Strzelce Opolskie - wodociągowa wieża ciśnień

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Strzelce Opolskie - wodociągowa wieża ciśnień

Postautor: Karolina Kot » piątek 07 kwie 2017, 18:31

W Strzelcach Opolskich, w ścisłym centrum miasta, przy ulicy Bolesława Chrobrego, znajduje się górujący nad okolicą budynek wieży ciśnień. Jest to wysoki na 38 metrów obiekt, wzniesiony z cegły i betonu na planie ośmioboku. W głowicy mieścił się żelbetowy zbiornik.
Budowla, wzniesiona na potrzeby miejskich wodociągów w 1906 roku, zachowała się do naszych czasów w dobrym stanie, chociaż od dawna nie jest użytkowana zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.
Jest wpisana do rejestru zabytków.

Obecnie wieża wodna przechodzi gruntowny remont, została bowiem kupiona przez prywatnego inwestora.
Wieża ciśnień w Strzelcach Opolskich niegdyś zasilała całą sieć sieć wodociągową w mieście i okolicznych wsiach.
Z czasem przestała być jednak potrzebna, bo miejskie wodociągi zainstalowały pompy i hydrofory.

Kilka lat temu zabytkowy obiekt kupiło małżeństwo strzeleckich lekarzy, którzy chcą przeprowadzić generalny remont obiektu.
- Remontujemy strzelecką wieżę ciśnień, żeby uratować ten zabytek przed zniszczeniem. To jest główny cel - deklarują Andrzej i Lucyna Dymkowie.
- Po zakończeniu prac w trzonie wieży powstanie biotechnologiczne centrum badawczo-rozwojowe, które będzie współpracować z uniwersytetami w Berlinie, Opolu oraz Politechniką Śląską w Gliwicach.
Zostaną tam zatrudnieni programiści i mechatronicy, którzy będą projektować i wdrażać innowacyjny sprzęt stosowany w medycynie. W głowicy wieży, która mieści się 30 metrów nad ziemią, powstanie oranżeria. Rośliną dominującą będzie 150-letnie drzewo oliwne o masie 300 kilogramów i 2,5 metra wysokości. - Aktualnie zakończyliśmy bardzo istotną część prac wewnątrz wieży - dodają Dymkowie.
- Wyburzyliśmy żelbetowy zbiornik na wodę usuwając 75 ton gruzu. Pozostawiliśmy tylko jego fragment, żeby zwiedzający mogli zobaczyć jak kiedyś wyglądał. Wzmocniliśmy jednocześnie głowicę stosując metalową konstrukcję zabezpieczającą.

Podobnych obiektów na Opolszczyźnie jest znacznie więcej.
Większość z nich stoi jednak pusta i bezużyteczna. Tylko w nielicznych przypadkach udało się je zagospodarować np. w Nysie w wieży ciśnień mieści się centrum turystyki i rekreacji.

Źródło

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w marcu 2017 roku.
Załączniki
Wieża ciśnień (1).JPG
Wieża ciśnień (1).JPG (45.67 KiB) Przejrzano 4066 razy
Wieża ciśnień (4).JPG
Wieża ciśnień (4).JPG (45.56 KiB) Przejrzano 4066 razy
Wieża ciśnień (3).JPG
Wieża ciśnień (3).JPG (48.53 KiB) Przejrzano 4066 razy
Wieża ciśnień (2).JPG
Wieża ciśnień (2).JPG (48.29 KiB) Przejrzano 4066 razy
Wieża ciśnień (5).JPG
Wieża ciśnień (5).JPG (41.93 KiB) Przejrzano 4066 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości