Wilków Wielki - młyn

Posty: 28359
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Wilków Wielki - młyn

Postautor: Karolina Kot » środa 18 gru 2019, 06:45

W miejscowości Wilków Wielki (Groß Wilkau), położonej w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Niemcza, na południe od zabudowań wsi, po lewej stronie drogi krajowej numer 8, wiodącej w kierunku Niemczy, znajdują się zabudowania ogromnego, nieczynnego młyna zbożowego, najpewniej połączonego z kaszarnią. Na starych mapach nosił on nazwę młyna Dorna (Dorn Mühle).
Obecnie istniejący obiekt powstał w okresie międzywojennym i posiadał napęd elektryczny - świadczy o tym zachowany do dziś transformator. Jestem pewna, że pierwotnie istniał w tym miejscu mniejszy młyn, napędzany wodami przepływającej w pobliżu Ślęży.
W sąsiedztwie zakładu znajdują się zabudowania gospodarcze i budynek mieszkalny przeznaczony dla młynarza i jego rodziny.

Dziś dominujący nad okolicą, kilkukondygnacyjny, murowany budynek nie jest już użytkowany.
Niesamowite wrażenie sprawiają jego okna - odbijające się w nich światło sprawia, że są błękitne.

Idealne miejsce na klimatyczny hotel i restaurację, jestem bardzo ciekawa, czy we wnętrzu zachowało się dawne wyposażenie. Jeśli tak - młyn w Wilkowie to prawdziwa perełka.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w grudniu 2019 roku.
Załączniki
Dawny młyn (1).JPG
Dawny młyn (1).JPG (73.78 KiB) Przejrzano 2403 razy
Dawny młyn (5).JPG
Dawny młyn (5).JPG (70.59 KiB) Przejrzano 2403 razy
Dawny młyn (4).JPG
Dawny młyn (4).JPG (74.45 KiB) Przejrzano 2403 razy
Dawny młyn (3).JPG
Dawny młyn (3).JPG (52.21 KiB) Przejrzano 2403 razy
Dawny młyn (7).JPG
Dawny młyn (7).JPG (98.53 KiB) Przejrzano 2403 razy
Dawny młyn (9).JPG
Dawny młyn (9).JPG (79.53 KiB) Przejrzano 2403 razy
Dawny młyn (8).JPG
Dawny młyn (8).JPG (77.6 KiB) Przejrzano 2403 razy
Dawny młyn (2)  9.JPG
Dawny młyn (2) 9.JPG (82.3 KiB) Przejrzano 2403 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość