Skrzydlna - kamieniołom

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Skrzydlna - kamieniołom

Postautor: Karolina Kot » środa 29 kwie 2015, 14:39

Okresowo czynny kamieniołom w Skrzydlnej, wsi położonej w powiecie limanowskim, w gminie Dobra, wydobywa wapień, z którego wykonuje się potem kruszywo do zastosowań budowlanych.
Obiekt znajduje się na stokach niewielkiej góry Sempina (493 m n.p.m.) na Woli Skrzydlańskiej (Beskid Wyspowy), około 10 km na południowy zachód od centrum Skrzydlnej.
W skałach można znaleźć drobne skamieniałości, minerały i tzw. hieroglify (ślady wód płynących, odcisków małży i trylobitów).

Lokalizacja
Załączniki
Kameniłom w Skrzydlnej (2).jpg
Kameniłom w Skrzydlnej (2).jpg (96.74 KiB) Przejrzano 8399 razy
Kameniłom w Skrzydlnej (1).jpg
Kameniłom w Skrzydlnej (1).jpg (72.29 KiB) Przejrzano 8399 razy
Kameniłom w Skrzydlnej (4).jpg
Kameniłom w Skrzydlnej (4).jpg (91.39 KiB) Przejrzano 8399 razy
Kameniłom w Skrzydlnej (3).jpg
Kameniłom w Skrzydlnej (3).jpg (98.41 KiB) Przejrzano 8399 razy
Kameniłom w Skrzydlnej (6).jpg
Kameniłom w Skrzydlnej (6).jpg (68.84 KiB) Przejrzano 8399 razy
Kameniłom w Skrzydlnej (5).jpg
Kameniłom w Skrzydlnej (5).jpg (114.99 KiB) Przejrzano 8399 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Skrzydlna - kamieniołom wapieni

Postautor: Karolina Kot » niedziela 16 lip 2017, 22:57

Poniższe zdjęcia nie są może najlepszej jakości, bo wykonałam je z okna jadącego samochodu, jednak fajnie pokazują, jak kamieniołom w Skrzydlnej "wgryzł się" w górę Sempinę:
Załączniki
Skrzydlna (1).JPG
Skrzydlna (1).JPG (48.59 KiB) Przejrzano 7369 razy
Skrzydlna (3).jpg
Skrzydlna (3).jpg (49.25 KiB) Przejrzano 7369 razy
Skrzydlna (2).JPG
Skrzydlna (2).JPG (35.21 KiB) Przejrzano 7369 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 11
Rejestracja: piątek 15 wrz 2023, 18:20

Re: Skrzydlna - kamieniołom wapieni

Postautor: Wielki » środa 27 wrz 2023, 20:15

Karolina Kot pisze:Okresowo czynny kamieniołom w Skrzydlnej, wsi położonej w powiecie limanowskim, w gminie Dobra, wydobywa wapień


1. Witam wszystkich. W tym poście są podane złe dane dotyczące wydobywanej kopaliny ze złoża - mamy "wapienie" winno być "piaskowce". Na tym terenie (okolice Limanowej) nie ma udokumentowanych i eksploatowanych złóż wapieni - najbliższe eksploatowane złoża wapieni są w okolicy Krzeszowic.
Można sobie sprawdzić https://igs.pgi.gov.pl/zloza.asp?szukaj ... &wspl=1992 , że złoża opisywane pod nazwą Skrzydlna to złoża piaskowców i łupków krośnieńskich. Wapienie na tym terenie są głęboko tworząc podłoże Karpat.
2. Ktoś tutaj zżynał z błędami nie podając źródła - chyba, że jest to ta sama osoba ... https://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=22&t=14645 bo mamy daty 2015 a w linku 2012 ...

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Skrzydlna - kamieniołom wapieni

Postautor: Gniewko » środa 27 wrz 2023, 22:07

Słowo "zżynał" jest z błędem. Chyba, że jest tu mowa o tym, co powierzchownie tu i ówdzie rośnie.
Maciej Rodziewicz

Posty: 11
Rejestracja: piątek 15 wrz 2023, 18:20

Re: Skrzydlna - kamieniołom wapieni

Postautor: Wielki » środa 27 wrz 2023, 22:18

Gniewko pisze:Słowo "zżynał" jest z błędem. Chyba, że jest tu mowa o tym, co powierzchownie tu i ówdzie rośnie.
dysleksja to niech będzie ściągać, odpisywać, itd.

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Skrzydlna - kamieniołom wapieni

Postautor: Gniewko » środa 27 wrz 2023, 22:26

To nie jest dysleksja, a dysortografia.
Maciej Rodziewicz

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Skrzydlna - kamieniołom

Postautor: Karolina Kot » środa 27 wrz 2023, 22:36

Ściągałam sama od siebie i rzeczywiście popełniłam błąd, za co bardzo przepraszam i dziękuję za sprostowanie.
Nie mam już teraz pojęcia, skąd ja w 2012 roku te wapienie wzięłam, do wpisu nie zaglądałam zresztą od wielu lat.

To są oczywiście dość typowe piaskowce typu krośnieńskiego.
Jeszcze raz dziękuję za czujność, jestem bardzo wdzięczna.
Jednocześnie apeluję, że jeśli ktoś wychwyci jakąś bzdurę napisaną przeze mnie, to proszę mi koniecznie dać znać.
Wyłuskamy błędy i natychmiast napiętnujemy ich autora. :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Skrzydlna - kamieniołom

Postautor: Gniewko » środa 27 wrz 2023, 23:04

Tak uczynimy. Ale temat mnie zaciekawił...
Załączniki
IMG_20230927_230151.jpg
IMG_20230927_230151.jpg (296.97 KiB) Przejrzano 1151 razy
Maciej Rodziewicz

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Skrzydlna - kamieniołom

Postautor: Karolina Kot » środa 27 wrz 2023, 23:18

Bo ja tych wapieni na pewno nie wzięłam znikąd, gdzieś musiałam o nich wyczytać. Może z mapy, może z przewodnika.
Bardzo szkoda, że nie podałam źródła informacji.

Co nie zmienia faktu, że w prezentowanym kamieniołomie wydobywany na kruszywo jest rzeczywiście piaskowiec.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 11
Rejestracja: piątek 15 wrz 2023, 18:20

Re: Skrzydlna - kamieniołom

Postautor: Wielki » czwartek 28 wrz 2023, 20:46

Gniewko po co wklejać marny abstrakt jeżeli cały artykul można ściągnąc tutaj https://geojournals.pgi.gov.pl/pg/artic ... 5310/12977 , w kamieniołomach mogą występować wstawki innych skał, ale one nie mają zadnego znaczenia - stanowią skałę płonną, która powinna trafić na zwałowisko jako odpad.
Poniewaz geolog dokumentator wyraznie określił jaka skala jest dominujaca (piaskowce + łupki) i może przynieść zysk (korzysc gospodarcza) podczas jej wydobycia. Zgodnie z ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze: "złożem kopaliny – jest naturalne nagromadzenie minerałów, skał oraz innych substancji, których wydobywanie może przynieść korzyść gospodarczą" dlatego tutaj mamy do czynienia ze złożem piaskowców i łupków krośnieńskich jak to opisał Z. Pasiecznik w dokumentacji i dodatkach do dokumentacji geologicznej dla złoż Skrzydlna ... Dzisiaj działa MIDAS http://geoportal.pgi.gov.pl/midas-web/p ... nContext=1
Ze względu na budowę geologiczną tego terenu geolog nie może udokumentować czegoś czego nie ma - byłby pośmiewiskiem. Jednak ze względu na lepsze poznanie budowy geologicznej na robót i prac geologicznych stwierdzamy istnienie pewnych skał czasem dziwnych na podstawie których staramy się odtworzyć historię jaką kryje ziemia.
Jezeli cos nie ma znaczenia gospodarczego to złoża udokumentowane, wybilansowuje sie z bilansu. Tak pozbylismy sie złóz uranu - poniewaz ich skomplikowana budowę geologiczną (miazszosc, głębokośc, koncentracja minerałów niosących U jest nieopłacalna i przyniesie straty, lub istnieje niechęć społeczeństwa do nowej inwestycji jaka jest kopalnia). Jednak dla celów poznawczych te miejsca są bardzo cenne bo możemy dowiedzieć się ciekawych rzeczy i okazy do kolekcji.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

 

 

cron