Włodzienin - ruiny młyna Rotha

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Włodzienin - ruiny młyna Rotha

Postautor: Karolina Kot » piątek 12 sty 2018, 17:28

Na wschód od wsi Włodzienin, przed II Wojną Światową noszącej nazwę Bladen, przy granicy z sąsiednimi Wojnowicami (powiat głubczycki), zauważyć można ukryte wśród zagajnika ruiny jakiejś tajemniczej budowli. Są one położone w dole, na swoistej wysepce utworzonej przez ciasne zakole rzeki Troi, która w tym miejscu rwie jak szalona.
Od północy całość odcina inny, sztucznie przekopany i zarastający już ciek wodny.

Nie wymagało zbyt wiele wysiłków odgadnięcie, czym w przeszłości było to miejsce. Z pomocą przyszły także stare mapy, które ostatecznie potwierdziły, że spoglądamy nie na zaginiony w morkach dziejów włodzieniński zamek, a na pozostałości młyna zbożowego. Przyglądając się temu, co zachowało się po Rothe Mühle dojść można do wniosku, iż był to zakład przeciętnej wielkości, zaopatrzony w jazy, młynówkę oraz turbinę wodną. Zbudowano go z cegły, ale prawdopodobnie jego większa część była drewniana.
Podczas mojej wizyty w tym miejscu spieszyło mi się bardzo: nic dziwnego, czekało na mnie rendez-vous z pobliskimi grodziskami.
Dzika Troja stanęła mi na drodze i zagrodziła dostęp do ruin, więc zdjęcia wykonałam jedynie z oddali. Dopiero w drodze powrotnej odkryłam istnienie położonego wśród pól mostu dla ciągników rolniczych, dzięki któremu można suchą stopą przekroczyć nad wodną przeszkodą.

Miejsce jest niezwykle klimatyczne i warto na nie rzucić okiem, zwłaszcza mając na uwadze stare legendy opowiadające o młynarskich skarbach strzeżonych przez utopce.
Zdjęcia wykonałam w styczniu 2018 roku.
Załączniki
Na starej mapie.jpg
Na starej mapie.jpg (131.43 KiB) Przejrzano 3819 razy
Ruiny młyna (1).JPG
Ruiny młyna (1).JPG (113.99 KiB) Przejrzano 3819 razy
Ruiny młyna (2).JPG
Ruiny młyna (2).JPG (86.58 KiB) Przejrzano 3819 razy
Ruiny młyna (6).JPG
Ruiny młyna (6).JPG (109.93 KiB) Przejrzano 3819 razy
Ruiny młyna (5).JPG
Ruiny młyna (5).JPG (125.18 KiB) Przejrzano 3819 razy
Ruiny młyna (8).JPG
Ruiny młyna (8).JPG (127.87 KiB) Przejrzano 3819 razy
Ruiny młyna (7).JPG
Młynówka wpadająca do Troi.
Ruiny młyna (7).JPG (116.72 KiB) Przejrzano 3819 razy
Ruiny młyna (9).JPG
Ruiny młyna (9).JPG (125.38 KiB) Przejrzano 3819 razy
Ruiny młyna (10).JPG
Ruiny młyna (10).JPG (118.74 KiB) Przejrzano 3819 razy
Ruiny młyna (4).JPG
Ruiny młyna (4).JPG (112.59 KiB) Przejrzano 3819 razy
Ruiny młyna (3).JPG
Ruiny młyna (3).JPG (116.83 KiB) Przejrzano 3819 razy
Widok na Geoportalu.jpg
Widok na Geoportalu.jpg (56.79 KiB) Przejrzano 3819 razy
Młyn na archiwalnej mapie.jpg
Młyn na archiwalnej mapie.jpg (72.69 KiB) Przejrzano 3753 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości