Strona 1 z 1

Goszcz - pałac

: poniedziałek 21 gru 2015, 23:47
autor: buba
Goszcz zespol palacowy (2009)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Goszcz - pałac

: poniedziałek 28 gru 2015, 12:37
autor: buba
2013

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


a przy pałacu toczy sie zwykle wiejskie zycie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Goszcz - pałac

: środa 19 lip 2023, 00:05
autor: Karolina Kot
W dniu 28 maja 2023 roku pałac został udostępniony do zwiedzania.
Obecnie trochę przypomina ruiny zamku Ujazd na Opolszczyźnie. Oba obiekty zachowano w formie trwałej ruiny i myślę, że jest to całkiem ciekawe rozwiązanie.

Zrujnowany pałac w Goszczu dostał nowe życie. Zniknęły tony gruzu, pojawiły się platformy widokowe. Można go zwiedzać!

Krótka historia pałacu w Goszczu:
Zespół pałacowy w Goszczu został wzniesiony około 1730 r. dla Heinricha Leopolda v. Reichenbacha. Został odbudowany po pożarze w 1749 r. prawdopodobnie wg projektu. K. M. Frantza.
W latach 1886-88 nastąpiła przebudowa zespołu pałacowego przez wrocławskiego architekta K. Schmidta w stylu nawiązującym do habsburskiego baroku.
Do stycznia 1945 roku pałac należał do rodziny Reichenbachów. Częściowo zniszczony w 1945 r., spalony w 1948 roku. Ostały się jedynie ściany obwodowe, częściowo elementy dyspozycji wnętrz oraz fragmenty detalu i wystroju architektonicznego – głównie w partii zewnętrznej; większość elementów groziła zawaleniem, w tym lukarny i rzeźby w partii zwieńczenia. Pałac popadał w ruinę do 2021 roku.

Pałac w Goszczu do niedawna niektórzy określali jako najpiękniejszą ruinę na Dolnym Śląsku. Dawna rokokowa rezydencja rodu Reichenbachów, porównywana z budowlami w Dreźnie i Poczdamie, olśniewała wystrojem i architekturą do 1947 roku. Po pożarze, akcjach szabrowników i poszukiwaczy skarbów, rozbiórce oranżerii i budowli parkowych, w piorunującym tempie zaczęła popadać w ruinę. Wydawałoby się, że jej los jest przesądzony.

Odgruzowywanie pałacu w Goszczu
Budowlę uratował samorząd. Gmina Twardogóra postanowiła odgruzować pałac i przystosować go do zwiedzania. Pierwsze prace rozpoczęły się w 2013 roku. Wyremontowano fragment skrzydła północno – zachodniego i powstało Centrum Edukacyjno – Kulturalno – Turystyczne, którego celem jest kultywowanie tradycji regionalnych.

W 2021 roku samorząd Twardogóry roku zdobył 9 mln złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Funduszy norweskich i EOG 2014-2021 i rozpoczął się kolejny etap rewitalizacji pałacu.
Prowadzono ją pod nadzorem dolnośląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Polegały na zabezpieczeniu murów w formie tzw. trwałej ruiny. Plan przewidywał także budowę platform widokowych. Prace zakończono w marcu tego roku. Ich zakres był ogromny. Co zrobiono?

- Oczyszczono wnętrza i otoczenia ruiny pałacu z wieloletnich nawarstwień gruzu i roślinności
- Zabezpieczono i oczyszczono mury
- Dokonano konserwacji detalu architektonicznego, co pozwoliło ocalić je przed dalszą destrukcją.
- Przystosowano obiekt do zwiedzania poprzez wykonanie platform widokowych (nad centralnym westybulem oraz przy balkonie z widokiem na staw parkowy).
- Wyeksponowano odkryte elementy posadzek, kominków oraz wyposażenia wnętrz (historyczna muszla toaletowa).
- W pomieszczeniach, w których nie zachowały się posadzki ,wykonano nowe, ceglane.
- Wyremontowano strefę balkonową z oryginalną kutą balustradą.
- Zainstalowano monitoring oraz system iluminacji.

Dzięki wieloletnim staraniom gminy Twardogóra udało się zabezpieczyć i udostępnić dla zwiedzających ruiny obiektu, które od lat groziły zawaleniem. Takie przedsięwzięcie zdarza się niezwykle rzadko w skali regionu, zwłaszcza w przypadku zabytków w znacznym stopniu zdegradowanych - opisuje Daniel Gibski, dolnośląski konserwator zabytków.

Źródło: Gazeta Wrocławska
Alina Gierak
5 maja 2023

Zdjęcia wykonał mój kolega z Samodzielnej Brygady Kostnodesantowej. No i oczywiście są do poprawki. Hmmm...