Strona 1 z 1

Dąbrowa Górnicza – pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów

: poniedziałek 01 paź 2018, 23:07
autor: Franek D.
Przez dłuższy czas zastanawiałem się nad umieszczeniem tego tematu w dziale "Komunistyczne miejsca pamięci z terenu naszego kraju”.

W centrum miasta, na Placu Wolności, wznosi się monumentalny pomnik przedstawiający łopoczące na wietrze sztandary i stojące przed nimi trzy postaci – wyniosłą kobietę, która w podniesionej ręce dzierży pochodnię oraz stojących po bokach dwóch mężczyzn, jeden z młotem/książką?, drugi z karabinem.
Postawiony prawie pół wieku temu pomnik oddaje cześć Bohaterom Czerwonych Sztandarów. Autorem odsłoniętego 8 listopada 1970 roku kamiennego dzieła był August Dyrda.

Jest też o tym miejscu na str: viewtopic.php?f=148&t=2803&hilit=Jimi+Hendrix&start=40

Re: Dąbrowa Górnicza – pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów

: poniedziałek 01 paź 2018, 23:10
autor: Franek D.
Przez 20 lat, w czasach PRL-u, na postumencie widniał jedynie napis „Bohaterom Czerwonych Sztandarów”.

Po przemianach ustrojowych, w 1990 r. na terenie miast tzw. „Czerwonego Zagłębia” rozpoczęto wyburzanie pomników komunistycznych (np. w sąsiednim Sosnowcu - mimo zaciętego sprzeciwu i czynnego oporu starszych mieszkańców miasta - zburzono olbrzymi pomnik „Czynu Rewolucyjnego”).

W Dąbrowie Górniczej planowano wówczas wysadzenie opisywanego tu pomnika „Czerwonych Sztandarów”. W tym przypadku do jego obrony przystąpili młodzi mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. Sugerując się pomnikową sylwetką mężczyzny z karabinem, utożsamili ją z grającym na gitarze. Założyli jej na szyję hipisowski łańcuch. Pomnik został pomalowany w kwiaty i pacyfy, a na postumencie wypisano wielkimi literami „Jimiemu Hendrixowi” (…a przecież Hendrix był leworęcznym gitarzystą - nie jak mężczyzna z karabinem). Przez wiele dni i nocy grupy wolontariuszy pilnowały pomnika „Hendrixa”.

Kilkanaście lat później, w 2006 r. miasto umieściło na postumencie nową tablicę z napisem:
”Bohaterom Czerwonych Sztandarów Dąbrowiakom Twórcom dziejów walk o narodowe i społeczne wyzwolenie”.

Dla pogodzenia - obok pomnika posadowiono ławeczkę z postacią Hendrixa.
Wkrótce ktoś pomalował łzy na jego policzkach.

Re: Dąbrowa Górnicza – pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów

: wtorek 02 paź 2018, 00:07
autor: Karolina Kot
Ciekawa fotoopowieść. :) No i nie miałam pojęcia, że Jimi był leworęczny. Zupełnie jak Paul McCartney.
Nawet nie próbuję sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby ktoś obecnie wpadł na pomysł wyburzenia tego pomnika. Obawiam się, że zabrakłoby młodzieży z tak płomienną inwencją twórczą.

Pozwolę sobie umieścić w tym poście także link do artykułu napisanego kilka lat temu przez Conana dla Mapy Kultury.
Moje zdjęcia pochodzą z sierpnia 2018 roku.

Re: Dąbrowa Górnicza – pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów

: wtorek 02 paź 2018, 08:27
autor: Franek D.
Muszę przyznać, że artykuł Conana doskonale uzupełnił niniejszy temat.

Obszerną galerię dawnych zdjęć Pomnika Bohaterów Czerwonych Sztandarów (Hendrixa) obejrzeć można także na stronie: http://dawnadabrowa.pl/category/pomniki ... ow-hendrix

We wrześniu 1970 r. fanów muzyki rockowej przygnębiła smutna wiadomość. Po przedawkowaniu środków nasennych zmarł najwybitniejszy gitarzysta wszechczasów grający na gitarze elektrycznej https://www.youtube.com/watch?v=NdHHsoW6mMg

W tym czasie w centrum Dąbrowy Górniczej trwały końcowe prace przy wznoszeniu monument ku czci „Bohaterów Czerwonych Sztandarów”. Wówczas nikt z ówczesnego pokolenia „młodzieży hipisowskiej” nie przypuszczał, że za 20 lat ich dzieci na trwale zamienią symbolikę pomnika.