Poligon doświadczalny "Schendek"

Moderator: warschauer44

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Poligon doświadczalny "Schendek"

Postautor: Karolina Kot » środa 14 mar 2018, 13:49

trochę mi to przypomina rębnię gniazdową zupełną

Ło matko... :shock:
Przy okazji, przypomniało mi się, że w pobliżu średniego z kręgów, tego na wprost "rampy", znajduje się pozostałość po pracach zalesieniowych - prostokątny wykop, pozostały po tzw. dołowaniu sadzonek. W takich obiektach przechowuje się młode drzewka po transporcie ze szkółki na teren odnawianego lasu.

Pamiętam, rzeczywiście był tam tego typu wykop.
Musicie wiedzieć, że spacer po lesie z Kusmankiem bywa pasjonującym zajęciem. Łacina bez cenzury leci na prawo i lewo. A to jakiś tam Pinus sylvestris, a to znowu Tilia cordata lub Quercus petraea.
Aż uszy więdną od tego! ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Poligon doświadczalny "Schendek"

Postautor: kusmanek » piątek 22 lut 2019, 09:15

W końcu udało mi się odnaleźć w rosyjskich archiwach coś na temat lotniska.
Poniżej fragment schematu niemieckich fortyfikacji wykonany na podstawie zwiadu lotniczego. Stan na 23.12.1944 rok.
udetfeld.jpg
udetfeld.jpg (121.55 KiB) Przejrzano 10466 razy

Źródło: http://www.pamyatnaroda.ru

Uwagę zwracają zaznaczone na schemacie stanowiska obrony przeciwlotniczej (lekka bateria plot. - l.heimat.flak.batt.8/VIII - informacje od tom1977), fragment fortyfikacji na wschód od lotniska (na stronie http://www.fortyfikacja.pl opisany jako "odejście na Częstochowę", w moim mniemaniu była to raczej osłona Udetfeld), odcinek rowu przeciwpancernego na zachód od Pyrzowic, a przede wszystkim zakreskowane koła ze znakami zapytania w okolicach Zadzienia.

Obiekty te są dobrze widoczne na zdjęciu lotniczym z 14 września 1944 roku. Jak widać, także Rosjanie nie mieli pojęcia o ich przeznaczeniu, co tym bardziej dodaje tajemniczości temu miejscu ;)

zadzien.jpg
zadzien.jpg (70.47 KiB) Przejrzano 10466 razy

Źródło: http://fotopolska.eu/1329406,foto.html? ... b=4908&c=4
Born to make history

Posty: 15
Rejestracja: sobota 16 lut 2019, 08:03

Re: Poligon doświadczalny "Schendek"

Postautor: Fenix » piątek 22 lut 2019, 12:34


Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Poligon doświadczalny "Schendek"

Postautor: kusmanek » piątek 22 lut 2019, 13:49

Wspomniana przez Ciebie strona była w zasadzie przyczyną powstania tego wątku :) Link jak i cytat jest już w pierwszym poście Karoliny.
Co nie zmienia faktu, że to doskonałe źródło wiedzy, a niniejszy wątek jest w zasadzie rozwinięciem znajdujących się tam treści. Pozdrawiam :)
Born to make history

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Poligon doświadczalny "Schendek"

Postautor: Karolina Kot » piątek 22 lut 2019, 14:12

A te radzieckie kółeczka z pytajnikami wczoraj "zrobiły mi dzień" :D (Kusmanek podesłał mi dane wcześniej, zanim opublikował je na Forum).
Swego czasu też miałam ochotę wstawiać identyczne znaki zapytania do wątku, kiedy pisałam o tych platformach jakiś czas temu.

Skoro wtedy nie wiedzieli, co to jest, to jesteśmy w pewnym sensie usprawiedliwieni, że nie wiemy tego dzisiaj.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Poligon doświadczalny "Schendek"

Postautor: tom1977 » piątek 22 lut 2019, 14:53

Bardzo ładnie Rosjanie rozpoznali poszczególne plutony ogniowe (zug) lekkiej baterii ochrony lotniska le.Heimat.Flak.Batt.8/VIII Udetfeld
Załączniki
8VIII.JPG
8VIII.JPG (223.87 KiB) Przejrzano 10446 razy
udetfeld.jpg
udetfeld.jpg (121.55 KiB) Przejrzano 10446 razy
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 15
Rejestracja: sobota 16 lut 2019, 08:03

Re: Poligon doświadczalny "Schendek"

Postautor: Fenix » piątek 22 lut 2019, 14:57

Pytanie czy ktoś był obecnie w tych miejscach i sprawdził czy tam nie ma jakiś zachowanych betonów ?

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Poligon doświadczalny "Schendek"

Postautor: tom1977 » piątek 22 lut 2019, 15:08

Jeden pluton ocalał ,co prawda nie byłem ale ktoś znajomy był ;) Działa nie stały na betonach :(
Załączniki
zug 8VIII foto.JPG
zug 8VIII foto.JPG (28.31 KiB) Przejrzano 10444 razy
zug 8VIII.JPG
zug 8VIII.JPG (101.45 KiB) Przejrzano 10444 razy
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Poligon doświadczalny "Schendek"

Postautor: kusmanek » piątek 22 lut 2019, 16:11

tom1977 pisze:Bardzo ładnie Rosjanie rozpoznali poszczególne plutony ogniowe (zug) lekkiej baterii ochrony lotniska le.Heimat.Flak.Batt.8/VIII Udetfeld


Nawet współrzędne się zgadzają. Radziecka artyleria raczej nie miała z nimi problemu ;)
Ciekawe czy stały jeszcze podczas walk w styczniu '45, czy ewakuowano je razem z lotniskiem.
Born to make history

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Poligon doświadczalny "Schendek"

Postautor: tom1977 » piątek 22 lut 2019, 16:23

Bateria 8/VIII została ewakuowana w styczniu przed nadejściem Rosjan (relacja flakhelfera Max Wolfgang Kunze ) , poszczególne plutony ,a nawet pojedyncze działka zostały przydzielone do obrony naziemnej innych ciężkich baterii (relacje z baterii 227/VIII Czechowice , 255/VIII Makoszowy ).
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zendek - poligon doświadczalny i lotnisko "Udetfeld"”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość