Pisarzowice - opuszczony kościół

Posty: 1941
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Pisarzowice - opuszczony kościół

Postautor: buba » niedziela 24 sty 2016, 13:55

Pisarzowice (2010)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Posty: 1554
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Pisarzowice - opuszczony kościół

Postautor: Eworu » środa 21 cze 2017, 22:59

Obiekt który każdego wprawia w osłupienie. Oczywiście po pierwsze ze względu na magię tego miejsca ;). Ale mnie zastanowiło co innego. Budowla ta jest ogromnie znana, wręcz wymieniana w przewodnikach (i dobrze!). Nie ma żadnej siatki, zakazów wstępu, drzwi stoją otworem a budynek jest bezpieczny. Mimo to w środku nie ma prawie idiotycznych napisów, dodatkowych zniszczeń. No i sam kościół mimo iż stoi opuszczony jest zachowany w świetnym stanie!
W środku teoretycznie nic nie ma - ot pusta główna nawa, schody na chór i galeryjkę, malutka zakrystia i puste krypty. Kluczem tu są detale, od których roi się w gmachu. Począwszy od świetnych zewnętrznych murów z kamieni, idąc przez czerwony kolor wykończeń, dodając herby na szczycie, niecodzienną bryłę i fantazyjne okrągłe kształty okien.
Wewnątrz polichromie, rzeźbiona chrzcielnica, kolumny i tak dalej i tak dalej ;)

Kościół powstał z inicjatywy księcia Gustawa von Curland, właściciela dóbr sycowskich w latach 1901-1902. Legenda mówi że został wzniesiony w miejscu śmierci syna księcia, Wilhelma przez upadek z konia. Projektantem świątyni był Arnold Hartmann z Berlina.W okresie II Rzeczypospolitej kościół był we władaniu parafii należącej do superintendentury Ostrzeszów Ewangelickiego Kościoła Unijnego.

Na jego wyposażenie składały się m. in. kazalnica wysadzana szlachetnymi kamieniami czy klęczniki i konfesjonały z drewna dębowego. Kościół funkcjonował pod nazwą "Prinz Wilhelm Gedachtniskirche" i służył gminie ewangelickiej. Zachowały się na jej murach kartusze herbowe fundatorów, którzy wznosząc tę świątynię, chcieli oddać hołd zmarłemu w 1899 r. księciu Wilhelmowi, dlatego też kościół nie otrzymał imienia żadnego świętego patrona.
W 1945 roku kościół został opuszczony. W 1945 roku oddział milicji wysadził drzwi piwniczne w poszukiwaniu niedobitków armii hitlerowskiej, otworzyło to drogę wszelakiego rodzaju złodziejom oraz wandalom, którzy spenetrowani świątynię. Okoliczne parafie przeniosły ławy oraz dzwon do Mąkoszyc, a organy do Mikorzyna, dzięki czemu można oglądać je do dzisiaj.
Ciekawostka - w kościele był nagrywany teledysk zespołu Behemoth ("Blow Your Trumpets Gabriel"). https://www.youtube.com/watch?v=SnTL1L8a6YI

Źródła: wikipedia, Addic7ed
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo wielkopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość