Strona 1 z 1

Dąbrowa Górnicza - kamieniołom Łady

: środa 30 mar 2016, 12:35
autor: Eworu
Największy ze wszystkich nieczynnych kamieniołomów Dąbrowy, ale całkowicie zapomniany.
Obrazek
Dojście w jego pobliże od strony nasypu kolejki, opisanej w innym wątku, jest prawie niemożliwe. Za to od strony Łośnia dostęp jest bardzo wygodny - w odległości 10 metrów od nasypu biegnie ścieżka.
Kamieniołom jest bardzo rozległy - długość ściany wyrobiska z odsłoniętymi skałami to ponad 300 metrów, a powierzchnia całości wynosi ponad 2,5 hektara.
Na całej długości północnej ściany znajdują się odsłonięte skały-w paru miejscach widać spore obrywy. Kamieniołom jest niesamowity. Gdy staniemy na środku idealnie płaskiego dna po obu stronach przed nami rozpościera się widok niekończącej się ściany skał.


04.01.1945 roku Niemcy dokonali na terenie kamieniołomu egzekucji 16 Polaków w odwecie za zabicie przez partyzantów komendanta niemieckiej żandarmerii, Antona Bartoscha.
Jego dno porośnięte jest obecnie lasem modrzewiowo-bukowym, posadzonym tu w ramach rekultywacji. Drzewa są wysokie i sięgają ponad ściany kamieniołomu. Rumosz skalny porastają wierzby krzewiaste, leszczyny, tarniny i róże, dodatkowo zasłaniając profil skalny. Kamieniołom obrazuje zjawiska geologiczne z okresu środkowego triasu.
Źródło: "Przewodnik przyrodniczy po Dąbrowie"

Re: Dąbrowa Górnicza - kamieniołom Łady

: środa 30 mar 2016, 20:23
autor: Karolina Kot
04.01.1945 roku Niemcy dokonali na terenie kamieniołomu egzekucji 16 Polaków w odwecie za zabicie przez partyzantów komendanta niemieckiej żandarmerii, Antona Bartoscha.

Przy ulicy Związku Orła Białego znajdziemy skromny obelisk, upamiętniający to tragiczne wydarzenie.
Co ciekawe - umieszczony na nim napis głosi, iż ustawiono go w miejscu zbrodni. Osobiście bardziej przychylam się jednak do wapiennika.