Strona 1 z 1

Dąbrowa Górnicza - pomnik poległych na frontach II Wojnie Światowej

: piątek 09 wrz 2016, 19:35
autor: pasqudek
Pomnik znajduje się na cmentarzu przy ul. 11 listopada.

Re: Dąbrowa Górnicza - pomnik poległych na frontach II Wojnie Światowej

: piątek 09 wrz 2016, 20:51
autor: Karolina Kot
Pierwszy pomnik powstał w 1945 roku z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej, Jakuba Dąbskiego. Był to obelisk wysoki na dwa metry, osadzony na płycie betonowej, do któego prowadziła wytyczona alejka. Na obelisku był napis: "Bojownikom Wyzwolenia Narodowego i Społecznego".

W mogile spoczywają prochy wybitnych dąbrowian, w tym kilku prezydentów Dąbrowy Górniczej (Zygmunta Cieplaka, Franciszka Jagody, Teofila Trzęsimiecha, Władysława Wolskiego, Jakuba Dąbskiego).

W latach 90-tych XX wieku zdewastowany i zarośnięty pomnik sprawiał wrażenie zapomnianego. Dopiero w roku 2006 na wniosek Zarządu Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przy pomocy Urzędu Miejskiego, przeprowadzono prace konserwacyjne. Zamontowano nową tablicę granitową z napisem. Całość zwieńczono płytą. W 2008 roku wykonano figurę betonową orła, a w 2009 tralki pod znicze, oraz podniesiono poziom podstawy pomnika jak również otynkowano obeliski oraz zamontowano łańcuchy okalające cokół.

Źródło: dabrowa.pl
Lokalizacja