Brudzowice - tajemnicza rampa

Moderator: warschauer44

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Brudzowice - tajemnicza rampa

Postautor: tom1977 » poniedziałek 26 lut 2018, 10:20

kusmanek w wspomnianym przez Twojego sąsiada miejscu nic nie widzę ,lecz na wcześniejszym rozwidleniu jest jakiś obiekt ,dający bardzo ładny stożkowy cień :shock: Chyba że chodzi właśnie o to miejsce ?
Załączniki
schron (2).JPG
schron (2).JPG (59 KiB) Przejrzano 11389 razy
schron (1).JPG
schron (1).JPG (124.67 KiB) Przejrzano 11389 razy
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Brudzowice - tajemnicza rampa

Postautor: kusmanek » poniedziałek 26 lut 2018, 10:59

Dzięki, to wiele wyjaśnia ;)
Z lotu o którym wspomniałeś zapewne pochodzi to zdjęcie.

Hipoteza z testowaniem silników jest bardzo prawdopodobna, chociaż może miej tajemnicza i spektakularna :D Może remontowano tam motory do Me 163.

A sąsiad akurat nie mój ;) Mnie chodziło o ten obiekt:
schron.JPG
schron.JPG (63.9 KiB) Przejrzano 11380 razy
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Brudzowice - tajemnicza rampa

Postautor: kusmanek » poniedziałek 26 lut 2018, 11:16

Tu jeszcze fragment filmu z testów silnika do Kometów:

Zwraca uwagę wąska szczelina obserwacyjna, bardzo podobna do tej z "pancernego magazynu":
Obrazek
Born to make history

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Brudzowice - tajemnicza rampa

Postautor: tom1977 » poniedziałek 26 lut 2018, 11:30

kusmanek pisze:Dzięki, to wiele wyjaśnia
Z lotu o którym wspomniałeś zapewne pochodzi to zdjęcie.


Z tego samego lotu GX2190 lecz posiadam zdjęcie nie opisane i nie interpretowanymi obiektami. Tak dala porównania numer 6 z zdjęcia czyli JU-52 .
Ju52.JPG
Ju52.JPG (14.8 KiB) Przejrzano 11376 razy


Te kręgi Karoliny mogły służyć do testowania śliników w pozycji pionowej .Wyrównany teren sprzyjał równomiernemu rozchodzeniu się gazów wylotowych i zapobiegał pożarowi lasu wokół.
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Brudzowice - tajemnicza rampa

Postautor: kusmanek » poniedziałek 26 lut 2018, 19:28

Znalazłem zdjęcie zblizonego obiektu. Co prawda powojenny i z angli, ale można założyć, że w Budzowicach mogła znajdować się jakaś prowizoryczna hamownia silników odrzutowych:
Obrazek
Born to make history

Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 12:05

Re: Brudzowice - tajemnicza rampa

Postautor: Bodzio29 » wtorek 24 kwie 2018, 09:30

kusmanek pisze:Dzięki, to wiele wyjaśnia ;)
Z lotu o którym wspomniałeś zapewne pochodzi to zdjęcie.

Hipoteza z testowaniem silników jest bardzo prawdopodobna, chociaż może miej tajemnicza i spektakularna :D Może remontowano tam motory do Me 163.

A sąsiad akurat nie mój ;) Mnie chodziło o ten obiekt:
schron.JPG


Zaznaczone miejsce w czerwonym kółku to prawdopodobnie słup ogłoszeniowy aktualnie znajduje się tam orlik o boisko piłkarskie. Jeśli chodzi o czarną strzałkę to wygląda to na strażnicę przy wjeździe na "tajemniczą rampę" oraz na punkty obserwacyjne które są troszkę dalej. Aktualnie w tych miejscach są już domy postawione.

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Brudzowice - tajemnicza rampa

Postautor: Franek D. » niedziela 17 mar 2019, 22:30

Niedawno podziwiałem na własne oczy tajemnicze obiekty poniemieckich fortyfikacji w Brudzowicach Komornem. Jestem pod wrażeniem niezbadanej do tej pory genezy! Przyznam, że zawarte w tym wątku hipotezy o ich przeznaczeniu świadczą o dużej znajomości trudnej tematyki.
Jako niekompetentny z zagadnień militarnych, postanowiłem zasugerować coś ze znanej mi geologii i rzeźby terenu...

Doklejone po bokach od W do betonowego bunkra uszy dziwnych orylionowych przypór wykonane zostały z kamieni wapienia dolomitycznego, wydobytego w wykopie po drugiej stronie drogi. Myślę, że biegnącą ku bunkrowi drogą dostarczano testowane maszyny na plac manewrowy, ciągnacy się od wykopu do S ściany bunkra.
Zamykająca wykop kamienna ściana w zboczu wykonana z tego samego materiału co uszy bunkra, posiada dwa poziomy zbudowane z innej frakcji. Może stanowi zamaskowany wlot do tajemniczego tunelu - hangaru?

Uważam, że warto porozmawiać o tym ze starszymi mieszkańcami licznych domostw sąsiadujących z rampą i wykopem.
Załączniki
Rampa.JPG
Rampa.JPG (83.04 KiB) Przejrzano 10045 razy
Schron 3 - ściana południowa.JPG
Schron 3 - ściana południowa.JPG (95.18 KiB) Przejrzano 10045 razy
Schron 3 - betonowy bunkier i kamienna przypora orylionu.JPG
Schron 3 - betonowy bunkier i kamienna przypora orylionu.JPG (112.66 KiB) Przejrzano 10045 razy
Schron 3 - kamienne  ucho.JPG
Schron 3 - kamienne ucho.JPG (87.15 KiB) Przejrzano 10045 razy
Mapa topograficzna 2008 r. oraz LIDAR - Brudzowice Komorne.jpg
Mapa topograficzna 2008 r. oraz LIDAR - Brudzowice Komorne.jpg (119.49 KiB) Przejrzano 10045 razy
Niemiecka mapa topograficzna - German maps 1941 r..jpg
Na czerwono naniosłem wykonaną 2 lata później rampę a na brązowo bunkry
Niemiecka mapa topograficzna - German maps 1941 r..jpg (164.36 KiB) Przejrzano 10045 razy
Plac manewrowy - kamienna dwuwarstwowa ściana hangaru.jpg
Plac manewrowy - kamienna dwuwarstwowa ściana hangaru.jpg (113.89 KiB) Przejrzano 10045 razy

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Brudzowice - tajemnicza rampa

Postautor: Franek D. » poniedziałek 18 mar 2019, 08:39

Rampa (pas startowy) dł. ok. 500 m urywa się ścianą podmokłego lasu, ciągnącego się w stronę samotnego domu Surmy oraz poligonu Zendek.

25.07.2016 r. TVP-INFO informowało:
Sześć niemieckich pocisków armatnich z okresu II wojny światowej odnaleziono na skraju kompleksu leśnego w pobliżu Brudzowic (powiat będziński). Niebezpieczne niewybuchy zabezpieczyli wojskowi saperzy – podała śląska policja.https://www.tvp.info/26285717/polska/ni ... i-saperow/
Załączniki
Rampa pod lasem.JPG
Rampa pod lasem.JPG (25.44 KiB) Przejrzano 10024 razy

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Brudzowice - tajemnicza rampa

Postautor: kusmanek » niedziela 17 lip 2022, 11:07

W jednym z ostatnich dodatków zagłębiowskich do Dziennika Zachodniego (z 15.07.2022) pojawiła się druga część artykułu dr Emiliana Kocota o wysiedleniu Brudzowic podczas II wojny światowej.
Autor pisze:
Z części rozebranych domów stawiano nowe budynki, które lokowano na części wschodniej Kolonii od Dziewek. Do nich wróciła część wysiedlonych. Natomiast obszar Kolonii Komorne pozostał pod kontrolą Luftwaffe. Wybudowano tam baraki dla żołnierzy, składy amunicji i bunkry oraz hangar dla balonu - sterowca.

Ktoś wie coś na ten temat?
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zendek - poligon doświadczalny i lotnisko "Udetfeld"”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości