Bogdanów - młyn

Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Bogdanów - młyn

Postautor: Karolina Kot » wtorek 04 sty 2022, 06:49

We wsi Bogdanów (Neuhof), położonej w powiecie średzkim, w gminie Kostomłoty, na tyłach folwarku, pod numerem 43, znajdują się zabudowania dawnego, przypałacowego młyna wodnego.
Niegdyś napędzały go wody młynówki, sztucznie utworzonej odnogi przepływającej nieopodal Strzegomki (będącej z kolei dopływem Bystrzycy).
Pomimo szybko zapadającego zmroku trafiłam na miejsce bezbłędnie - wcześniej w domu wypatrzyłam go na archiwalnej mapie.
Murowany, dwukondygnacyjny obiekt z poddaszem, ryty dwuspadowym dachem, zachował się o dziś w niezłym stanie. Wraz z przyległymi zabudowaniami pełni obecnie częściowo funkcje mieszkalną, ale pewne elementy jego architektury zdradzają pełnioną niegdyś funkcję już na pierwszy rzut oka.

Zdjęcia wykonałam w styczniu 2022 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Dawny młyn (1).JPG
Dawny młyn (1).JPG (89.24 KiB) Przejrzano 1296 razy
Dawny młyn (2).JPG
Dawny młyn (2).JPG (72.23 KiB) Przejrzano 1296 razy
Dawny młyn (4).JPG
Dawny młyn (4).JPG (53.19 KiB) Przejrzano 1296 razy
Dawny młyn (5).JPG
Dawny młyn (5).JPG (42.32 KiB) Przejrzano 1296 razy
Dawny młyn (3).JPG
Dawny młyn (3).JPG (51.01 KiB) Przejrzano 1296 razy
Dawny młyn (6).JPG
Dawny młyn (6).JPG (34.46 KiB) Przejrzano 1296 razy
Dawny młyn (7).JPG
Dawny młyn (7).JPG (41.94 KiB) Przejrzano 1296 razy
Dawny młyn (8).JPG
Dawny młyn (8).JPG (58.62 KiB) Przejrzano 1296 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości