Chęciny - ślady po mezuzach

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Chęciny - ślady po mezuzach

Postautor: Karolina Kot » sobota 22 kwie 2017, 23:20

Jak podaje strona mezuzy.eu w Chęcinach (powiat kielecki), zachowało się na framugach kilka śladów po mezuzach.
Pierwszy z nich bez trudu odnajdziemy nieopodal rynku, na bramie domu przy ulicy Stanisława Staszica 1.

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Ulica Stanisława Staszica 1 (1).JPG
Ulica Stanisława Staszica 1 (1).JPG (56.68 KiB) Przejrzano 7092 razy
Ulica Stanisława Staszica 1 (5).JPG
Ulica Stanisława Staszica 1 (5).JPG (74.15 KiB) Przejrzano 7092 razy
Ulica Stanisława Staszica 1 (4).JPG
Ulica Stanisława Staszica 1 (4).JPG (35.54 KiB) Przejrzano 7092 razy
Ulica Stanisława Staszica 1 (3).JPG
Ulica Stanisława Staszica 1 (3).JPG (71.84 KiB) Przejrzano 7092 razy
Ulica Stanisława Staszica 1 (2).JPG
Ulica Stanisława Staszica 1 (2).JPG (36.59 KiB) Przejrzano 7092 razy
Ulica Stanisława Staszica 1 (6).JPG
Ulica Stanisława Staszica 1 (6).JPG (69.36 KiB) Przejrzano 7092 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chęciny - ślady po mezuzach

Postautor: Karolina Kot » sobota 22 kwie 2017, 23:30

Niestety, wnętrze "Niemczówki", czyli XVI - wiecznego domu, wzniesionego przez Walentego i Annę Niemczów, nie było podczas naszej wizyty dostępne.
Zabytkowy budynek, prawdopodobnie pełniący w przeszłości rolę karczmy, posiada na swych kamiennych portalach wewnętrznych aż trzy ślady po mezuzach.
My musieliśmy się "obejść smakiem". ;)
Może kiedy indziej lub komuś innemu uda się zajrzeć do środka obiektu.

Lokalizacja
Załączniki
Niemczówka.JPG
Niemczówka.JPG (61.78 KiB) Przejrzano 7087 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chęciny - ślady po mezuzach

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 wrz 2017, 13:48

Kilka dni temu byłam przejazdem w Chęcinach i wygospodarowałam chwilkę czasu, by zajrzeć do Centrum Informacji Turystycznej, mieszczącego się w "Niemczówce". Wizyta ta była bardzo ciekawa i sympatyczna, dowiedziałam się wielu nowych rzeczy i ciekawostek o miasteczku. Mogę śmiało powiedzieć, że w instytucji tej pracują ludzie z pasją.

Okazało się, że wnętrza zabytkowego budynku kryją na swoich framugach nie trzy ślady (jak dotychczas przypuszczałam), a co najmniej pięć. Zaintrygowana ruszyłam na swoiste zwiedzanie z przewodnikiem.
Pierwsze wgłębienie po mezuzie znajduje się na kamiennym portalu sali, w której mieści się Informacja Turystyczna, po lewej stronie sieni. Nacięcie jest tak wyraźne, że od razu po przekroczeniu progu rzuca się w oczy.
Załączniki
Pierwszy ślad (2).JPG
Pierwszy ślad (2).JPG (76.66 KiB) Przejrzano 6929 razy
Pierwszy ślad (1).JPG
Pierwszy ślad (1).JPG (65.37 KiB) Przejrzano 6929 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chęciny - ślady po mezuzach

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 wrz 2017, 13:51

Drugi ślad znajduje się na kamiennym obramowaniu okna, w sali po prawej stronie sieni.
Jest umiejscowiony typowo. Wygląda na to, że dzisiejsze okno nie zawsze oknem chyba było. ;)

Na kamiennym portalu wyryto ponadto dwa tajemnicze znaki. Zielonego pojęcia nie mam, co oznaczają.
Załączniki
Drugi ślad (1).JPG
Drugi ślad (1).JPG (25.71 KiB) Przejrzano 6929 razy
Drugi ślad (3).JPG
Drugi ślad (3).JPG (30.15 KiB) Przejrzano 6929 razy
Drugi ślad (2).JPG
Drugi ślad (2).JPG (32.44 KiB) Przejrzano 6929 razy
Drugi ślad (4).JPG
Tajemnicze znaki
Drugi ślad (4).JPG (62.44 KiB) Przejrzano 6929 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chęciny - ślady po mezuzach

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 wrz 2017, 13:52

Trzeci ze śladów dostrzeżemy na framudze drzwi za którymi znajdują się schody wiodące do piwnicy:
Załączniki
Trzeci ślad (1).JPG
Trzeci ślad (1).JPG (27.75 KiB) Przejrzano 6929 razy
Trzeci ślad (3).JPG
Trzeci ślad (3).JPG (68.26 KiB) Przejrzano 6929 razy
Trzeci ślad (2).JPG
Trzeci ślad (2).JPG (66.06 KiB) Przejrzano 6929 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chęciny - ślady po mezuzach

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 wrz 2017, 13:57

Żeby odszukać dwa ostatnie nacięcia, należy zajrzeć do podziemi budynku. Aktualnie mieści się w nich galeria.
Ślady po mezuzach, podobnie jak na parterze, wykuto w kamiennych obramowaniach otworów drzwiowych.

Oto pierwszy z nich:
Załączniki
Czwarty ślad (1).JPG
Czwarty ślad (1).JPG (18.5 KiB) Przejrzano 6927 razy
Czwarty ślad (3).JPG
Czwarty ślad (3).JPG (59.47 KiB) Przejrzano 6927 razy
Czwarty ślad (2).JPG
Czwarty ślad (2).JPG (46.41 KiB) Przejrzano 6927 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chęciny - ślady po mezuzach

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 wrz 2017, 13:59

A tu mamy drugi i zarazem ostatni znany mi relikt tego typu z piwnicy "Niemczówki".
Wizytę na ulicy Małogoskiej 7 w Chęcinach polecam każdemu, naprawdę fajne miejsce!

A ja pożegnałam się z pracownikami, ładnie podziękowałam i pognałam dalej.
Załączniki
Piąty ślad (1).JPG
Piąty ślad (1).JPG (84.04 KiB) Przejrzano 6927 razy
Piąty ślad (2).JPG
Piąty ślad (2).JPG (34.85 KiB) Przejrzano 6927 razy
Piąty ślad (3).JPG
Piąty ślad (3).JPG (48.34 KiB) Przejrzano 6927 razy
Niemczówka od podwórka.JPG
Niemczówka od podwórka.JPG (62.15 KiB) Przejrzano 6927 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Mezuzy i ślady po mezuzach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości