Sosnowiec - grób żołnierza Armii Krajowej, Jerzego Nawrat, na cmentarzu przy alei Józefa Mireckiego

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sosnowiec - grób żołnierza Armii Krajowej, Jerzego Nawrat, na cmentarzu przy alei Józefa Mireckiego

Postautor: Karolina Kot » czwartek 24 lis 2016, 19:55

Na sosnowieckim cmentarzu przy alei Józefa Mireckiego znajduje się rodzinny grobowiec z płytą epitafijną, na której został wymieniony Oficer Rezerwy i żołnierz Armii Krajowej, Jerzy Nawrat, stracony w Warszawie w dniu 29 maja 1943 roku.

Nie wiem, czy dobrze kombinuję, ale data śmierci momentalnie skojarzyła mi się z pewnym wydarzeniem.
W tym tragicznym dniu doszło w Warszawie do masowej egzekucji w ruinach getta. Niemcy rozstrzelali wówczas około 530 więźniów Pawiaka, mogę się jedynie domyślać, iż wśród nich znajdował się także pan Nawrat.
Ciała ofiar masakry zostały spalone, stąd wnoszę, iż prezentowany grób jest upamiętnieniem symbolicznym.
Załączniki
Jerzy Nawrat (1).JPG
Jerzy Nawrat (1).JPG (61.46 KiB) Przejrzano 4053 razy
Jerzy Nawrat (3).JPG
Jerzy Nawrat (3).JPG (75.82 KiB) Przejrzano 4053 razy
Jerzy Nawrat (2).JPG
Jerzy Nawrat (2).JPG (59.01 KiB) Przejrzano 4053 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Sosnowiec”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości