Narzędzia rymarskie pradziadka

W dziale tym zamieszczamy interesujące przedmioty, odziedziczone po przodkach lub zakupione na giełdach staroci

Moderator: Velder

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Narzędzia rymarskie pradziadka

Postautor: Karolina Kot » wtorek 06 paź 2015, 21:56

Pozwolę sobie przedstawić w tym wątku nikłe pozostałości warsztatu rymarskiego mojego pradziadka.
Pradziadek mieszkał na wsi i zawodowo robił ze skóry - między innymi - siodła, lejce oraz chomąta.
Zardzewiały zestaw narzędzi znalazłam, będąc jeszcze podlotkiem (podlatywałam wtedy pod jakieś 13-14 lat), w szufladzie starego kredensu, który stał w sieni drewnianego domu dziadków. A była to sień z prawdziwego zdarzenia, z najprawdziwszym, wiekowym klepiskiem.

Przyznam, iż nieświadoma wartości historycznej tych eksponatów, przez dłuższy czas używałam rymarskiego młotka do stykania w skały, podczas szczeniackich wypraw do kamieniołomów. Dopiero kiedy trochę dojrzałam (ale nie za bardzo), dotarło do mnie, że się nie godzi tak traktować zabytkowych narzędzi rodzinnych.
Wtedy cały zestaw wylądował na ścianie. Dziś tworzy swoiste lapidarium.
Kim był rymarz?
Załączniki
Relikty warsztatu rymarskiego (1).jpg
Relikty warsztatu rymarskiego (1).jpg (106.5 KiB) Przejrzano 7042 razy
Relikty warsztatu rymarskiego (3).jpg
Relikty warsztatu rymarskiego (3).jpg (115.37 KiB) Przejrzano 7042 razy
Relikty warsztatu rymarskiego (2).jpg
Relikty warsztatu rymarskiego (2).jpg (114.62 KiB) Przejrzano 7042 razy
Relikty warsztatu rymarskiego (5).jpg
Relikty warsztatu rymarskiego (5).jpg (106.17 KiB) Przejrzano 7042 razy
Relikty warsztatu rymarskiego (4).jpg
Relikty warsztatu rymarskiego (4).jpg (111.11 KiB) Przejrzano 7042 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Narzędzia rymarskie pradziadka

Postautor: Franek D. » wtorek 06 paź 2015, 22:20

Na str. 14 viewtopic.php?f=148&t=1075&start=130 napisałem o warsztacie wspominanego tu pradziadka Piotra Cebuli z Jochymków - Holmesa. Opis zakończyłem zdaniem: "Niestety, większość narzędzi rymarskich i tapicerskich przepadło później bezpowrotnie".
To co się uratowało, zawdzięczam córce, która od dziecka już wiedziała, że obowiązkiem żyjących jest zebrać pamiątki przeszłości, aby w pamięci przyszłych pokoleń je zapisać.
Załączniki
Piotr Cebula - fot. 1938 r..JPG
Piotr Cebula - fot. 1938 r..JPG (26.23 KiB) Przejrzano 7034 razy
Narzędzia rymarskie wśród domowych zbiorów.JPG
Narzędzia rymarskie wśród domowych zbiorów.JPG (52.71 KiB) Przejrzano 7034 razy

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Narzędzia rymarskie pradziadka

Postautor: Karolina Kot » wtorek 06 paź 2015, 22:30

Obowiązkiem żyjących jest zebrać pamiątki przeszłości, aby w pamięci przyszłych pokoleń je zapisać

Ciekawe, skąd mi się to wzięło? :evil:
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 51
Rejestracja: sobota 21 sty 2023, 16:47

Re: Narzędzia rymarskie pradziadka

Postautor: budrys » wtorek 09 sty 2024, 10:53

Karolina Kot pisze:
Obowiązkiem żyjących jest zebrać pamiątki przeszłości, aby w pamięci przyszłych pokoleń je zapisać

Ciekawe, skąd mi się to wzięło? :evil:

https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP91UH

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Narzędzia rymarskie pradziadka

Postautor: Gniewko » wtorek 09 sty 2024, 11:05

Marian Leon Kantor-Mirski.
Maciej Rodziewicz

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Narzędzia rymarskie pradziadka

Postautor: Karolina Kot » wtorek 09 sty 2024, 21:32

Ten cytowany fragment to rzeczywiście część dłużej wypowiedzi Mariana Kantora - Mirskiego, skrócona dawno temu (w tym roku minie 14 lat) przeze mnie i używana od lat jako mój podpis m.in. na Wikimapii.
Widać, że motto się spodobało i trafia do ludzi, bo już niejeden raz natknęłam się na ten przerobiony przed laty tekst. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nasze skarby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości