Strona 1 z 1

Kędzierzyn - Koźle, Blachownia/Azoty - las Dąbrowa, Flak-Batterie

: sobota 10 wrz 2016, 15:52
autor: tom1977
Doppelbatterie ( dwie czterodziałowe baterie) uzbrojone w armaty 10,5cm Flak 39 na podstawach uniwersalnych 10,5/12,8cm. Bateria wyposażona w schron dowodzenia (wysadzony) oraz radar FuMG-62 Wurzburg.
Podczas oczyszczania jednej z podstaw ukazała się data budowy :D

Re: Kędzierzyn - Koźle, Blachownia/Azoty - las Dąbrowa, Flak-Batterie

: niedziela 02 paź 2016, 00:19
autor: Karolina Kot
Odkryli baterię przeciwlotniczą z okresu II Wojny Światowej w Kędzierzynie-Koźlu

Lasy w Kędzierzynie-Koźlu i jego okolice pełne są pozostałości po II Wojnie Światowej. To przyciągnęło członków stowarzyszenia do naszego miasta.

- Interesujemy się głównie fortyfikacjami na niemieckiej linii obronnej OKH-Stellung b1, która przebiega w okolicach Krakowa. Od czasu do czasu staramy się również zaglądać w inne ciekawe miejsca. To kolejny nasz wypad w ten rejon, ponieważ jest blisko. No i mnóstwo ciekawych obiektów w jednym miejscu – przyznaje Tomasz Mierzwa, członek stowarzyszenia „Rawelin”.

Co konkretnie sprowadziło do nas gości z Małopolski? Chodziło o niemiecką baterię przeciwlotniczą Flak 8,8 cm. Jedna z wielu położonych wokół zakładów w Blachowni. Członkom „Rawelinu” udało się odnaleźć pozostałości wszystkich najważniejszych jej elementów. Sześć stanowisk armat 8,8 cm Flak, stanowisko radaru Luftwaffe FuMG-62 Würzburg oraz pozostałości stanowiska dowodzenia. Jednak na samym oglądaniu się nie skończyło.

- Oczyściliśmy stanowiska z mchu i innych roślin. Obiekt uznaje się za zaliczony, jeśli choć we fragmencie jest oczyszczony, sfotografowany i ma ustalone współrzędne - dodaje Tomasz Mierzwa.

lokalna24.pl

Re: Kędzierzyn - Koźle, Blachownia/Azoty - las Dąbrowa, Flak-Batterie

: niedziela 02 paź 2016, 07:53
autor: tom1977
Karolina tekst znam, akurat nie o tą baterie chodzi opisana w tekście znajduje się przy ulicy Naftowej. Niezły był wtedy ubaw minęliśmy się w terenie z Covoxem o godzinę. Przypadkiem w tym samym dniu wpadaliśmy na pomysł wyjazdu do K-K. Po moim zwiedzeniu baterii Naftowa już na kolejnej baterii zerknąłem w smartfona i widzę zdjęcia Jacka na FB z informacja o Naftowej.Informacja poszła w świat o odkryciu Rawelinu i było za późno na prostowanie ale tak naprawdę bateria była znana dużo wcześniej w środowisku ;)

Re: Kędzierzyn - Koźle, Blachownia/Azoty - las Dąbrowa, Flak-Batterie

: niedziela 02 paź 2016, 09:22
autor: Karolina Kot
tom1977 pisze:Niezły był wtedy ubaw minęliśmy się w terenie z Covoxem o godzinę.

Ale numer! Z drugiej strony szkoda, że się minęliście.
Wygląda na to, że w okolicy całe tłumy biegają po lasach, a i baterii - z tego, co sobie właśnie doczytałam - jest kilka.

A tę prezentowaną na Twoich zdjęciach kto odkopał?

Re: Kędzierzyn - Koźle, Blachownia/Azoty - las Dąbrowa, Flak-Batterie

: niedziela 02 paź 2016, 14:12
autor: tom1977
Tłumy raczej nie ;) Jedyne co się spotyka to zwierzynę leśną :) Z Covoxem raz się minąłem w terenie kilka razy z Forty44.
Cały rejon K-K jest usiany bateriami w lesie Dobrowa jest ich kilka.
Jedną z podstaw baterii 10,5cm odkopał kilka lat temu Alkali ,ja wraz z kolegami odkopałem ją ponownie i może bardziej dokładnie ( las robi swoje po kilku latach nie widać włożonej pracy ).

Re: Kędzierzyn - Koźle, Blachownia/Azoty - las Dąbrowa, Flak-Batterie

: sobota 14 kwie 2018, 15:45
autor: tom1977
Po długiej nieobecności nadszedł czas odrobić zaległości ;)
Podstawa Fumg- 62D oraz ruina schronu dowodzenia.