Bytom - groby ofiar pożaru w KWK Łagiewniki

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bytom - groby ofiar pożaru w KWK Łagiewniki

Postautor: Karolina Kot » środa 02 lis 2016, 22:44

Na bytomskim cmentarzu katolickim, należącym do parafii św. Trójcy, od strony ulicy Piotra Woźniaka, tuż przy murze, znajdują się groby górników, którzy zginęli tragicznie w kopalni węgla kamiennego "Łagiewniki", w dniu 22 maja 1951 roku.
W wyniku pożaru poniosło wówczas śmierć 21 osób.
Nie wiem, czy udało mi się odszukać wszystkie mogiły z tego cmentarza, gdyż pojawiłam się w tym miejscu w niezbyt szczęśliwym czasie - tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych - i było mi trochę niezręcznie dopytywać się, przeszkadzać, szukać.

akurat w momencie, gdy zjawiłam się na cmentarzu, górnicze groby porządkowali ludzie, którzy pożalili mi się, że wraz z upadkiem kopalni nikt się już takimi mogiłami nie przejmuje i jeśli zabraknie troski rodziny, zdarza się często, iż zbiorowe pochówki ofiar katastrof kopalnianych niszczeją lub są pochłaniane przez rozrastającą się nekropolię. Osoby pracujące przy bytomskich mogiłach nie kryły swego zdenerwowania i rozczarowania, okazało się zresztą, że tak naprawdę dbają o groby zupełnie obcych ludzi, tylko dlatego, że mąż jednej z napotkanych kobiet ponad pół wieku wcześniej kolegował się z pochowanym tu górnikiem.

Zdjęcia wykonałam pod koniec października 2016 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Groby górników z KWK Łagiewniki (2).JPG
Groby górników z KWK Łagiewniki (2).JPG (117.81 KiB) Przejrzano 4944 razy
Groby górników z KWK Łagiewniki (4).JPG
Groby górników z KWK Łagiewniki (4).JPG (42.64 KiB) Przejrzano 4944 razy
Groby górników z KWK Łagiewniki (5).JPG
Groby górników z KWK Łagiewniki (5).JPG (55.07 KiB) Przejrzano 4944 razy
Groby górników z KWK Łagiewniki (6).JPG
Groby górników z KWK Łagiewniki (6).JPG (65.36 KiB) Przejrzano 4944 razy
Groby górników z KWK Łagiewniki (1).JPG
Groby górników z KWK Łagiewniki (1).JPG (68.16 KiB) Przejrzano 4944 razy
Groby górników z KWK Łagiewniki (3).JPG
Groby górników z KWK Łagiewniki (3).JPG (124.61 KiB) Przejrzano 4944 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Bytom”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości