Strona 1 z 1

Punkt oporu "Stolarzowice"- schron Regelbau 116b

: niedziela 17 sty 2016, 22:30
autor: Karolina Kot
W Stolarzowicach, dzisiejszej peryferyjnej dzielnicy Bytomia, w roku 1939 rozpoczęto budowę trzech obiektów militarnych (prawdopodobnie w planach było ich więcej), mających z założenia zabezpieczać położoną w pobliżu granicę polsko - niemiecką nieopodal przejścia granicznego.
Do dziś zachował się tylko jeden schron z tego okresu, najbardziej zaawansowany w budowie.
Pozostałe dwa, nigdy nie zostały dokończone i ostatecznie rozebrano je w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Stolarzowicki schron to Regelbau 116b, nieposiadający kopuły pancernej, ale wyposażony w peryskop.
Od klasycznych, śląskich obiektów tego typu różni go odmienna grubość stropu oraz kształt orylonów (czyli betonowych "uszów" chroniących przed ogniem bocznym). Bunkier miał być z założenia uzbrojony w armaty przeciwpancerne i ciężki karabin maszynowy, posiadał także zrzutnię granatów.

Niestety, podczas zimowej wizyty nie udało mi się zwiedzić wnętrza zabytku, położonego na terenie prywatnej, ogrodzonej posesji.
Mam nadzieję, że w przyszłości nadarzy się okazja, by zajrzeć do środka. Na chwilę obecną mogę zaprezentować jedynie zdjęcia wykonane z zewnątrz.

Lokalizacja
Warto dodać, iż w Stolarzowicach znajdują się jeszcze dwa obiekty militarne, związane z działaniami wojennymi. Obydwa są nieco młodsze, niż omawiany tu schron, powstały bowiem w trakcie trwania II Wojny Światowej.
Są to:
- relikty baterii przeciwlotniczej
- podstawa radaru Würzburg-Riese

Re: Punkt oporu "Stolarzowice"- schron Regelbau 116b

: środa 14 wrz 2016, 12:02
autor: tom1977
Zdjęcia obiektu z nieco bliżej odległości ,niestety właściciel nie zgodził się na otwarcie schronu :|

Re: Punkt oporu "Stolarzowice"- schron Regelbau 116b

: czwartek 15 lis 2018, 06:44
autor: tom1977
Archiwalna fotografia z budowy schronów w Stolarzowicach :) Zdjęcie zrobione prawdopodobnie z dachu szkoły ,w tle otoczone parkanem dwa wykopy pod fundamenty obiektów 3 i 4 (numeracja wg. http://www.fortyfikacja.pl/index.php?a=stolarzowice ) w oddali kościół .Jak na razie to jedyne zdjęcie archiwalne z Pozycji Górnośląskiej.