Strona 1 z 3

Gdów kolejowy, spojrzenie w przyszłość

: sobota 07 kwie 2018, 20:35
autor: Jarek
Jako , że na forum sporo Gdowian, chciałbym zaprezentować mapkę forumowicza Paweł O z forum http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=163766&page=85 a prezentującą przebieg linii klejowej Podłęże - Piekiełko . Jest na niej zaznaczona stacja kolejowa w Gdowie .Zachęcam do dyskusji o linii , która ma wielkie szanse być realizowana. Może ten temat będziemy kontynuować i zamieszczać zdjęcia z budowy? Byłaby to największa inwestycja kolejowa w Galicji od czasów Austro-węgier
04_Gdow.jpg
04_Gdow.jpg (189.96 KiB) Przejrzano 2356 razy

Re: Gdów kolejowy, spojrzenie w przyszłość.

: niedziela 08 kwie 2018, 00:31
autor: Franek D.
Dobry pomysł.
Na początek pozwolę sobie zamieścić fragmenty opracowania „Stacja PKP Gdów” (w 2014 r. zamieściłem je w lokalnej Gazecie Gdowianin - po części w oparciu o artykuł z "Przekroju" autorstwa Leszka Mazana):

„(…)Już 120 lat temu, Austriacy planowali poprowadzić tędy szybką linię kolejową, łączącą Kraków z Zakopanem, a także z Krynicą i Węgrami. Miała ona spiąć równoległe do siebie magistrale: wybudowaną w latach 1858-61 Kolej Galicyjską (Kraków-Tarnów-Lwów) z biegnącą w górach od roku 1884 Koleją Transwersalną (Chabówka-Limanowa-Nowy Sącz).
W czasach II Rzeczpospolitej, wrócił pomysł poprowadzenia tędy szybkiej i punktualnej Luxtorpedy, tak by do Zakopanego nie jeździć już więcej długą, okrężną trasą z 3-krotną zmianą kierunku jazdy (należy dodać, że na tej okrężnej trasie: Kraków-Sucha Beskidzka-Chabówka-Zakopane, w 1936 r. Luxtorpeda ustanowiła rekord 2 h 18 min. Do tej pory żaden pociąg nie jechał szybciej, a współczesne Ekspresy pokonują ją w 3 h 32 min).
Temat odżył z dniem przystąpienia Polski do UE. Wtedy to Włosi zainteresowali się transportem towarowym pomiędzy Południową Europą, a Skandynawią. Zauważyli, że wystarczy wybudować jedynie 57 km dwutorowej linii z Podłęża przez Gdów do Piekiełka k.Tymbarku i zmodernizować odcinek do Muszyny, a powstanie ważna, kolej transkontynentalna.
O konieczności wybudowania linii kolejowej: Podłęże-Gdów-Szczyrzyc i dalej rozwidleniem w prawo -Kasina Wlk., w lewo -Piekiełko, mówiono też głośno przy okazji starań Polski o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. Koszt inwestycji nazwanej „Budowa linii kolejowej Podłęże–Mszana Dolna/Tymbark”, oszacowano na kilka mld zł.
Będzie to jedna z najbardziej uzasadnionych ekonomicznie inwestycji w naszym kraju. Po jej zbudowaniu, odległość z Krakowa do Zakopanego skróci się do 117 km, czyli do 1 h 28 min jazdy pociągiem pospiesznym.
Górzysty teren powoduje, że na nowej linii kolejowej trzeba zbudować: 10 km różnych wiaduktów, mostów i estakad, 6 km tuneli oraz 22 km łuków o promieniu 1500 m i nachyleniu 12,5 promili - tak aby przystosować tory do jazdy pociągów z prędkością 160 km/h. Nasyp kolejowy w Staniątkach ma rozdzielić obydwa miejscowe klasztory - Sióstr Benedyktynek od Sióstr Służebniczek. Tunel kolejowy w Szczyrzycu ma wychodzić wprost na zabytkowe zabudowania klasztoru Cystersów.
A w Gdowie...
Na terenie sadu p. Strojnego, tuż za Hotelem Oriza zostanie zlokalizowany budynek i peron stacji kolejowej "PKP Gdów". Dalej, od potoku Ruda i kurników, ponad szeroką doliną zalewową Raby i jej stawami ma być wybudowana długa estakada, wprowadzająca w Podolanach wprost w dolinę Kudelskiego Potoku.
Przerzucenie estakady/mostu kolejowego na Rabie w sąsiedztwie nowego mostu drogowego obwodnicy Gdowa spowoduje, że na odcinku 5 km biegu Raby, od Zagaja w Gdowie do Nieznanowic będzie aż 5 mostów, a współczynnik ich gęstości przewyższy gęstość mostów na Wiśle w Warszawie(...)”

Re: Gdów kolejowy, spojrzenie w przyszłość.

: niedziela 08 kwie 2018, 11:50
autor: Jarek
Z kilometrażu projektowanej trasy wynika, że z Gdowa do Krakowa gł. będzie ok. 32 kilometrów. Największy zysk w kilometrach i co za tym idzie czasie jazdy będzie między Krakowem a Nowym Sączem . Z 167 kilometrów do 92 , czyli cały Beskid Sądecki razem z Krynicą znacznie przybliży się do Gdowa :D . Boję się tylko dwóch rzeczy a mianowicie po pierwsze zaraz po tym jak geodeci Austro-węgier poszli w teren celem wytyczenia linii to wybuchła Wojna św., to samo powtórzyło się w II Rzeczypospolitej... Czeka nas w takim razie kolejna wojna? Po drugie obawiam się , że lobby busiarzy wstrzyma inwestycję.

Re: Gdów kolejowy, spojrzenie w przyszłość

: piątek 13 kwie 2018, 00:11
autor: Franek D.
Na terenie Gminy Gdów, oprócz stacji/dworca kolejowego "Gdów" powstaną również dwa przystanki osobowe "Wiatowice" oraz "Zagórzany".

Re: Gdów kolejowy, spojrzenie w przyszłość

: sobota 21 kwie 2018, 23:03
autor: Mario

Re: Gdów kolejowy, spojrzenie w przyszłość

: wtorek 15 maja 2018, 22:28
autor: Franek D.
Wspomniana wyżej lokalna gazeta, w kolejnym artykule http://www.gazetagdowianin.pl/wiadomosc ... rettyPhoto przytacza kilka ciekawych informacji o przyszłej linii kolejowej:

Re: Gdów kolejowy, spojrzenie w przyszłość

: wtorek 22 maja 2018, 08:20
autor: Mario
Dla zainteresowanych artykuł Łukasza Bochniarza, Piotra Manowieckiego i Bartłomieja Orła "Podstawowe informacje o linii Podłęże-Piekiełko" http://pociagautobusgory.pl/podleze-piekielko - Warto przeczytać!

Re: Gdów kolejowy, spojrzenie w przyszłość

: czwartek 12 lip 2018, 00:22
autor: Franek D.
W Gdowie nie będzie estakady http://www.gazetagdowianin.pl/wiadomosc ... wielickim/ - a tak rozpisywałem się o niej (również w tym wątku - post z 8 kwietnia br.): "za Hotelem Oriza zostanie zlokalizowany budynek i peron stacji kolejowej "PKP Gdów". Dalej, od potoku Ruda i kurników, ponad szeroką doliną zalewową Raby i jej stawami ma być wybudowana długa estakada, wprowadzająca w Podolanach wprost w dolinę Kudelskiego Potoku".

Re: Gdów kolejowy, spojrzenie w przyszłość

: sobota 28 lip 2018, 00:02
autor: Franek D.
Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Gdów - falująca wstęga granatowa to planowana linia kolejowa.
W granicach gminy będzie wlot (Czyżów) oraz wylot (Zborczyce) tunelu T1, wydrążonego pod wzniesieniem Suchoraby.

Re: Gdów kolejowy, spojrzenie w przyszłość

: sobota 28 lip 2018, 00:11
autor: Karolina Kot
Franek D. pisze:falująca wstęga granatowa to planowana linia kolejowa.

Ech, mężczyźni! To nie jest kolor granatowy i nawet nie leżał w jego pobliżu ;)
Ale sam pomysł na przebieg trasy jest bardzo ciekawy.