"Sierściuch", czyli plecak Wehrmachtu

W dziale tym zamieszczamy interesujące przedmioty, odziedziczone po przodkach lub zakupione na giełdach staroci

Moderator: Velder

Posty: 27824
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

"Sierściuch", czyli plecak Wehrmachtu

Postautor: Karolina Kot » środa 09 gru 2015, 23:47

Mam zaszczyt zaprezentować na naszym Forum zdjęcia plecaka, popularnie nazywanego "sierściuchem", należącego pierwotnie do żołnierza Wehrmachtu.
Cudo to dostałam w prezencie od pewnego starszego wiekiem sosnowieckiego pasjonata II Wojny Światowej.
Świetnie zachowany tornister typu M34 został wykonany w Dreźnie, w roku 1937 - dane te można odczytać na sygnaturce, znajdującej się po zewnętrznej stronie listwy nośnej plecaka.
Więcej informacji o tego typu reliktach

Plecak przewędrował najpewniej całą Polskę. Z informacji, które uzyskałam, udało mi się wysnuć przypuszczenie, iż jego pierwszy właściciel zginął prawdopodobnie podczas odwrotu niemieckich wojsk, na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, w styczniu 1945 roku.
Jakoś dziwnie nie spieszy mi się do przeprowadzania biochemicznych prób, celem wykrycia na materiale pozostałości ludzkiej hemoglobiny.
Wolę pozostawać w błogiej nieświadomości.

Tornister zachował się w idealnym stanie, mój własny sierściuch bardzo go zresztą polubił:
Załączniki
Sierściuch (1).JPG
Sierściuch (1).JPG (89.17 KiB) Przejrzano 10300 razy
Sierściuch (2).JPG
Sierściuch (2).JPG (78.67 KiB) Przejrzano 10300 razy
Sierściuch (3).JPG
Sierściuch (3).JPG (71.56 KiB) Przejrzano 10300 razy
Sierściuch (4).JPG
Sierściuch (4).JPG (97.76 KiB) Przejrzano 10300 razy
Sierściuch (5).JPG
Sierściuch (5).JPG (93.61 KiB) Przejrzano 10300 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 22:49
Lokalizacja: Wolbrom

Re: "Sierściuch", czyli plecak Wehrmachtu

Postautor: mPirate » środa 09 gru 2015, 23:54

Faktycznie, plecak jest w tak świetnym stanie, że wydaje się nieużywany, trzymany w hermetycznym sejfie. Gratuluje prezentu :)

Posty: 27824
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: "Sierściuch", czyli plecak Wehrmachtu

Postautor: Karolina Kot » sobota 10 mar 2018, 07:24

A tutaj mamy dwa muzealne eksponaty. Można je zobaczyć na wystawie w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Są metrykalnie jakieś dwa lata starsze od mojego plecaka i minimalnie się od niego różnią, m.in. zapinaniem klapy.
Załączniki
Sierściuchy (1).JPG
Sierściuchy (1).JPG (33.58 KiB) Przejrzano 8723 razy
Sierściuchy (2).JPG
Sierściuchy (2).JPG (49.98 KiB) Przejrzano 8723 razy
Sierściuchy (3).JPG
Sierściuchy (3).JPG (53.67 KiB) Przejrzano 8723 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nasze skarby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość