Dąbrowa Górnicza - schron w Gołonogu

Moderator: warschauer44

Posty: 1579
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza - schron w Gołonogu

Postautor: Eworu » sobota 22 kwie 2017, 14:05

Gdy tylko pasqudek rzucił na forum info o schronie (wielkie dzięki :) ) siedziało mi to w głowie i nie dawało spokoju.
Każdy mówił że schron jest niedostępny, nie wolno wchodzić, że urząd nie pozwala, inni że zasypany albo że wogóle nie istniał.
A ja mówiłem że schron jest i że wleze (tylko potrzymaj mi piwo!). No i proszę :D:
Obrazek
Za umożliwienie zdjęć bardzo dziękuje Dyrekcji placówki, Robertowi Strzale oraz panu portierowi Marianowi.
Okazuje się że schron jest całkiem dobrze dostępny i poniekąd znany uczniom szkoły. Bo w środku znajdują się szatnie i magazyn prac uczniów.
Plan schronu - schron zaznaczony na czerwono.
Obrazek
Na samym początku znajdowały się ogromne drzwi pancerne, z betonem, ważące podobno 400kg. Były to drzwi na "koło", względnie właz - nie znam terminologi. Pozostałe drzwi były już standardowe, na dwie zasuwy dźwigniowe u góry i u dołu. Następnie była niewielka komora deratyzacyjna o wymiarach około 2x4 metry. A potem wchodziło się do ogromnego pomieszczenia, w którym najprawdopodobniej były ustawione ławki dla ludzi. Po lewej znajduje się szereg pomieszczeń które dziś są zawalone pracami uczniów. Poza tym nie zachowało się w nich nic ciekawego. Na pewno znajdowały się tam punkty przyjmowania meldunków oraz centrale telefoniczne - znany układ drzwi z innych schronów. Na samym końcu znajdowało się wyjście zapasowe, którego tunel wychodzłi poza szkołę - grzybek oraz tunel jest już zburzony. Patrząc od wejścia na prawo, za ścianą za szafkami znajduje się pewne pomieszczenie o wielkości około 1/3 całego schronu do którego wejście zostało zamurowane, albo jest dobrze ukryte(czarna obwódka na planie). Pracownicy mówią że nie wiadomo co tam się znajduje. Schron znajduje się na osiedlu urządzonym w stylu TOPL "osiedla-twierdze". Jest bardzo prawdopodobne że schron pełnił rolę centrum dowodzenia obrony Gołonoga. Jeśli ktoś z Was potrafi powiedzieć o nim coś więcej proszę o komentarz. Zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Grzybek był tam gdzie ten pagórek
Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota 22 kwie 2017, 19:46 przez Eworu, łącznie zmieniany 7 razy.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1579
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - schron na Gołonogu

Postautor: Eworu » sobota 22 kwie 2017, 18:35

Teraz jeszcze doszedłem do wniosku że w zasadzie ten przedsionek, widoczny na zdjęciu nr 3 to też była część schronu - tylko cywilna. Obok, nie widoczne już co prawda na zdjęciu, znajduje się kolejne pomieszczenie które kubaturą jest identyczne do komory ze schronu dla ludności w Sosnowcu. Olśnienie przyszło gdy zobaczyłem haki na ubrania w sosnowieckim schronie - identyczne znajdują się w tym z tego wątku. Pan portier nawet mi to wskazywał, ale nie załapałem wtedy.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie - schrony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość