Tarnowskie Góry - Repty, mogiła żołnierska z czasów napoleońskich

Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Tarnowskie Góry - Repty, mogiła żołnierska z czasów napoleońskich

Postautor: Markov » środa 10 lut 2016, 21:56

Wielce zagadkowa to mogiła. Napis na tablicy głosi że spoczywają tu żołnierze generała Pawła Sułkowskiego. Tyle że w tym czasie późniejszy generał Paweł Antoni Sułkowski ze swoim wojskiem (na własny koszt wystawił cały regiment piechoty) zdobywał wespół z Francuzami Kołobrzeg i Gdańsk. Zresztą potem też nigdy się w tych stronach nie pojawił, jeśli nie liczyć jakichś na pół legendarnych ustnych przekazów.
Ale był jeszcze jeden Sułkowski, i to kuzyn wcześniej wspomnianego, Jan Nepomucen. Awanturnik, uważany za zakałę rodziny. W czasie kiedy na Śląsk wkraczały korpusy armii Napoleona ten ze swym oddziałem "huzarów" złożonym z równie jak on niespokojnych dusz prowadził działania które moglibyśmy nazwać dywersyjnymi.
W nocy 8 na 9 stycznia 1807 roku oddział Sułkowskiego zajął Tarnowskie Góry, a do poważniejszego starcia z wycofującym się wojskiem pruskim doszło pod Reptami. Pruski radca wojenny von Below zdołał uciec z miasta, ale tyle szczęścia nie miał landrat bytomsko-tarnogórski Karol Traugott von Henckel-Donnersmarck, który został przewieziony do jasnogórskiej twierdzy i tam więziony. Zajęto też najnowocześniejszą w ówczesnej Europie, a zapewne i na świecie, kopalnię galmanu w Tarnowskich Górach, już w 1788 roku wyposażoną w pompy odwadniające o napędzie parowym wyprodukowane w Anglii. Niewykluczone że tutaj miało miejsce coś co później nazwano szpiegostwem przemysłowym. Angielskie ultranowoczesne wyposażenie kopalni strzeżone patentami nie miało prawa dostać się w ręce Francuzów, a jak później ustalono, zagończyk Jan Nepomucen Sułkowski ściśle współdziałał z francuskim wywiadem.
Załączniki
DSCF3523.JPG
DSCF3523.JPG (71.49 KiB) Przejrzano 2110 razy
DSCF3526.JPG
DSCF3526.JPG (73.77 KiB) Przejrzano 2110 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Mogiły żołnierzy napoleońskich”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość