Strona 1 z 1

Sosnowiec - Zagórze, cmentarz epidemiczny

: poniedziałek 02 mar 2015, 20:27
autor: Karolina Kot
W dzielnicy Zagórze, przy ulicy Karola Szymanowskiego, w miejscu, gdzie skręca ona w kierunku ulicy Teofila Lenartowicza, znajduje się niski, parterowy domek ogrodzony zieloną siatką z betonowymi słupami. Od wschodu do posesji przylega nieużytek porośnięty trawą i dzikimi wiśniami, od strony południowej przechodzący w płytkie bagno.
Jest to miejsce, gdzie w XIX wieku znajdował się cmentarz, na którym grzebano ofiary epidemii cholery, nawiedzających dawne wsie: Porąbkę i Zagórze (będące dziś dzielnicami Sosnowca). Powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX wieku. Ostatnie pochówki morowe odbyły się na nim w czasie I Wojny Światowej.
Przy ogrodzeniu stał jeszcze kilka lat temu stalowy, pomalowany na czarno krzyż.
Nie wiadomo, kiedy krzyż został usunięty i dlaczego.
Zdjęcie pierwsze pochodzi z książki "Kapliczki i Krzyże Przydrożne Sosnowca" wydanej w 2003 roku.

Cmentarzyk został opisany na portalu Mapa Kultury.
Lokalizacja

Re: Sosnowiec - Zagórze, cmentarz epidemiczny

: środa 05 paź 2016, 17:52
autor: kusmanek
Znalazłem kartograficzny dowód na to, że to był cmentarz choleryczny:
zagorze.jpg
zagorze.jpg (95.14 KiB) Przejrzano 4122 razy

Re: Sosnowiec - Zagórze, cmentarz epidemiczny

: wtorek 01 lis 2016, 23:59
autor: Karolina Kot
Okazuje się, że mimo upływu czasu, wykonana przed laty przez Klamerkę tabliczka przetrwała do dziś, leżąc sobie w trawie.
Umieściłam ją tam, gdzie powinna być, a Fala zapalił znicz na zapomnianej mogile ofiar epidemii.

Cmentarz choleryczny w Sosnowcu przy ul. Karola Szymanowskiego

: niedziela 29 mar 2020, 17:43
autor: Mikołaj
W Sosnowcu przy ul. Karola Szymanowskiego znajduje się Cmentarz Choleryczny (przed zakrętem po prawej stronie jadąc ul. Szymanowskiego w kierunku ulicy Lenartowicza).
W odległości ok 3 metrów jest Tabliczka,, upamiętniająca" miejsce tego Cmentarza.. W latach 2001- był tam krzyż ze stalowych rur z informacją dot. tego miejsca.. Krzyż zniknął w latach 2010-2020..Komu na tym zależało by to miejsce pozostało zapomniane...!?. Mieszkającym w domach obok tego Cmentarza...!?. Miejsce tego Cmentarza jest porośnięte trawą, a Tabliczka obecnie jest przymocowana do drzewa zamiast na krzyżu który został skradziony?, zdewastowany?,,, zlikwidowany"z polecenia Parafii Zesłania Ducha Świętego , któa mieści się przy ul. Karola Szymanowskiego!?....
Potomni;
Zadbajcie o to Historyczne miejsce !.
Parafio,, Zesłania Ducha Świętego ",
Urzędzie Miasta Sosnowca : postaraj się, by szczątki ludzi pochowanych w tym miejscu znalazły,, godne" miejsce na Cmentarzu !, lub utworzyć/upamiętnić/zbudować Zbiorową Mogiłę wszystkim tym co tu Spoczęli! - podobną na wzór w Warszawie(zdjęcie w Załączniku).
Parafianin.