Chełm koło Bochni - pomnik upamiętniający odzyskanie Niepodległości

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Chełm koło Bochni - pomnik upamiętniający odzyskanie Niepodległości

Postautor: Karolina Kot » niedziela 16 gru 2018, 23:33

We wsi Chełm, położonej w powiecie bocheńskim, słynącej z kościoła Bożogrobców oraz średniowiecznego grodziska, w dniu 11 listopada 2018 roku odsłonięto skromny pomnik, upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obiekt ten - po bliższych oględzinach - wzbudził we mnie nieco mieszane uczucia, w głównej mierze jednak bardzo ciepłe. Ujęła mnie zwłaszcza forma obelisku, doskonale nawiązująca to podobnych pomników, wznoszonych w wielu małopolskich miejscowościach w dwudziestoleciu międzywojennym.

Do dziś tych oryginalnych upamiętnień zachowało się niewiele, gdyż w większości zostały zniszczone w czasie niemieckiej okupacji.
Poniżej kilka przykładów z Małopolski:
Bolechowice - pomnik.JPG
Bolechowice - pomnik.JPG (102.29 KiB) Przejrzano 3465 razy
Myślenice - pomnik.JPG
Myślenice - pomnik.JPG (29.5 KiB) Przejrzano 3465 razy
Miechów - pomnik.JPG
Miechów - pomnik.JPG (19.62 KiB) Przejrzano 3465 razy


Prezentowany w wątku pomnik idealnie wpisuje się kształtem w ten trend, ma jednak ogromny mankament: wykonanie!
Najpewniej za sprawą ograniczonego budżetu albo braku jakiegoś dofinansowania powstał monument, który z daleka wygląda naprawdę ładnie, ale obawiam się, że nie trzeba będzie kolejnej inwazji Niemców, by nie przetrwał dziesięciolecia. Niepokoi mnie zwłaszcza jego podstawa.
Mimo wszystko - składam ogromne wyrazy szacunku dla tej małej wsi za tak zacną i godną pochwały inicjatywę.
Wszak w wielu dużo większych miejscowościach i w niejednym mieście w żaden sposób nie upamiętniono tej ważnej rocznicy. Brawo!

Zdjęcia wykonałam w grudniu 2018 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Chełm - pomnik (5).jpg
Chełm - pomnik (5).jpg (67.71 KiB) Przejrzano 3465 razy
Chełm - pomnik (4).jpg
Chełm - pomnik (4).jpg (111.41 KiB) Przejrzano 3465 razy
Chełm - pomnik (3).jpg
Chełm - pomnik (3).jpg (95.79 KiB) Przejrzano 3465 razy
Chełm - pomnik (2).jpg
Chełm - pomnik (2).jpg (104.12 KiB) Przejrzano 3465 razy
Chełm - pomnik (1).jpg
Chełm - pomnik (1).jpg (110.87 KiB) Przejrzano 3465 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości