Zasady budowy strażnic średniowiecznych

Grodziska, cmentarzyska, kurhany, relikty zamków i inne stanowiska archeologiczne
Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Zasady budowy strażnic średniowiecznych

Postautor: Gniewko » sobota 18 kwie 2015, 20:47

Próbowałem poruszać ten temat na innym forum, ale zostałem zablokowany przez tamtejsze grono sceptyków. Uczyłem się onegdaj, że od XI wieku na terenach środkowej Europy strażnice budowano konsekwentnie wg określonego schematu. Tzn - strażnica zawsze znajdowała się na tym samym paśmie wzgórz co zamek. To znaczy, mówiąc inaczej: nigdy nie po drugiej stronie doliny. Przykładem jest strażnica Mirów w stosunku do zamku Bobolice, albo - tu muszę zaznaczyć, że jestem jednym z nielicznych, którzy bronią tej tezy - strażnica Ostrężnik w stosunku do zamku Wały. :-)
Podobna sytuacja dotyczy zamku Wołek, Barwałd, Udórz, Olsztyn.
Czy uważacie, że to, czego nauczyłem się w szkole jest słuszne?
Maciej Rodziewicz

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zasady budowy strażnic średniowiecznych

Postautor: Karolina Kot » niedziela 19 kwie 2015, 00:09

Temat jest bardzo ciekawy, chociaż muszę zaoponować. Nie do końca się z tą tezą zgadzam.
Dolina Dunajca, Stradomki i Tarnawki w Małopolsce - wymieniłam to tak na szybko z pamięci - przeczą takiej teorii.
Tam wyglądało to raczej tak - oto mamy system strażnic, położonych w zasięgu wzroku, niekoniecznie po tej samej stronie doliny.

Pozdrawiam i zachęcam do dalszej dyskusji.
Zwłaszcza, że osobiście mam problem z "kontrstrażnicą" dla zamku Wołek w Kobiernicach.
Z pozostałymi wymienionymi wyżej obiektami już nie. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Zasady budowy strażnic średniowiecznych

Postautor: Gniewko » niedziela 19 kwie 2015, 20:30

Szczerze powiedziawszy nie jestem pewien swojej tezy, ale czy strażnice na przeciwległych stronach dolin były autorstwa właścicieli zamków, czy może ich wrogów? Nie wiem czy ktoś to kiedykolwiek sprawdzał. Znam strażnice - tudzież ich szczątki - które stoją niezależnie. A Wołek? :-) naszukaliśmy się jej z kolegami i mamy stanowisko, które sprawdzimy tej wiosny. Oczywiście delikatnie. Na razie więc na jej temat nie powiem nic :-)
Maciej Rodziewicz

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zasady budowy strażnic średniowiecznych

Postautor: Karolina Kot » niedziela 19 kwie 2015, 20:48

Gniewko pisze:Na razie więc na jej temat nie powiem nic.


To zrozumiałe. Ja także mam obawy przed umieszczaniem na publicznych forach informacji o nowych stanowiskach archeologicznych, a - przyznam nieskromnie - kilka z nich już udało mi się odkryć i zgłosić, gdzie trzeba.
Oszołomów gotowych na dziko przeorać zabytek łopatami nigdy nie brakuje.

Ale to bardzo ciekawe. Kiedy pojawiał się temat strażnic w okolicy Kobiernic i Porąbki zawsze kierowano zainteresowana raczej w stronę Bukowca.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Zasady budowy strażnic średniowiecznych

Postautor: Gniewko » poniedziałek 20 kwie 2015, 18:56

A tak na marginesie... oficjalna informacja o zamku Wołek podaje, że miała to być gigantyczna twierdza nadgraniczna, kontrolująca szlak handlowy w Węgier. I przyznam, że nie jest to dla mnie jasne. Oświećcie mnie proszę z łaski swojej. Jan I Scholastyk, który kładzie fundamenty jest lennikiem Jana Luksemburskiego, który chadza na wycieczki do Krakowa i nazad. To ja pytam - po cholerę im zamek akurat w tym miejscu. Szlak handlowy? Toż bardziej na południe jest Żywiec. Soła nigdy nie była rzeką graniczną. Nawet po podziale Księstwa Oświęcimsko-Zatorskiego..
Oczywiście Żywiecczyzna odpada przed 1445, ale wtedy Wołek już sterczy i dobrze się ma. Bukowiec ni ma sensu, bo Soła onegdaj płynęła o wiele szerszym korytem, wylewała i przeprawy były niebezpieczne. Z resztą Bukowiec obwąchaliśmy starannie...:-)
Maciej Rodziewicz

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zasady budowy strażnic średniowiecznych

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 20 kwie 2015, 20:31

Moim zdaniem też nic nie ma na Bukowcu. Przynajmniej nic ufortyfikowanego.
Ciekawa jestem, czy na szczycie góry Żar nie było czasem jakiej twierdzy/osady obronnej. Oczywiście teraz się już tego nie dowiemy.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Zasady budowy strażnic średniowiecznych

Postautor: Gniewko » poniedziałek 20 kwie 2015, 20:36

Żar? Żar to "manowce" Stachury... Ech Karolina... a ja Cię tak naprowadzam :-)
Maciej Rodziewicz

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Zasady budowy strażnic średniowiecznych

Postautor: Gniewko » czwartek 23 kwie 2015, 07:17

kusmanek - przypomniałeś mi swoim postem o jeszcze jednej strażnicy. To znaczy - moim zdaniem strażnicy. Chodzi o Grodziec Śląski. Oczywiście w historii zamku nie ma o niej wzmianki. Logika nakazuje, że jednak powinna była być. I to wiadomo, od której strony. Od północnej.
Otóż mam znajomego, który tam się urodził i wychował. Pokazał mi miejsce - obecnie odcięte drogą szybkiego ruchu od jego domu. W ziemi - niestety na terenie rezerwatu - tkwią fundamenty kamienne w kształcie kwadratu o boku ok. 4 metrów. Słyszałeś o tym?
Maciej Rodziewicz

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Zasady budowy strażnic średniowiecznych

Postautor: kusmanek » czwartek 23 kwie 2015, 17:51

Nie, nie słyszałem. Ale już sobie to miejsce namierzam :)
Born to make history

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Zasady budowy strażnic średniowiecznych

Postautor: Gniewko » czwartek 23 kwie 2015, 20:59

Namierzyłeś? :-)
Maciej Rodziewicz


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Archeologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości