Wolbrom - stara remiza strażacka

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Wolbrom - stara remiza strażacka

Postautor: Karolina Kot » środa 23 gru 2015, 21:40

Nieopodal rynku w Wolbromiu, małopolskim miasteczku, położonym w powiecie olkuskim, przy ulicy Strażackiej, na rogu z ulicą Stanisława Staszica, znajduje się budynek Ochotniczej Straży Pożarnej.
Sam obiekt był wielokrotnie przebudowywany i zapewne nie zwróciłby mojej uwagi, gdyby nie jego narożna wieża, która wyróżnia się na pierwszy rzut oka bardzo interesującą architekturą. Pozwoliłam sobie ją sfotografować.

Wkrótce okazało się, że wieża strażnicy figuruje w krótkim - niestety - spisie wolbromskich zabytków. Wybudowano ją w roku 1893 na planie sześcioboku, w stylu neogotyckim. Ponad łukowato zakończonymi oknami umieszczono galeryjkę z żeliwną balustradą.
Zapewne służyła ona do prowadzenia obserwacji okolicy.
We wnęce zlokalizowanej poniżej wspominanej platformy, od strony Rynku, umieszczono figurę świętego Floriana, patrona strażackiej braci.
Na poziomie ulicy zachowała się zabytkowa, przedwojenna tablica, poświęcona Józefowi Piłsudskiemu.

Lokaliazacja
Moje zdjęcia pochodzą z grudnia 2015 roku.
A na marginesie dodam, iż pobliżu powstaje mozolnie nowa, znacznie nowocześniejsza siedziba OSP Wolbrom.
Załączniki
Stara remiza w Wolbromiu (1).JPG
Stara remiza w Wolbromiu (1).JPG (54.73 KiB) Przejrzano 4858 razy
Stara remiza w Wolbromiu (2).JPG
Stara remiza w Wolbromiu (2).JPG (54.2 KiB) Przejrzano 4858 razy
Stara remiza w Wolbromiu (3).JPG
Stara remiza w Wolbromiu (3).JPG (36.48 KiB) Przejrzano 4858 razy
Stara remiza w Wolbromiu (4).JPG
Stara remiza w Wolbromiu (4).JPG (79.84 KiB) Przejrzano 4858 razy
Tablica.JPG
Tablica.JPG (95.44 KiB) Przejrzano 4858 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

 

 

cron