Sosnowiec - Bory, cmentarz choleryczny

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sosnowiec - Bory, cmentarz choleryczny

Postautor: Karolina Kot » sobota 28 lut 2015, 23:46

Pewnej nocy, analizując stare mapy (a są one jak zabójczy nałóg, zabierający z oczu sen i powodujący przejście w "tryb zombie" następnego dnia), dostrzegłam coś, co mnie mocno zaskoczyło i jednocześnie uradowało. Nieforemny czworobok z krzyżykiem w środku, umieszczony w miejscu, w którym się go nie spodziewałam.
Nigdy nie obiła mi się o uszy nawet najmniejsza wzmianka o tym cmentarzyku, położonym tuż pod lasem, w wybitnie peryferyjnym przysiółku Sosnowca, zwanym Bory.
To rejon dzisiejszej ulicy Czerpakowej.

Pojechałam sprawdzić lokalizację któregoś wiosennego dnia. Oczywiście znowu lało jak z cebra. Przywykłam już do tego, że niemal zawsze, kiedy zabieram się za rekonesans w terenie, jest bardzo zimno i pada. Widocznie to taka nowa, świecka tradycja.
Nie spodziewałam się rewelacji, chociaż przyznam, iż znajdująca się wśród domostw, położonych przy ulicy Czerpakowej, duża, niezabudowana i zarośnięta działka pobudziła moją wyobraźnię.
Jednak nie znalazłam w jej obrębie niczego, co mogłoby wskazywać na jej cmentarne przeznaczenie.
Przedzierający się przez zarośla podejrzany osobnik mojego pokroju musiał wzbudzać niezdrowe zainteresowanie okolicznych mieszkańców. Kilku z nich, pomimo deszczu, wyszło przed swoje domy, by sprawdzić, kto to tak tam w tych krzakach szuka tego, czego nie zgubił.

Miałam szczęście! Okazało się, że pewne starsze małżeństwo, od dzieciństwa mieszkające w tym rejonie, zapamiętało ze swojej wczesnej młodości nieistniejący już dziś cmentarzyk. Rozmówcy określili go w rozmowie jako "choleryczny" albo "gruźliczy".
Wskazali mi miejsce, gdzie miał się znajdować (nota bene leżące tuż obok zapuszczonej działki, którą podejrzewałam o "cmentarność", przy ulicy Sikorek). Mężczyzna przypominał sobie, że kiedy "za bajtla" biegał po lesie, w pobliżu nasypu ulicy Czerpakowej natrafiał na "jakby fragmenty nagrobków lub rzeźb".
Według niego cmentarz ostatecznie zlikwidowano w połowie XX wieku. Działkę, na której się miał znajdować zakupiła osoba prywatna.
Załączniki
Lokalizacja mapa WIG.JPG
Lokalizacja mapa WIG.JPG (64.71 KiB) Przejrzano 3747 razy
Według moich rozmówców cmentarz był gdzieś tu (1).JPG
Według moich rozmówców cmentarz był gdzieś tu (1).JPG (54.09 KiB) Przejrzano 3747 razy
Według moich rozmówców cmentarz był gdzieś tu.JPG
Według moich rozmówców cmentarz był gdzieś tu.JPG (62.81 KiB) Przejrzano 3747 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości