Susz

Tzw. komunistyczne miejsca pamięci z terenu naszego kraju
Posty: 2944
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Susz

Postautor: buba » czwartek 13 lip 2017, 23:43

Pomnik nieznanego żolnierza. Mundury na sylwetkach zolnierzy pomalowane świeżą farbką

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Susz

Postautor: Karolina Kot » piątek 14 lip 2017, 07:18

Historia tego pomnika, a raczej grobu zbiorowego, jest smutna. Okazuje się, że nie ma pewności, kto w tym miejscu tak naprawdę spoczywa.

Zapomniani bohaterowie

O grobie polskich kawalerzystów z września 1939 w Suszu

"Żołnierze, Ojczyzna o Was nie zapomni" - taki napis widnieje na pomniku Nieznanego Żołnierza przy cmentarzu parafialnym w Suszu. Ze smutną ironią można jednak stwierdzić, że Ojczyzna jednak zapomniała...
Do takiego wniosku można dojść, gdy się często spaceruje koło tego pomnika i obserwuje zainteresowanie, jakie skupia ów pomnik na sobie. Zdarzało się, że przez przeważającą część roku wyglądał on na zapomniany i zaniedbany. Latem "zdobiły" go wysokie chwasty. W pełni reprezentacyjny staje się corocznie w okolicach dnia 1 listopada. Władze miasta zadbają wtedy o uprzątnięcie i ewentualne odrestaurowanie a mieszkańcy o postawieniu licznych wtedy zniczy z okazji Święta Zmarłych.

Tylko z relacji starszych mieszkańców (m.in. ks. Zbigniew Nowak) można dowiedzieć się o historii tego pomnika, która brzmi już teraz jak legenda. Podobno w pierwszych dniach września 1939 r. z okolic Mławy w głąb pozycji niemieckich zapuścił się niewielki oddział polskich ułanów. Rajd tego oddziału zakończył się pod Iławą, gdzie polscy żołnierze dostali się do niewoli. Siedziba ówczesnego powiatu mieściła się w Suszu, więc tu też zostali odesłani do powiatowego więzienia. Podobno po jakimś czasie zostali rozstrzelani i pochowani w bezimiennych mogiłach na cmentarzu katolickim.

Po wojnie krzyże na mogiłach niszczały, aż na początku lat 70-tych podjęto decyzję o postawieniu zbiorowego pomnika. W tamtych czasach bohaterowie kampanii wrześniowej nie byli dobrze widziani, więc pamięć o tych żołnierzach przetrwała głównie we wspomnieniach. Na pomniku nie ma żadnej wzmianki, kto tu jest pochowany. Ponadto pojawiają się głosy, że złożeni w zbiorowej mogile nie byli żadnymi ułanami ale zwykłymi cywilami, czy wręcz w zamieszaniu powojennym złożono tam Niemców! Mogły to być też ofiary hitlerowskiego podobozu Susz, który był filią obozu zagłady w Sztutowie.

Warto więc wyjaśnić ten epizod wojenny i ewentualnie go zweryfikować.

Źródło: naszsusz.republika.pl
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2944
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Susz

Postautor: buba » piątek 14 lip 2017, 11:12

Ale ciekawa historia!!!!!!!


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Polskie miejsca pamięci ze znakiem zapytania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości