Malczyce - papiernia

Posty: 1563
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Malczyce - papiernia

Postautor: Eworu » niedziela 16 lip 2017, 23:03

Każdy kto zna Cementownię Grodziec od razu znajdzie tu podobieństwo ;)
Ogromna, kompletnie nie pilnowana, zdewastowana fabryka. Klimat post-apo 100%
Miejsce ekstremalnie niebezpieczne, przynajmniej dla mnie.
Nad okolicą, która głównie składa się z parterowych domków góruje ogromny wieżowiec silosów - wysokość 5 pięter przemysłowych, czyli jakieś 8 zwykłych. A do tego 2 razy większy komin.
W środku z wyposażenia nie zachowało się nic. Ot jakiś napis BHP na ścianie, końcówki silosów, resztki dokumentów.
Ale rekompensuje to w 100% plątanina hal, schodów, przejść, spacerów na krawędzi przepaści. Na samym szczycie najwyższego budynku, gdy po przejściu dwóch pięter niemal pionowymi schodami, zakręcającymi 3 razy stajemy na podeście 2 na 2 metry przed kilkuset litrowymi silosami dowiadujemy się o tym no że jednak mamy ten lęk wysokości :D.
Co ciekawe fabryka wygląda w większości tak jak w czasach przedwojennych - w PRl objęły ją jedynie niewielkie przebudowy. Na frontowej ścianie można dojrzeć resztki przedwojennej nazwy zakładu, a w jednej z hal fałszywy LSR- ktoś chyba nagrywał w środku film wojenny ;)

Fabryka Celulozy Słomowej Celsłom w Malczycach (Schlesische Celuloze und Papierfabricken K.G. Ewald Schoeller Werk in Maltach) powstała w 1911 roku. Początkowo produkowała celulozę siarczynową do produkcji papieru z drewna. Materiał ściągano rzeką z gór, zakład cały czas rozbudowywano a drewna wcale więcej nie rosło więc od końca lat 30 produkowano celulozę również ze słomy. Zakład oplatała gęsta sieć linii kolejowych, a przy nadbrzeżu szereg dźwigów ładował z barek drewno do magazynów zakładu. W pobliżu działa również założona 1.12. 1933 r. gorzelnia spirytusu drzewnego. Jej produkcja dzienna wynosiła od 5000 do 6000 litrów dziennie - prawdopodobnie spłonęła jeszcze przed wojną - mieściła się albo po drugiej stronie ulicy w miejscu kwadratowego budynku, lub bliżej środka miasta. Po wojnie Rosjanie wywieźli część wyposażenia na barkach, podobno zatonęły gdzieś pod Szczecinem. Zakład wznowił produkcję, ale w zasadzie to wydarzenie rozpoczęło jego upadek. Główny kilku piętrowy budynek z silosami praktycznie wogóle nie był wykorzystywany po 1945 roku. Na jego elewacji można zauważyć kilka przestrzelin artyleryjskich (dowiedziałem się już w domu, zdjęć brak). Próbowano go wysadzić w latach 80-tych, ale ani drgnął. W 1950 roku pracowało tu około 300 osób. W 1961 nastąpiła groźba rozszczelnienia zbiornika z chlorem i katastrofy dla Malczyc - awaria została opanowana przez ratowników z Zakładów Chemicznych Rokita w Brzegu Dolnym. Już w latach 70-tych produkcja kończyła się na półproduktach, które w belach wysyłano do Krapkowic.
Pamiętam wypadek, który wydarzył się w latach 70. Na wydziale odwadniarek dwóch pracowników poparzonych zostało wrzątkiem wody wymieszanej m.in. z siarką i wapnem. Jeden z nich zmarł, drugiego uratowano – wspominała Krystyna Brzezińska, która pracowała w fabryce

W 1979 roku wstrzymano produkcję celulozy - zakład nadal działa, ale już w bardzo okrojonych ramach. W budynkach po drugiej stronie ulicy uruchomiono produkcję sznurka i tulei tekturowych. Część pozostałych hal wynajmowano prywatnym firmom, i wkrótce rozpoczęło się szabrowanie które trwa do dziś. Podczas prywatyzacji chętnego do przejęcia budynków po lewej stronie ulicy zmuszono do kupna całości - nic to oczywiście nie dało. Do 2007 roku działała jeszcze wspomniana produkcja sznurka. Potem budynek kupiono pod skład mebli i wyremontowano. Obecny właściciel znajduje się w Niemczech, ma do spłacenia długi i nie ma z nim żadnego kontaktu.

źródła:https://dolny-slask.org.pl/515393,Malczyce,Fabryka_Celulozy_Slomowej_CELSLOM_w_Malczycach_dawna.html
http://sroda.express-miejski.pl/wiadomo ... h-papierni

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość