Sosnowiec - płyta nagrobna Mieczysława Piekarskiego

Sosnowiec - płyta nagrobna Mieczysława Piekarskiego

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 gru 2017, 21:37

Na cmentarzu parafialnym w Sosnowcu, znajdującym się przy ulicy Zuzanny, nieopodal grobu ofiar rewolucji z roku 1905, stworzono swoiste lapidarium starych nagrobków, pochodzących z najstarszej części nekropolii. Swego czasu zaintrygowała mnie kamienna płyta, oparta o grób tragicznie zmarłych górników z kopalni "Hrabia Renard", sfotografowałam ją, ale o niej zapomniałam.
Na wiele miesięcy.

Ostatnio czystym przypadkiem natknęłam się na zdjęcie tego tajemniczego nagrobka w domowym fotoarchiwum i niemal natychmiast pobiegłam na cmentarz sprawdzić, czy obiekt ten jeszcze się na nim znajduje. Na szczęście stoi sobie tam nadal i chyba wypadałoby przywołać pamięć osoby, której jest poświęcony.
Mieczysław Piekarski należał do V Batalionu Strzelców Olkuskich. Zginął pod Lwowem w dniu 17 lutego 1919 roku, w wieku 21 lat.

Niestety, nawet jeśli jego zwłoki sprowadzono do Sosnowca, dziś nie sposób już ustalić, gdzie ten młody człowiek został pochowany. Jego tablica nagrobna znalazła się w obecnym miejscu wtórnie.
Zdjęcia pochodzą z sierpnia 2016 roku i grudnia 2017 roku.
Załączniki
Mieczysław Piekarski (1).jpg
Mieczysław Piekarski (1).jpg (65.37 KiB) Przejrzano 62 razy
Sosnowiec - Mieczysław Piekarski.JPG
Sosnowiec - Mieczysław Piekarski.JPG (91.03 KiB) Przejrzano 62 razy
Mieczysław Piekarski (2).jpg
Mieczysław Piekarski (2).jpg (68.58 KiB) Przejrzano 62 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Groby żołnierzy wojny polsko - bolszewickiej”