Żarki - Źródło spod Brzozy

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Żarki - Źródło spod Brzozy

Postautor: Karolina Kot » czwartek 11 lut 2016, 23:28

Na peryferiach Żarek, po lewej stronie drogi wiodącej do Janowa, wśród grupy drzew, znajduje się okresowe źródełko, zwane "Źródłem spod Brzozy". Niestety, podczas mojej wizyty w tym miejscu woda gdzieś odpłynęła, a w dodatku spóźniłam się bardzo - w roku 2004 wycięto bowiem podmytą przez wartki strumyk, charakterystyczną brzozę o podwójnym pniu, od której obiekt ten wziął swoją nazwę.
Podobno wysychanie głównego źródła zdarza się bardzo rzadko, ale mnie toto wszystko wyglądało trochę na wyschnięte od dawna.
Czemu ja zawsze muszę mieć pecha?

Wypływ położony jest na wysokości około 340 m n.p.m. w strefie progu górnojurajskiego (kuesty), w dolinie głęboko wciętej w obszar Wyżyny Częstochowskiej. Woda źródlana w ilości 20-50 l/s odpływa meandrującą strugą w kierunku Żarek, gdzie łączy się z wodami ze źródła z kapliczką przy klasztorze o.o. paulinów w Leśniowie. Od tego miejsca potok nosi nazwę Leśniówka (prawobrzeżny dopływ Warty w dorzeczu Odry). Ochroną objęty jest główny wypływ wraz z otoczeniem. Wzdłuż strugi odprowadzającej wody ze źródła znajdują się niżej położone wypływy. Bardzo rzadko notuje się wysychanie głównego źródła. Kiedy to następuje, potok zasilany jest źródłami usytuowanymi w korycie ok. 50 m poniżej źródła Spod Brzozy.

Nazwa źródła pochodzi od charakterystycznej podwójnej brzozy, spod której woda wypływała ze szczelin w wapieniach. W wyniku cofania się niszy źródliskowej, pod wpływem erozji wstecznej, brzoza ta została silnie podcięta (wypływ następował spod korzeni drzewa). W 2004 roku symboliczną brzozę wycięto.

Źródło informacji

W pobliżu ustawiono krzyż oraz ławeczkę.
Zdjęcia wykonałam w lutym 2016 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Źródło spod Brzozy (1).JPG
Źródło spod Brzozy (1).JPG (75.12 KiB) Przejrzano 4845 razy
Źródło spod Brzozy (3).JPG
Źródło spod Brzozy (3).JPG (127.61 KiB) Przejrzano 4845 razy
Źródło spod Brzozy (2).JPG
Źródło spod Brzozy (2).JPG (103.55 KiB) Przejrzano 4845 razy
Źródło spod Brzozy (4).JPG
Źródło spod Brzozy (4).JPG (105 KiB) Przejrzano 4845 razy
Źródło spod Brzozy (5).JPG
Źródło spod Brzozy (5).JPG (87.64 KiB) Przejrzano 4845 razy
Źródło spod Brzozy (6).JPG
Źródło spod Brzozy (6).JPG (68.48 KiB) Przejrzano 4845 razy
Krzyż (1).JPG
Krzyż (1).JPG (96.65 KiB) Przejrzano 4845 razy
Krzyż (2).JPG
Krzyż (2).JPG (102.81 KiB) Przejrzano 4845 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

 

 

cron