Siemonia - komora kabli telefonicznych

Moderator: warschauer44

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Siemonia - komora kabli telefonicznych

Postautor: Karolina Kot » środa 07 wrz 2016, 21:19

Za cmentarzem parafialnym w miejscowości Siemonia, zlokalizowanej w powiecie będzińskim, w gminie Bobrowniki, nieopodal punktu wysokościowego zaopatrzonego w podniszczony, betonowy reper, znajduje się zapomniana komora kabli telefonicznych, pochodząca z okresu II Wojny Światowej.
Jest to prostokątny obiekt, pierwotnie zapewne posiadający betonową pokrywę. Jego wnętrze zarzucone jest obecnie śmieciami.

Niestety, nie mam bladego pojęcia, z jakiego okresu pochodzi ten ciekawy relikt i kto go wybudował. Widziałam w swoim życiu już kilka komór kablowych i ta z Siemoni przypomina mi raczej budowle niemieckie, na jakie natknęłam się w okolicach linii B1.
Lokalizacja naszej komory sugerowałaby jednak związek z polskimi umocnieniami Obszaru Warownego "Śląsk".

Osobiście nie czuję się obecnie na siłach i nie posiadam wiedzy wystarczającej na to, by wyjaśnić tę zagadkę.
Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2016 roku.
Umiejscowienie obiektu w terenie
Załączniki
Komora kabli (1).JPG
Komora kabli (1).JPG (165.45 KiB) Przejrzano 7823 razy
Komora kabli (3).JPG
Komora kabli (3).JPG (150.24 KiB) Przejrzano 7823 razy
Komora kabli (2).JPG
Komora kabli (2).JPG (140.48 KiB) Przejrzano 7823 razy
Komora kabli (5).JPG
Komora kabli (5).JPG (140.57 KiB) Przejrzano 7823 razy
Komora kabli (4).JPG
Komora kabli (4).JPG (130.63 KiB) Przejrzano 7823 razy
Reper - punkt wysokościowy.JPG
Reper - punkt wysokościowy.JPG (124.84 KiB) Przejrzano 7823 razy
Komora kabli (7).JPG
Komora kabli (7).JPG (135.4 KiB) Przejrzano 7823 razy
Komora kabli (6).JPG
Komora kabli (6).JPG (131.93 KiB) Przejrzano 7823 razy
Komora kabli (8).JPG
Komora kabli (8).JPG (137.39 KiB) Przejrzano 7823 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Siemonia - komora kabli telefonicznych

Postautor: tom1977 » środa 07 wrz 2016, 22:34

Komory kablowe Obszaru Warownego "Śląsk" miały zupełnie inną formę.
Podejrzewam że ta ma wiele wspólnego z niemiecką linią B2.
Ostatnio zmieniony czwartek 19 gru 2019, 12:49 przez tom1977, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Siemonia - komora kabli telefonicznych

Postautor: Karolina Kot » środa 07 wrz 2016, 22:39

Zgadza się, stąd moja konsternacja w tym temacie.
Jedna z najlepiej zachowanych (i chyba najbliżej Siemoni położona) polska komora kabli, znajduje się w Bobrownikach.
Wyglądem przypomina raczej mały schron.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Siemonia - komora kabli telefonicznych

Postautor: Karolina Kot » czwartek 08 wrz 2016, 00:39

Od dłuższego czasu próbowałam zasnąć, ale to betonowe cholerstwo sprawiło, że ponownie odpaliłam komputer.
Dla mnie jedynym logicznym wyjaśnieniem istnienia w tym miejscu niemieckiej komory kabli jest Udetfeld.

Cmentarne wzgórze to jedno z najlepszych miejsc do prowadzenia obserwacji samolotów startujących z lotniska w Pyrzowicach, przekonaliśmy się o tym na własne oczy.
Coś mi się zdaje, że takich komór kablowych może być w okolicy jeszcze kilka.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Stellung B2”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości