.

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sławków - stara studnia

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 13 cze 2016, 07:11

O ile taka osłona zostałaby wykonana prawidłowo i nie zbierałaby się pod nią skroplona woda - taką sytuację widziałam, o ile się nie mylę, na zamku w Siewierzu.
Poza tym nie wszystkie stare studnie tak naprawdę są studniami - zdarza się, że to wykute w skale cysterny na wodę, bez dostępu do jej lustra. Trzeba również mieć na uwadze, że przez setki lat mogły zmienić się warunki hydrogeologiczne w okolicy.
Reasumując - większość zabytkowych studni jest sucha, ale wnętrze każdej z nich stanowi raj dla archeologa. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 12 wrz 2016, 21:17

Re: Sławków - stara studnia

Postautor: DomiNickSławków » poniedziałek 12 wrz 2016, 22:06

Sprostowanie. Podobny los spotkał pobliską kapliczkę Św. Floriana. Dodam, że kapliczkę Św Barbary na Legionow Polskich też niemcy rozebrali i znaleźli sredniowieczny dębowy pal. A jesli chodzi o samą studnię, to jakieś około 15 lat temu przed jej remontemtem, była w niej dziura. Studnia wydawała sie być głęboka i (tutaj pewnosci nie mam czy to prawda, czy tylko cień) było widać coś jakby wylot korytarza po północnej stronie. Ale głowy urwać nie dam. Byłem za mały i dodatkowo ktoś mnie przegonił, a potem studnie ogrodzono da czasu remontu.

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sławków - stara studnia

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 12 wrz 2016, 22:25

To prawda, pochrzaniłam świętych. Połapałam się w tym już jakiś czas temu, ale ostatecznie zapomniałam dokonać poprawki.
Dziękuję za wychwycenie pomyłki!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Sławków - stara studnia

Postautor: Eworu » poniedziałek 24 kwie 2017, 22:08

Studnię czeka remont

Obok karczmy jest bez wątpienia jednym z najbardziej charakterystycznych elementów sławkowskiego rynku. Mowa o drewnianej studni, często wykorzystywanej jako tło do pamiątkowych zdjęć. Niedawno wokół studni pojawiło się ogrodzenie i tabliczki z zakazem wstępu. Wszystko przez stan techniczny obiektu, który wymaga pilnego remontu.

Choć odwiedzający Sławków turyści mogą czuć się rozczarowani, to jak przekonują władze miasta, względy bezpieczeństwa musiały wziąć górę nad estetyką. Obawy budzi głównie stan podłogi studni, pod którą znajduje się otwór, sięgający 15 metrów w głąb z lustrem wody o głębokości około metra. Jak wykazały wstępne oględziny, jest ona w znacznym stopniu zniszczona z uwagi na działanie czynników biologicznych i zagrzybienie.

– Zgodnie z zaleceniami, wydanymi przez inspektora nadzoru, do czasu przeprowadzenia niezbędnych prac obiekt musiał zostać wyłączony z użytkowania. Oznacza to zakaz przebywania osób w jego obrębie – wyjaśnia Dagmara Lorek, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji urzędu miasta. Pierwszym krokiem było zlecenie specjalistycznemu podmiotowi opracowania ekspertyzy technicznej konstrukcji i elementów studni. Ma być ona gotowa do końca kwietnia i stanie się podstawą do podjęcia kolejnych działań.

Źródło: http://www.slawkow.pl/studnie-czeka-remont
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sławków - stara studnia

Postautor: Karolina Kot » wtorek 25 kwie 2017, 21:08

Wpadliśmy dziś na chwilę do sławkowskiej Austerii na rewelacyjny żurek i placki po węgiersku, przy okazji fotografując starą studnię.
Aktualnie tak to wygląda:
Załączniki
Studnia w kwietniu 2017 roku (1).JPG
Studnia w kwietniu 2017 roku (1).JPG (50.15 KiB) Przejrzano 14808 razy
Studnia w kwietniu 2017 roku (4).JPG
Studnia w kwietniu 2017 roku (4).JPG (47.57 KiB) Przejrzano 14808 razy
Studnia w kwietniu 2017 roku (3).JPG
Studnia w kwietniu 2017 roku (3).JPG (46.85 KiB) Przejrzano 14808 razy
Studnia w kwietniu 2017 roku (2).JPG
Studnia w kwietniu 2017 roku (2).JPG (53.83 KiB) Przejrzano 14808 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 770
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Sławków - stara studnia

Postautor: pasqudek » sobota 27 paź 2018, 16:45

Studnia została rozebrana celem renowacji.
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sławków - stara studnia

Postautor: Karolina Kot » sobota 27 paź 2018, 17:41

Kurcze, Austeria nieczynna, żurku nie uświadczysz, nawet studni nie ma. Co to się dzieje! :shock:
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 770
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Sławków - stara studnia

Postautor: pasqudek » sobota 27 paź 2018, 19:18

Austeria jest czynna. Dzisiaj byłem w niej.
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości