Grodzisko koło Kłobucka - miejsce pochówków epidemicznych "Trzy krzyże"

Posty: 27836
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Grodzisko koło Kłobucka - miejsce pochówków epidemicznych "Trzy krzyże"

Postautor: Karolina Kot » sobota 28 lut 2015, 00:21

Na północnych krańcach wsi Grodzisko, położonej w gminie Wręczyca Wielka, na skraju lasu, po lewej stronie wiodącej do Kłobucka drogi wojewódzkiej nr 492, znajduje się mogiła epidemiczna, nazywana "Trzy krzyże".
Stanowi ona pamiątkę po epidemii, która w XVIII wieku nawiedziła Grodzisko, powodując śmierć prawie połowy ludności wsi. Jest dość prawdopodobne, iż morowych pochówków dokonywano w tym miejscu także w latach późniejszych.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w styczniu 2014 roku.
Załączniki
Trzy krzyże (1).jpg
Trzy krzyże (1).jpg (83.96 KiB) Przejrzano 7994 razy
Trzy krzyże.jpg
Trzy krzyże.jpg (107.51 KiB) Przejrzano 7994 razy
Trzy krzyże (3).jpg
Trzy krzyże (3).jpg (106.57 KiB) Przejrzano 7994 razy
Trzy krzyże (2).jpg
Trzy krzyże (2).jpg (107.95 KiB) Przejrzano 7994 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Grodzisko koło Kłobucka - miejsce pochówków epidemicznych "Trzy krzyże"

Postautor: Velder » czwartek 16 lis 2017, 00:06

Te trzy krzyże od razu rzuciły mi się w oczy, gdy przejeżdżałem tędy w czerwcu. Jakoś przeczuwałem, że jest to miejsce "wysoce podejrzane". Na szczęście Twój wpis pozwolił mi się szybko zorientować z czym mam do czynienia ;).

Przy okazji jadąc dalej na północ drogą nr 492, widziałem jeszcze kilka innych takich kompozycji z 3 krzyży (niestety nie zorientowałem się w porę, aby się zatrzymać). Ciekawe czy to taki lokalny trend, czy to też mogły być mogiły?
Załączniki
Grodzisko - cmentarz (1).jpg
Grodzisko - cmentarz (1).jpg (226.1 KiB) Przejrzano 7657 razy
Grodzisko - cmentarz (2).jpg
Grodzisko - cmentarz (2).jpg (238.45 KiB) Przejrzano 7657 razy
Grodzisko - cmentarz (3).jpg
Grodzisko - cmentarz (3).jpg (193.25 KiB) Przejrzano 7657 razy
Grodzisko - cmentarz (4).jpg
Grodzisko - cmentarz (4).jpg (211.18 KiB) Przejrzano 7657 razy
Grodzisko - cmentarz (5).jpg
Grodzisko - cmentarz (5).jpg (116.22 KiB) Przejrzano 7483 razy
Ostatnio zmieniony niedziela 11 lut 2018, 02:27 przez Velder, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 1
Rejestracja: czwartek 08 lut 2018, 15:44

Re: Grodzisko koło Kłobucka - miejsce pochówków epidemicznych "Trzy krzyże"

Postautor: svarog » czwartek 08 lut 2018, 15:50

Trzy krzyże stawiano w tym regionie w miejscach pochówku ofiar epidemii. Mieszkańcy przekazują sobie informacje o epidemiach z XIX wieku. W niedalekim Kłobucku jest podobne miejsce z trzema krzyżami tuż przed właściwym cmentarzem. Takie miejsca istniały w wielu miejscowościach, czytałem m.in. o wsi Mokra.

Posty: 27836
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Grodzisko koło Kłobucka - miejsce pochówków epidemicznych "Trzy krzyże"

Postautor: Karolina Kot » czwartek 08 lut 2018, 16:22

Ciekawa informacja o lokalnym zwyczaju stawiania trzech krzyży na tego typu grobach.
Cmentarze epidemiczne to generalnie bardzo wdzięczny, ale mocno zapomniany temat i trzeba się spieszyć z ich odszukiwaniem, by te miejsca nie przepadły z ludzkiej pamięci na zawsze.
Do wsi Mokra nie dotarliśmy, ale cmentarz w Kłobucku odwiedził swego czasu nasz Forumowicz o nicku czytacz. Opisał go w osobnym wątku.
Rzeczywiście stoją tam trzy krucyfiksy.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość