Dąbrowa Górnicza - Kazdębie, relikty pomnika i mogiły żołnierzy Armii Czerwonej

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Dąbrowa Górnicza - Kazdębie, relikty pomnika i mogiły żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 13 kwie 2015, 23:04

W dawnym przysiółku Strzemieszyc Małych, obecnie będących dzielnicą Dąbrowy Górniczej, przy zlikwidowanym (z powodu rozbudowy huty) odcinku ulicy Świerczyna, wśród zarośli, księżycowego krajobrazu i smętnych resztek dawnych gospodarstw, znajdują się ruiny pomnika poświęconego Armii Czerwonej.
Usytuowano go w miejscu zbiorowej mogiły żołnierzy radzieckich, którzy stracili życie podczas walk o Strzemieszyce Małe w styczniu 1945 roku.

Grób otoczony był płotkiem z betonowych słupów, zapewne połączonych pierwotnie łańcuchami. Element centralny założenia stanowił typowy obelisk zaopatrzony w tabliczkę z sentencją oraz zwieńczony czerwoną gwiazdą (dziś nie został po niej ślad). Całość pomalowano na wściekle czerwony kolor: dzięki resztkom farby udało mi się bez trudu wypatrzeć poszukiwany obiekt wśród pokrytych śniegiem krzaków.

W okolicy miało się znajdować jeszcze kilka grobów radzieckich, ale ustalenie ich lokalizacji obecnie prawdopodobnie graniczy z cudem (co nie oznacza, że cuda się nie zdarzają).
Obawiam się zresztą, że za kilka lat także omawiany w tym wątku obiekt przestanie istnieć.

Źródło informacji: "Strzemieszyce Małe, Srebrna Perła Dąbrowy Górniczej" - praca zbiorowa wydana przez Muzeum Miejskie "Sztygarka" w 2011 roku.

P.S. W pobliże pomnika - mogiły nie prowadzi dziś żadna cywilizowana droga (chociaż czytelne są jeszcze zarysy ulicy Świerczyna) i w celu odwiedzenia tego miejsca trzeba się przedrzeć przez zarośla.

Lokalizacja
Załączniki
Relikty ulicy Świerczyna.jpg
Relikty ulicy Świerczyna.jpg (81.49 KiB) Przejrzano 18150 razy
Pomnik (1).jpg
Pomnik (1).jpg (106.51 KiB) Przejrzano 18150 razy
Pomnik.jpg
Pomnik.jpg (108.69 KiB) Przejrzano 18150 razy
Pomnik (2).jpg
Pomnik (2).jpg (128.8 KiB) Przejrzano 18150 razy
Miejsce po tablicy.jpg
Miejsce po tablicy.jpg (74.73 KiB) Przejrzano 18150 razy
Uchwyt na flagę.jpg
Uchwyt na flagę.jpg (56.44 KiB) Przejrzano 18150 razy
Wściekle czerwona farba.jpg
Wściekle czerwona farba.jpg (82.65 KiB) Przejrzano 18150 razy
Obelisk.jpg
Obelisk.jpg (81.1 KiB) Przejrzano 18150 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Kazdębie, relikty pomnika i mogiły żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: kusmanek » środa 23 gru 2015, 16:51

Ostatnio trafiłem na dane wskazujące, iż w 1953 roku, z mogiły na Świerczynie (bo tak w zasadzie nazywa się ten przysiółek) ekshumowano 79 żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w styczniu 1945. Szczątki przeniesiono na kwaterę w Bytomiu. Spoczywają w polu numer 5, mogile 64 (mniej więcej tutaj).
swierczyna.jpg
swierczyna.jpg (31.71 KiB) Przejrzano 18048 razy
Born to make history

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - Kazdębie, relikty pomnika i mogiły żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Eworu » piątek 01 sty 2016, 16:35

Pomnik bez śniegu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - Kazdębie, relikty pomnika i mogiły żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Eworu » sobota 16 kwie 2016, 22:32

POMNIK RADZIECKI W STRZEMIESZYCACH
Realizując swoje statutowe obowiązki, stowarzyszenie KURSK wyremontowało pomnik radziecki w Strzemieszycach. Realizacji tego projektu towarzyszyły bardzo niepokojące zjawiska, które upewniają mnie w przekonaniu, iż w Polsce realizacja prawa zależy od indywidualnych poglądów, sympatii politycznych i poglądów dane urzędnika.Pomnik w Strzemieszycach znajduje się w spisie pomników objętych ochroną na podstawie polsko- rosyjskiej umowy z 1994 roku.Umowa ta zobowiązuje strony do wzajemnej opieki nad cmentarzami i pomnikami,a obiekty objęte tą ochroną zostały spisane w odpowiednim wykazie- zdjęcia nr 1,2,3. Ze strony polskiej taki wykaz sporządzono w 1997 roku, pod kierownictwem śp. Sekretarza Rady OPWiM - Andrzeja Przewoźnika. Pod pozycją nr 13 znajduje się pomnik w Strzemieszycach. Strona polska nie opiekowała się tym pomnikiem, doprowadzając go do ruiny. Jak zwykle w takich przypadkach, moje stowarzyszenie zdecydowało wyremontować obiekt i w tym celu zwróciłem się do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o wsparcie naszego projektu. Głównie chodziło mi o informacje jakiej treści tablice znajdowały się na pomniku. W odpowiedzi, sekretarz Rady, Krzysztof Kunert, negatywnie zaopiniował plany remontu stwierdzając, iż istnienie takiego obiektu jest niedopuszczalne. Taka opinia stała w oczywistej sprzeczności z obowiązującym prawem i dlatego nie mogłem jej potraktować poważnie. Wobec braku podpowiedzi o treści tablic, na pomniku umieściłem hasło, które wydaje się odpowiednie w obecnych, nerwowych czasach - ŚWIATU POKÓJ. Informacje o remoncie otrzymuje prezydent Dąbrowy Górniczej, II Wicewojewoda Śląski, ROPWIM, Komenda Miejska Policji w DG.
Na ostatnim zdjęciu zamieszczam wykładnię prawną wydaną przez Radę OPWiM w sprawie montowania czerwonych gwiazd na obiektach radzieckich.

https://www.facebook.com/permalink.php? ... 6430156425
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - Kazdębie, relikty pomnika i mogiły żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Eworu » niedziela 17 kwie 2016, 19:18

Wspomnieli o tym też na rosyjsko języcznych stronach
http://newsbalt.ru/news/2016/04/17/pola ... storation/
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górcnicza - Kazdębie, relikty pomnika i mogiły żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: kusmanek » niedziela 17 kwie 2016, 20:57

Inicjatywa godna pochwały, jakkolwiek gorący ten temat by nie był. Ciekawe, czy Stowarzyszenie planuje remont pomnika w Ujejscu.
Born to make history

Posty: 753
Rejestracja: piątek 07 sie 2015, 00:38
Lokalizacja: Będzin

Re: Dąbrowa Górnicza - Kazdębie, relikty pomnika i mogiły żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Dawid_FSO » sobota 21 maja 2016, 08:23

03.05.2016r:
02.jpg
02.jpg (197.54 KiB) Przejrzano 17697 razy
Zakaz wykorzystywania zdjęć bez zgody autora
Moja strona na FB dotycząca Kolei Piaskowych: https://www.facebook.com/kolejpiaskowa

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - Kazdębie, relikty pomnika i mogiły żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Karolina Kot » piątek 20 kwie 2018, 10:44

Kwiecień 2018 roku.
Nie byłam tam sama, kleszcze towarzyszyły mi podczas zwiedzania bardzo ochoczo.
Załączniki
Ulica Świerczyna (1).JPG
Ulica Świerczyna (1).JPG (115.55 KiB) Przejrzano 14603 razy
Ulica Świerczyna (2).JPG
Ulica Świerczyna (2).JPG (70 KiB) Przejrzano 14603 razy
Ulica Świerczyna (5).JPG
Ulica Świerczyna (5).JPG (102.48 KiB) Przejrzano 14603 razy
Ulica Świerczyna (4).JPG
Ulica Świerczyna (4).JPG (89.15 KiB) Przejrzano 14603 razy
Ulica Świerczyna (3).JPG
Ulica Świerczyna (3).JPG (82.72 KiB) Przejrzano 14603 razy
Ulica Świerczyna (6).JPG
Ulica Świerczyna (6).JPG (90.31 KiB) Przejrzano 14603 razy
Ulica Świerczyna (7).JPG
Ulica Świerczyna (7).JPG (104.21 KiB) Przejrzano 14603 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 8
Rejestracja: wtorek 18 kwie 2017, 16:51

Re: Dąbrowa Górnicza - Kazdębie, relikty pomnika i mogiły żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: szarak » piątek 20 kwie 2018, 17:16

A Saszków z Łośnia jednak eksmitują. Wyzwoliciele D.G. zostaną ustanowieni w najbliższym czasie na posiedzeniu zarządu.....

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Kazdębie, relikty pomnika i mogiły żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: kusmanek » środa 15 lut 2023, 21:00

W dokumentacji dotyczącej kwatery żołnierzy radzieckich na cmentarzu w Ząbkowicach natrafiłem na fotografię, która nie przedstawiała tamtego obiektu, jednak wydała mi się dziwnie znajoma. Przedstawia ona dokładnie mogiłę na Świerczynie - nawet układ drzew się zgadza :)
No chyba, że się mylę :mrgreen:
61f93fcb058aa.jpg
61f93fcb058aa.jpg (51.93 KiB) Przejrzano 2303 razy

Źródło:
https://zabytek.pl/pl/obiekty/mogila-wo ... K.628483/7
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Dąbrowa Górnicza”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość