Złoty Potok - stara remiza strażacka

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Złoty Potok - stara remiza strażacka

Postautor: Karolina Kot » niedziela 21 cze 2015, 23:53

W Złotym Potoku, malowniczej miejscowości, położonej w gminie Janów, w powiecie Częstochowskim, nieopodal dawnego rynku, znajduje się ciekawy budynek: dawna remiza strażacka.
Obiekt ten od razu zwrócił moją uwagę i zaintrygował bardziej, niż - trzeba przyznać - naprawdę zadbany rynek, kościół czy stara studnia.

- Nasz projekt zakłada powstanie dwóch osi widokowych na rynku, w kierunku kościoła oraz pomnika, poświęconego pielgrzymom z roku 1925. Całość uzupełni specjalnie urządzone oświetlenie. Założyliśmy, że w pierwszym etapie zostanie uporządkowane otoczenie studni, jej obudowy oraz wytyczony plac, na którym będzie możliwy tylko ruch pieszy. Nawet kostka brukowa powinna naśladować przepływający przez rynek strumień - opowiada architekt Paweł Korzewski z częstochowskiej pracowni "Forma". (...)
Jedna oś widokowa już istnieje, niestety odsłonięta przy okazji została stara remiza straży pożarnej, chyląca się ku ruinie. Są plany odrestaurowania remizy i wykorzystania jako muzeum straży ogniowej.

Źródło

Całe szczęście, że nie wypalono z pomysłem wyburzenia tego interesującego reliktu historii Złotego Potoku.
Lokalizacja
Załączniki
1.JPG
1.JPG (69.31 KiB) Przejrzano 6802 razy
2.JPG
2.JPG (82.02 KiB) Przejrzano 6802 razy
3.JPG
3.JPG (71.63 KiB) Przejrzano 6802 razy
4.JPG
4.JPG (72.33 KiB) Przejrzano 6802 razy
5.JPG
5.JPG (79.85 KiB) Przejrzano 6802 razy
6.JPG
6.JPG (81.05 KiB) Przejrzano 6802 razy
7.JPG
7.JPG (75.69 KiB) Przejrzano 6802 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Złoty Potok - stara remiza strażacka

Postautor: Eworu » czwartek 31 sie 2017, 20:25

Remiza stoi w niezmienionej formie do dziś.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości